Velryba Twitteru

Velryba Twitteru | foto: Twitter

„Stránka nenalezena“ umí napsat každý. Ale lepší je ukázat velrybu

Nefunguje Twitter? Pak se místo běžné stránky zobrazí velryba. Uživatelé vědí. Je to celkem spokojená velryba, kterou nad hladinou silou vůle (a máváním křídel) udržují vrabci. Nemá smysl se o tom rozepisovat víc. Kdo ví, ten ví. Kdo neví, ten se dozví, až začne používat Twitter.

Zajímavým detailem ovšem je, že obrázek velryby (Whale Fail) není dílem anonymního grafika z Twiteru, ale čínské výtvarnice jménem Jijing Lu. Žije v Austrálii a jak se píše na jejím profilu americké konference TED, "její tvorba se zobrazila a zobrazuje na miliardách počítačových monitorů". Není to přehánění. Chybová stránka Twitteru ("něco nám nefunguje...") se v posledních letech ukazovala uživatelům opravdu často. A Jijing má to štěstí (anebo smůlu), že se její laškovný obrázek (koho by to napadlo, velryba létající díky vrabcům?) stal právě tím, který výpadek uživatelům oznamuje.

Létající prase, Michael Jackson, tetování, pivo...

Podívejte se, co vše inspirovala létající velryba.

Když něco zajímavého vidíte jednou, je to zážitek. Pozitivní, nebo negativní. Ale když to samé vidíte stokrát (a společně s vámi desítky milionů lidí na světě), pak už nemluvíme o obrázku, ale o ikoně. Twitterovská "chybová" velryba se jí stala. Objevuje se na tričkách, v kreslených seriálech, lidé si ji nechávají vytetovat na kůži.

Obrázek velryby přitom nevznikl na objednávku Twiteru. Autorka v době, kdy ho nakreslila, dokonce o této službě ani neslyšela. V červenci 2007 ho publikovala společně s dalšími svými ilustracemi na serveru iStockphoto, který je on-line bankou fotografií, ilustrací či designových motivů. Tam si ho o rok později všiml jeden ze zakladatelů Twitteru Biz Stone. Na první pohled se mu zalíbil a koupil si licenci k jeho použití. Cena činila doslova pár dolarů. Autorka tak díky slavné velrybě nezbohatla. Lépe řečeno ne přímo. Ale stala se díky ní slavnou a nepochybně získala spousty dobrých zakázek.

Stránky dnes už slavné výtvarnice

Začalo to velrybou za pár dolarů...

"Ji" znamená čínsky "šťastná" a "jing" zase "tvůrčí". Obojí pro výtvarnici Jijing platí. Narodila se v Šanghaji, vystudovala techniku (zároveň se zajímala o komiks, známky a stará hudební cédéčka), v Sydney vystudovala umění a dnes řídí vlastní designerské studio.

Nejslavnější nadšení snílka

Slavný obrázek velryby se původně jmenoval Nadnášení snílka. "Nakreslila jsem ho jako narozeninovou elektronickou pohlednici pro své kamarády z ciziny. Věděla jsem, že se nebudu moci účastnit jejich oslav, a tak jsem je chtěla aspoň na dálku rozesmát," řekla Jijing v rozhovoru na blogu Vectortuts, určeném počítačovým výtvarníkům a designerům.

Variace na velryba od Twitteru

Variace na velrybu od Twitteru

Výtvarnice se díky "velrybě" dostala mezi stovku nejvýznamnějších Australanů v kategorií inovací a s dotyčným obrázkem se také vyfotografovala s australským premiérem Kevin Ruddem. Zaslouží si to, vždyť namalovala obrázek, který si spousta lidí zamilovala, a to navzdory tomu, že je vlastně poslem špatných zpráv. Měl by uživatele iritovat, vždyť jim oznamuje, že teď zrovna službu nemůžou používat. Ale on je naopak ještě dokáže rozesmát.

Jak se spolehlivost a technické parametry Twitteru postupem času zlepšují, vidíme obrázek velryby na monitorech čím dál méně. Ale z hlavy (a taky triček či hrnků na kafe, které si lze přes web koupit) nám ho už nikdo nevymaže.