Stránky už nebudeme skrolovat, ale otáčet. Opera ukazuje budoucnost webu

  15:00aktualizováno  15:00
Oslo (Od zvláštního zpravodaje Technet.cz) - Opera předvedla nové verze prohlížečů Opera mini 6.5 a Opera mobile 11.5. Míří do tabletů i chytrých televizí. Na cestách nabízí zásadní redukci objemu přenesených dat, a tím i značnou úsporu peněz za roaming.

Opera představila své novinky v Norsku. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Společnost na speciální akci v Holmenkollenu v Oslu představila pozvaným novinářům zatím neveřejnou verzi Opery 12. Mezi hlavní novinky patří změna prohlížení jednotlivých stránek.

Opera předvádí novinky pro prohlížeč Opera 12. Místo skrolování stránkou budeme

Opera předvádí novinky pro prohlížeč Opera 12. Místo skrolování stránkou budeme webem listovat. Jednotlivé listy se také automaticky přizpůsobí poloze zařízení (na výšku nebo na šířku).

Už nebude nutné je skrolovat pomocí posuvníku, ale gesty je budeme otáčet (posouvat) jako stránky v knize. Řešení Opery umožňuje jak listování uvnitř článku, tak i přímý přechod na další článek.

Tento způsob prohlížení je pochopitelně určen především pro tablety a mobilní telefony, ale i pro chytré televizory. I na ně Opera míří se svým Opera TV storem. Zde gesta nahradí šipka na dálkovém ovladači.

Něco pro developery. Jednoduchý zásah do kódu zařídí, aby se web rozložil na
Něco pro developery. Jednoduchý zásah do kódu zařídí, aby se web rozložil na
Něco pro developery. Jednoduchý zásah do kódu zařídí, aby se web rozložil na

Něco pro vývojáře. Jednoduchý zásah do kódu zařídí, aby se web rozložil na jednotlivé stránky, kterými bude možné listovat tažením myši nebo gesty.

Nová Opera mobile a mini

Prohlížeč Opera používá každý den po celém světě přes 250 milionů lidí. Tvrdí to oficiální zdroje firmy. Všichni tito uživatelé se v úterý dočkali nových verzí prohlížečů ve verzích mini 6.5 a mobile 11.5 (ke stažení zde).

Celá paráda má zatím jedno menší "ale". Programátoři musí přizpůsobit dané stránky pro nový způsob prohlížení. Není to vůbec složité, stačí změnit tři řádky kódu. V praxi ovšem může být i takto jednoduchá úprava časově a administrativně náročnější, zejména u webů se složitější strukturou.

Zde se ukáže síla Opery: zda dokáže tento, pro uživatele efektní a efektivní způsob prohlížení, prosadit jako standard. V minulosti se jí to u jiných součástí webu již několikrát úspěšně podařilo.

"Stránkování" si Opera chystá do prohlížeče s pořadovým číslem 12 a veřejné testování zatím není možné.

Opera TV store byl poprvé představen již na letošním veletrhu IFA v Berlíně,

Opera TV store byl poprvé představen již na letošním veletrhu IFA v Berlíně, ale novinářům jej Opera důkladně ukázala až nyní.

Výhodou Opera řešení pro chytré televize respektive set-top boxy oproti

Výhodou Opera řešení pro chytré televize, respektive set top boxy, je oproti konkurenci (např. Google TV) nižší cena a pružnost, s jakou relativně malá společnost reaguje na požadavky klienta.

Výhodou Opera řešení pro chytré televize oproti konkurenci (např. Google TV) je

Podle vývojářů Opery mají hry na televizi před sebou hezkou budoucnost. Jedinou podmínkou pro jejich rozšíření je jejich hratelnost ve víc lidech a zábavnost.

Nestahujte data zbytečně

V nových verzích prohlížečů Opera mini 6.5 a Opera mobile 11.5 je zabudován nástroj na sledování a redukci dat, která jsou při prohlížení webu stahována do vašeho telefonu, tabletu nebo notebooku. Nově je možné funkci (Opera Turbo) zapínat dle potřeby a sledovat objem dat, který byl (či nebyl) díky turbu stažen.

Zásadní novinka ve verzích mobile a mini. Ovládací panel pro funkci Opera
Zásadní novinka ve verzích mobile a mini. Ovládací panel pro funkci Opera

Zásadní novinka ve verzích mobile a mini. Ovládací panel pro funkci Opera turbo. Uživatel může přímo sledovat vliv zapnutého turba na redukci objemu přenesených dat.

V praxi to znamená, že pokud je váš tablet připojen například přes 3G a navíc v roamingu, je dobré funkci Opera turbo aktivovat. Místo abyste pak při otvírání stránky stáhli (a operátorovi zaplatili) 800 kB, turbo vše redukuje pouze na 130 kB. Funkci se vyplatí používat například i na pomalé wifi síti (naříklad na letišti nebo v kavárně). Naopak v domácí síti by zapnuté turbo mohlo zbytečně zpomalit surfování.

Chytrý algoritmus vše optimalizuje i podle velikosti displeje. Pracujete-li na mobilu se čtyřpalcovým displejem, bude množství přenesených dat menší než u zařízeních s větším zobrazovačem.

Dokonalá je podpora HTML 5. Výrazný rozdíl jsme při krátkém testování prohlížeče na tabletu Samsung (Opera mobile) shledali i při skrolování dlouhých stránek. Zatímco integrovaný browser neustále donačítal stránku a na té se tak při skrolování objevovaly bílé plochy, Opera vše načetla pěkně svižně najednou.

Bodové ohodnocení prohlížeče Opera mobile v testu na HTML5 hovoří jasně.

Bodové ohodnocení prohlížeče Opera mobile v testu na HTML5 hovoří jasně.

Velké zisky generují Opeře vlastní reklamní systémy, které používají takové značky jako Wall Street Journal, New York Times, Shazam a další. V jejich aplikacích pro tablety najdete právě reklamní systém od Opery. Ten přizpůsobuje vloženou reklamu chování uživatele (čtenáře). Zohledňuje aktuální zeměpisnou polohu nebo například typy přečtených článků.

Autor:

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Facebook zablokoval desítky účtů kvůli volbám ve Spojených státech

Rodiče dostanou přístup k facebookovému účtu své mrtvé dcery.

Společnost Facebook zablokovala celkem 115 účtů na svých sociálních sítích Facebook a Instagram. Důvodem bylo podezření...

Za dva měsíce Twitter smazal 10 000 účtů, které odrazovaly od voleb v USA

Twitter (ilustrační snímek)

Twitter pokračuje v boji proti podvodným účtům. Za poslední dva měsíce smazal další tisíce účtů.

Tipy na zajímavé weby: inspirace videovýlety nebo sdílený skicář

Ilustrační foto - výlety

Nemusíte nic hledat a plánovat, abyste zažili hezký výlet. Skoro dvě stovky výletů pro inspiraci najdete ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz