Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Streambox VCR - záznam streamingu RealMedia,Windows Media

aktualizováno 
Pro všechny, kteří marně hledají program umožňující ukládání streamingových souborů i internetových rádií ve formátu RealMedia, jenž si poradí i s dalšími formáty včetně Windows Media, v dnešním příspěvku blíže představíme v mnohém unikátní Streambox VCR.
Streamingové vysílání a streaming souborů se staly velmi populární součástí internetu, ale jejich využití většinou nezahrnuje možnost takové soubory uložit na pevný disk. V našem článku o možnostech ukládání streamingu jsme ukázali, že kvůli problémům s copyrightem a technické složitosti téměř neexistují (kromě MP3 streamingu) programy pro ukládání streamingových souborů či dokonce live streamingu.

Přesto vznikl program, který umožňuje záznam nejrozšířenějších internetových technologií streamingu. Nazývá se Strembox VCR a pochází od firmy Streambox, která je také tvůrcem známého programu Streambox Ripper. Streambox VCR je jediný program, který umožňuje nahrávání streamingu RealMedia a WindowsMedia. Po žalobě firmy RealNetworks byl Streambox donucen předběžným opatřením soudu tento program odstranit ze svého serveru a zastavit jeho vývoj. Nyní se obě firmy mimosoudně dohodly, a tak by se Streambox VCR měl znovu objevit. Přes dočasné umrtvení projektu jsme se rozhodli podívat na tento program podrobněji, protože je vskutku jedinečný.

Streambox VCR je pokračovatelem staršího programu X-file Get, který byl vyvinut pro záznam RealAudio a spolupracoval pouze se staršími typy Real serverů. Poslední zveřejněná verze (beta) Streambox VCR zvládá všechny obvykle používané protokoly pro přenos streamingu (HTTP, PNM, RSTP, MSM). Zahrnula tak kromě RealMedia i další velmi rozšířený streaming Windows Media od Microsoftu a měla by si poradit i s jinými formáty jako Quicktime a MP3.

Přes soudní spor, který Streambox vedl s RealNetworks, není program určen pro "krádež" streamingu. Streambox VCR by měl dodržovat právo poskytovatelů streamingu zakázat jeho ukládání, jak je zavedly RealNetworks v RealPlayeru. Ochranné prvky, které Streambox v programu zahrnul, vyžadují registraci přes internet při prvním spuštění a kontaktování serveru Streamboxu při každém pokusu o uložení streamingu. Streambox se proto proti obviněním z pirátství bránil tím, že program obsahuje ochrannou rutinu, která se nejprve dotáže, zda není žádaný obsah chráněný. Problémem je, že se tuto ochranu crackerům podařilo velmi jednoduše vyřadit. Protože Streambox VCR v současné době dosud není oficiálně k dispozici, zřejmě tento systém ani nefunguje.

Ovládání programu je velmi jednoduché. Stačí vložit adresu RealMedia souboru nebo rozhlasu a program kontaktuje server a začne ukládat data na disk. Streambox také umí načíst adresu z pomocných souborů s informacemi o streamingu (ram, asx).

K těmto základním vlastnostem přidává i pohodlnou obsluhu. Soubory si můžete seřadit do fronty a vymezit kolik souborů najednou se může maximálně ukládat (I když to není jeho určením, je program možné použít i jako manažer pro stahování normálních souborů všech druhů, tak jak to umožňuje např. program GetRight). Streambox ukládá stejně streamingové soubory i nekonečný live proud (radio), u něhož musíte nahrávání manuálně ukončit nebo použít časovač.

Aby si zasloužil přirovnání k VCR, obsahuje Streambox možnost spustit nahrávání v určitou dobu a nastavit délku nahrávky. Druhou možností je pravidelné nahrávání v určitý čas. S programem vám tak nikdy neunikne vysílání vašeho oblíbeného internetového rádia.

Na programu je vidět, že jeho autoři pomocí "zpětných technik" skvěle zvládli streaming RealMedia. S tímto systémem program nemá žádné problémy. Poradí si vedle HTTP i se servery, které používají protokol PNM i RTSP (RealMedia G2). Technologie Windows Media přibyla do poslední zveřejněné verze programu spíše jako experimentální rys. Přesto program dobře komunikuje v jejím streamingovém protokolu MMS. Není však úspěšný vždy. Záleží zřejmě na verzi serveru a nesmíme zapomenout, že program už je téměř rok starý. Program by měl zvládat i Quicktime, který používá obvykle protokol HTTP, případně RTSP jako RealMedia.

Program Streambox VCR nikdy nepřekročil stádium beta verzí a nebyl šířen komerčně. Z toho vyplývá, že není příliš stabilní. Všechny funkce programu však pracují dobře a jedinou stinnou stránkou jsou kromě právních problémů značné nároky na paměť počítače.

Jakým směrem se bude ubírat další vývoj programu není jasné. Důležité je, že se jeho vývoj nezastaví. Dohoda Streamboxu s RealNetworks však bezesporu znamená další posílení bezpečnostních prvků v programu. Osud dalšího programu Streambox Ripperu, který v nejnovější verzi (po dohodě s RealNetworks) postrádá svou hlavní přednost - možnost dekódovat soubory Real Media a převádět je na jiné formáty, mnoho optimismu do budoucnosti neskýtá. Další otázkou zůstává, zda bude nový Streambox VCR zahrnovat i jiné systémy streamingu (zejména Windows Media).

Jak jsme již předeslali, mateřská firma byla nucena po rozhodnutí soudu odstranit program ze svých stránek, ale protože se na internetu nic neztratí a předběžné opatření se týkalo jen oficiálních stránek Streamboxu, můžete program nalézt jinde, např. na serveru afterdawn.com. Odpovědi na často kladené otázky o Streamoxu VCR jsou k dispozici na adrese www.streambox.com/Products/VCR/faqs.asp

Výrobce: Streambox
Website: www.streambox.com
Platforma: WIN 9x/NT/2000

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Surfujte po webu anonymně nebo na tabletu sledujte závody formule 1

Tablet vám může zkrátit dlouhé čekání.

Užitečný je nový internetový prohlížeč pro anonymní surfování. Aplikace pro fanoušky Formule 1 nabídne i historické...

Stáhněte si zdarma: e-mailový oznamovač s otevíráním poštovní schránky

Ilustrační foto - e-mail

Howard E-Mail Notifier schováte v informační části hlavní lišty a vždy když přijde e-mail, dá o tom vědět. Pro...

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz