Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Streambox Ripper v2.009 - postrach formátu RealMedia

  0:45aktualizováno  0:45
Streambox Ripper je velmi šikovným pomocníkem pro práci s komprimovanými zvukovými soubory. Dokáže konvertovat soubory formátu Real Audio do formátu WAV, MP3 nebo WMA. Pro tuto funkci se dokonce stal předmětem soudní žaloby firmy RealNetworks.
Streambox Ripper je velmi šikovným pomocníkem pro práci s komprimovanými zvukovými soubory. Dokáže konvertovat skladby ve formátu Real Audio a zvuková CD do formátu WAV, MP3 nebo WMA (Windows Media Audio). Za tímto softwarovým produktem stojí americká firma Streambox, jež se dostala do ohniska pozornosti koncem loňského roku, kdy musela čelit žalobě firmy RealNetworks. Společnost RealNetworks, tvůrce formátu RealMedia, obvinila Streambox, že jeho produkty porušují copyright chráněných souborů RealMedia. Pro uživatele je zásadním a potěšujícím výsledkem, že soud nezakázal distribuování Streambox Ripperu. Firma musela ze svých stránek odstranit svůj další produkt Streambox VCR, který umožňuje ukládat do počítače RealMedia stream. Vývoj programu přesto pokračuje a zřejmě se v budoucnosti dočkáme verze, jež bude respektovat některé právní výhrady oponentů.

Formát RealMedia si udržuje dominanci v oblasti přehrávání multimédií on-line (streaming). V tomto formátu je však také přes naprostou převahu MP3 uložena velké množství zvukových souborů na Internetu. RealAudio však nepodporují všechny multimediální přehrávače a na další zásadní překážky narazíte, budete-li jej chtít uložit na zvukové CD nebo přehrávat ve svém hardwarovém přehrávači. V takovém okamžiku přichází čas pro Streambox Ripper.

Instalace programu je otázkou chvilky a Streambox Ripper je okamžitě připraven sloužit. Zkušební verze programu, jíž můžete volně stáhnou na domovských stránkách firmy, je plně funkční. Její platnost však firma Streambox omezuje na deset použití. Všechny funkce jsou k dispozici na hlavním panelu. Soubor, který chcete konvertovat otevřete přenesením myší (drag and drop) nebo z nabídky Load. V informačním okně se zobrazují všechny informace o názvu a technických parametrech souboru. Na vybraný formát jej převedete příkazem Convert. K dispozici jsou výše zmíněné metody ukládání zvuku WAV, MP3, WMA. Jejich výběr samozřejmě závisí na vašem záměru. Pro vypalování na zvukové CD či další zpracování zvuku se hodí WAV. Pro uložení v obecně rozšířené komprimované formě je nejvhodnější MP3. Pro přenos souborů do hardwarových přehrávačů je také nutná konverze do MP3, protože většina přenosných přehrávačů podporuje pouze tento formát. Vlastnosti zvoleného výstupní formátu lze definovat na hlavním panelu (vzorkovací frekvence, počet kanálů). Další nastavení je možné v nabídce Convert. U komprimovaných souborů je nejdůležitější nastavit rychlost datového toku, která ovlivňuje jejich kvalitu a velikost.

Streambox Ripper nabízí i některé speciality. Soubory můžete transformovat nejen v celku, ale také od určité pozice nastavené na časové ose. Výsledný zvuk konvertovaného souboru ovlivníte pomocí desetipásmového ekvalizéru, který odfiltruje určité zvukové frekvence. Pro práci s větším množstvím souborů program nabízí možnost masové konverze souborů (Batch) v určeném adresáři. Nastavení parametrů je obdobné jako při normálním postupu. Kromě souborů RealAudio (RA) můžete stejným způsobem převádět i zvukovou složku video souborů RealMedia (RM). Na jiný formát či případně na odlišné parametry můžete převádět i soubory WAV a MP3.

Další funkcí, kterou ovšem nabízí řada dalších programů, je grabování zvukových CD a jejich převod pomocí programem používaných komprimačních metod (MP3, WMA). V programu je zabudována podpora internetové databáze CDDB, z níž Streambox přebírá informace o CD a jednotlivých skladbách. Při problémech s grabováním můžete použít funkci jitter correction, která by měla zabránit chybám při kopírování zvukových stop CD. Vzhledem k použití kvalitního MP3 kodeku (Fraunhofer) nabízí program dobré řešení i pro nejobvyklejší způsob tvorby komprimovaných zvukových souborů.

Streambox je neocenitelnou pomůckou pro každého, kdo potřebuje převést soubory RealMedia na univerzální formáty. K tomu navíc nabízí jednoduchý, ale kvalitní grabber a kodér pro tvorbu vlastních MP3 souborů. Můžeme se jen těšit na slibovaný Streambox VCR, který by tyto možnosti rozšířil i streamingové soubory.

Výrobce: Streambox Inc.
Website: http://www.streambox.com
Platforma: Windows 95/98/NT
Cena: $34.95

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Najdete na iDNES.cz