Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Streambox VCR - záznam streamingu RealMedia,Windows Media

aktualizováno 
Pro všechny, kteří marně hledají program umožňující ukládání streamingových souborů i internetových rádií ve formátu RealMedia, jenž si poradí i s dalšími formáty včetně Windows Media, v dnešním příspěvku blíže představíme v mnohém unikátní Streambox VCR.
Streamingové vysílání a streaming souborů se staly velmi populární součástí internetu, ale jejich využití většinou nezahrnuje možnost takové soubory uložit na pevný disk. V našem článku o možnostech ukládání streamingu jsme ukázali, že kvůli problémům s copyrightem a technické složitosti téměř neexistují (kromě MP3 streamingu) programy pro ukládání streamingových souborů či dokonce live streamingu.

Přesto vznikl program, který umožňuje záznam nejrozšířenějších internetových technologií streamingu. Nazývá se Strembox VCR a pochází od firmy Streambox, která je také tvůrcem známého programu Streambox Ripper. Streambox VCR je jediný program, který umožňuje nahrávání streamingu RealMedia a WindowsMedia. Po žalobě firmy RealNetworks byl Streambox donucen předběžným opatřením soudu tento program odstranit ze svého serveru a zastavit jeho vývoj. Nyní se obě firmy mimosoudně dohodly, a tak by se Streambox VCR měl znovu objevit. Přes dočasné umrtvení projektu jsme se rozhodli podívat na tento program podrobněji, protože je vskutku jedinečný.

Streambox VCR je pokračovatelem staršího programu X-file Get, který byl vyvinut pro záznam RealAudio a spolupracoval pouze se staršími typy Real serverů. Poslední zveřejněná verze (beta) Streambox VCR zvládá všechny obvykle používané protokoly pro přenos streamingu (HTTP, PNM, RSTP, MSM). Zahrnula tak kromě RealMedia i další velmi rozšířený streaming Windows Media od Microsoftu a měla by si poradit i s jinými formáty jako Quicktime a MP3.

Přes soudní spor, který Streambox vedl s RealNetworks, není program určen pro "krádež" streamingu. Streambox VCR by měl dodržovat právo poskytovatelů streamingu zakázat jeho ukládání, jak je zavedly RealNetworks v RealPlayeru. Ochranné prvky, které Streambox v programu zahrnul, vyžadují registraci přes internet při prvním spuštění a kontaktování serveru Streamboxu při každém pokusu o uložení streamingu. Streambox se proto proti obviněním z pirátství bránil tím, že program obsahuje ochrannou rutinu, která se nejprve dotáže, zda není žádaný obsah chráněný. Problémem je, že se tuto ochranu crackerům podařilo velmi jednoduše vyřadit. Protože Streambox VCR v současné době dosud není oficiálně k dispozici, zřejmě tento systém ani nefunguje.

Ovládání programu je velmi jednoduché. Stačí vložit adresu RealMedia souboru nebo rozhlasu a program kontaktuje server a začne ukládat data na disk. Streambox také umí načíst adresu z pomocných souborů s informacemi o streamingu (ram, asx).

K těmto základním vlastnostem přidává i pohodlnou obsluhu. Soubory si můžete seřadit do fronty a vymezit kolik souborů najednou se může maximálně ukládat (I když to není jeho určením, je program možné použít i jako manažer pro stahování normálních souborů všech druhů, tak jak to umožňuje např. program GetRight). Streambox ukládá stejně streamingové soubory i nekonečný live proud (radio), u něhož musíte nahrávání manuálně ukončit nebo použít časovač.

Aby si zasloužil přirovnání k VCR, obsahuje Streambox možnost spustit nahrávání v určitou dobu a nastavit délku nahrávky. Druhou možností je pravidelné nahrávání v určitý čas. S programem vám tak nikdy neunikne vysílání vašeho oblíbeného internetového rádia.

Na programu je vidět, že jeho autoři pomocí "zpětných technik" skvěle zvládli streaming RealMedia. S tímto systémem program nemá žádné problémy. Poradí si vedle HTTP i se servery, které používají protokol PNM i RTSP (RealMedia G2). Technologie Windows Media přibyla do poslední zveřejněné verze programu spíše jako experimentální rys. Přesto program dobře komunikuje v jejím streamingovém protokolu MMS. Není však úspěšný vždy. Záleží zřejmě na verzi serveru a nesmíme zapomenout, že program už je téměř rok starý. Program by měl zvládat i Quicktime, který používá obvykle protokol HTTP, případně RTSP jako RealMedia.

Program Streambox VCR nikdy nepřekročil stádium beta verzí a nebyl šířen komerčně. Z toho vyplývá, že není příliš stabilní. Všechny funkce programu však pracují dobře a jedinou stinnou stránkou jsou kromě právních problémů značné nároky na paměť počítače.

Jakým směrem se bude ubírat další vývoj programu není jasné. Důležité je, že se jeho vývoj nezastaví. Dohoda Streamboxu s RealNetworks však bezesporu znamená další posílení bezpečnostních prvků v programu. Osud dalšího programu Streambox Ripperu, který v nejnovější verzi (po dohodě s RealNetworks) postrádá svou hlavní přednost - možnost dekódovat soubory Real Media a převádět je na jiné formáty, mnoho optimismu do budoucnosti neskýtá. Další otázkou zůstává, zda bude nový Streambox VCR zahrnovat i jiné systémy streamingu (zejména Windows Media).

Jak jsme již předeslali, mateřská firma byla nucena po rozhodnutí soudu odstranit program ze svých stránek, ale protože se na internetu nic neztratí a předběžné opatření se týkalo jen oficiálních stránek Streamboxu, můžete program nalézt jinde, např. na serveru afterdawn.com. Odpovědi na často kladené otázky o Streamoxu VCR jsou k dispozici na adrese www.streambox.com/Products/VCR/faqs.asp

Výrobce: Streambox
Website: www.streambox.com
Platforma: WIN 9x/NT/2000

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Vychází nová verze Windows 10. Nastavte si, kdy se vám nainstaluje

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft během večera a noci na středu SELČ vydá novou verzi Windows 10. Pokud nechcete, aby se vám začala instalovat...

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Naučte Windows pracovat i s netradičními komprimovanými archivy

Počítačový kód

Windows od verze XP obsahuje integrovanou funkci pro rozbalení a balení souborů do jednoho balíčku. Pokud se však...

Najdete na iDNES.cz