Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Streambox Ripper v2.009 - postrach formátu RealMedia

  0:45aktualizováno  0:45
Streambox Ripper je velmi šikovným pomocníkem pro práci s komprimovanými zvukovými soubory. Dokáže konvertovat soubory formátu Real Audio do formátu WAV, MP3 nebo WMA. Pro tuto funkci se dokonce stal předmětem soudní žaloby firmy RealNetworks.
Streambox Ripper je velmi šikovným pomocníkem pro práci s komprimovanými zvukovými soubory. Dokáže konvertovat skladby ve formátu Real Audio a zvuková CD do formátu WAV, MP3 nebo WMA (Windows Media Audio). Za tímto softwarovým produktem stojí americká firma Streambox, jež se dostala do ohniska pozornosti koncem loňského roku, kdy musela čelit žalobě firmy RealNetworks. Společnost RealNetworks, tvůrce formátu RealMedia, obvinila Streambox, že jeho produkty porušují copyright chráněných souborů RealMedia. Pro uživatele je zásadním a potěšujícím výsledkem, že soud nezakázal distribuování Streambox Ripperu. Firma musela ze svých stránek odstranit svůj další produkt Streambox VCR, který umožňuje ukládat do počítače RealMedia stream. Vývoj programu přesto pokračuje a zřejmě se v budoucnosti dočkáme verze, jež bude respektovat některé právní výhrady oponentů.

Formát RealMedia si udržuje dominanci v oblasti přehrávání multimédií on-line (streaming). V tomto formátu je však také přes naprostou převahu MP3 uložena velké množství zvukových souborů na Internetu. RealAudio však nepodporují všechny multimediální přehrávače a na další zásadní překážky narazíte, budete-li jej chtít uložit na zvukové CD nebo přehrávat ve svém hardwarovém přehrávači. V takovém okamžiku přichází čas pro Streambox Ripper.

Instalace programu je otázkou chvilky a Streambox Ripper je okamžitě připraven sloužit. Zkušební verze programu, jíž můžete volně stáhnou na domovských stránkách firmy, je plně funkční. Její platnost však firma Streambox omezuje na deset použití. Všechny funkce jsou k dispozici na hlavním panelu. Soubor, který chcete konvertovat otevřete přenesením myší (drag and drop) nebo z nabídky Load. V informačním okně se zobrazují všechny informace o názvu a technických parametrech souboru. Na vybraný formát jej převedete příkazem Convert. K dispozici jsou výše zmíněné metody ukládání zvuku WAV, MP3, WMA. Jejich výběr samozřejmě závisí na vašem záměru. Pro vypalování na zvukové CD či další zpracování zvuku se hodí WAV. Pro uložení v obecně rozšířené komprimované formě je nejvhodnější MP3. Pro přenos souborů do hardwarových přehrávačů je také nutná konverze do MP3, protože většina přenosných přehrávačů podporuje pouze tento formát. Vlastnosti zvoleného výstupní formátu lze definovat na hlavním panelu (vzorkovací frekvence, počet kanálů). Další nastavení je možné v nabídce Convert. U komprimovaných souborů je nejdůležitější nastavit rychlost datového toku, která ovlivňuje jejich kvalitu a velikost.

Streambox Ripper nabízí i některé speciality. Soubory můžete transformovat nejen v celku, ale také od určité pozice nastavené na časové ose. Výsledný zvuk konvertovaného souboru ovlivníte pomocí desetipásmového ekvalizéru, který odfiltruje určité zvukové frekvence. Pro práci s větším množstvím souborů program nabízí možnost masové konverze souborů (Batch) v určeném adresáři. Nastavení parametrů je obdobné jako při normálním postupu. Kromě souborů RealAudio (RA) můžete stejným způsobem převádět i zvukovou složku video souborů RealMedia (RM). Na jiný formát či případně na odlišné parametry můžete převádět i soubory WAV a MP3.

Další funkcí, kterou ovšem nabízí řada dalších programů, je grabování zvukových CD a jejich převod pomocí programem používaných komprimačních metod (MP3, WMA). V programu je zabudována podpora internetové databáze CDDB, z níž Streambox přebírá informace o CD a jednotlivých skladbách. Při problémech s grabováním můžete použít funkci jitter correction, která by měla zabránit chybám při kopírování zvukových stop CD. Vzhledem k použití kvalitního MP3 kodeku (Fraunhofer) nabízí program dobré řešení i pro nejobvyklejší způsob tvorby komprimovaných zvukových souborů.

Streambox je neocenitelnou pomůckou pro každého, kdo potřebuje převést soubory RealMedia na univerzální formáty. K tomu navíc nabízí jednoduchý, ale kvalitní grabber a kodér pro tvorbu vlastních MP3 souborů. Můžeme se jen těšit na slibovaný Streambox VCR, který by tyto možnosti rozšířil i streamingové soubory.

Výrobce: Streambox Inc.
Website: http://www.streambox.com
Platforma: Windows 95/98/NT
Cena: $34.95

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Pozice Windows se v Microsoftu mění. Firma chystá reorganizaci

Viceprezident Microsoftu Terry Myerson na tiskové konferenci

Microsoft se chystá po říjnovém uvedení další velké aktualizace Windows změnit tým, který se o tento operační systém...

Fotomontáže jako nikdy dřív: Adobe se chlubí novou automatickou retuší

Adobe se pochlubil novými možnostmi filtru content-aware fill (automatické...

Adobe se pochlubil novými možnostmi automatického doplnění s ohledem na obsah. Do Adobe Photoshop CC by mělo dorazit v...

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Najdete na iDNES.cz