Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stovky nových tranzistorů od Intelu se vejdou na povrch jedné krvinky

  12:00aktualizováno  12:00
Firma Intel dnes oficiálně vyhlásila, že zdolala 45nanometrovou technologii výroby při produkci tranzistorů. Základní stavební součástka počítačových čipů je tak o třetinu menší.

Plato s 45nm čipy | foto: Intel

Intel se i proto ve svých tiskových prohlášeních chlubí, že je tento pokrok jednou z největších inovací ve výrobě počítačových čipů. Oproti konkurenčních technologiím, jakou byla například ta nedávno ohlášená společností Hewlett-Packard, má však Intel náskok v tom, že ji nasadí do hromadné výroby již tento rok.

Dva tisíce nových tranzistorů lze vložit na šířku vlasu

Zásadní změna, kterou musel Intel provést, aby mohl tohoto zmenšení dosáhnout, spočívá v použití zcela nového materiálu na tranzistorová hradla. Je označovaný jako high-k a jako základ mu slouží materiál hafnium. Tím se výrazně zvýšily izolační schopnosti hradla, které v podstatě již 40 let tvořily molekuly oxidu křemičitého (SiO2). Takové hradlo je přitom veliké zhruba 1,2 nm, což znamená, že je složené jen asi z pěti vrstev molekul SiO2. Další zmenšování hradel na bázi křemíku naráželo na technické limity. Výrazně se totiž snižovaly jeho izolačních vlastnosti.

Starý a nový tranzistor

Výsledkem až desetkrát zvýšené schopnosti izolovat elektrický proud u high-k je především snížení produkce odpadního tepla a tím pádem i spotřeby. To vzniká odporem při „průsaku“ elektronů do uzavřeného tranzistoru.

„Implementace vysoce izolačních a speciálních kovových materiálů představuje největší změnu ve výrobě tranzistorů od zavedení MOS tranzistorů s polykrystalickým křemíkovým hradlem koncem šedesátých let minulého století,“ uvádí Gordon Moore, jeden ze zakladatelů společnosti Intel.

Zvýšit se má podle Intelu také výkon a to až o 20 procent. Navíc i v důsledku požití nových kovových elektrod, bude možné zhustit síť tranzistorů až na dvojnásobek. Ve srovnání s prvním Pentiem 4 z roku 2000 se přitom počet tranzistorů v jádře procesoru téměř zdesetinásobil. Tehdy se vyrábělo 180nm technologií.

Menší tranzistory také spotřebují méně energie na jejich přepínání, což vede k další úspoře při spotřebě. Rychlejší přepínání - až 300miliardkrát za sekundu - zase zrychlí celkovou práci procesoru. Podle vyjádření firmy Intel si touto technologií firma minimálně udrží zhruba roční náskok před ostatním polovodičovým světem.

Jádro procesru Penryn

Jádro procesorů vyrobených 45nm technologií nese označení Penryn a bude jej zatím obsahovat 15 doposud vyvíjených procesorů pro systémy od přenosných počítačů až po pracovní stanice. První modely budou vyrobeny ještě tento rok. Již nyní má Intel k dispozici prvních pět prototypů těchto čipů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Nové chytré brýle vypadají překvapivě normálně. Do oka vám kreslí laser

Redaktor Dieter Bohn testuje chytré brýle Intel Vaunt (testovací prototyp,...

Společnost Intel ukázala prototyp chytrých brýlí Vaunt. Na rozdíl od Google Glass vypadají na první pohled celkem...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz