Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Streaming a jeho záznam na pevný disk - 2.díl

  0:05aktualizováno  0:05
Streamingově přenášené audio i video soubory a on-line vysílání rádií jsou dnes běžnou součástí internetu. Jak je to však s možností jejich nahrávání, resp. záznamu na pevný disk? Odpověď na tuto otázku najdete v druhém dílu našeho nového seriálu.
Možnost ukládat streaming do počítače závisí na použité technologii. Protože je streaming jednou z typických oblastí využití komprimace zvuku a videa, vznikla takových systémů celá řada. V současné době internetu vládne technologie RealMedia firmy RealNetworks, která dodává všechny potřebné programy včetně vlastního freewarového přehrávače. Dalšími zdatnými konkurenty také s vlastními přehrávači jsou Windows Media od Microsoftu či QuickTime firmy Apple. Z ostatních kompresních formátů se podařilo prorazit hlavně všudypřítomnému MP3, jehož streamingové využití přišlo dosti pozdě, ale rychle se rozšířilo.

Nejméně problematické je ukládání streamingu, který využívá populární kompresní metodu MP3, a jehož nejznámějšími systémy jsou SHOUTcast a Icecast. Tyto technologie používají běžný přenosový protokol HTTP a nesnaží se případnému ukládání streamingu podstatně bránit, ale ani ho přímo neumožňují.

Nejrozšířenější MP3 přehrávač Winamp, od jehož výrobce firmy Nullsoft pochází rovněž SHOUTcast, umožňuje ukládání streamingových MP3 souborů. Stačí ve vlastnostech vstupního MPEG pluginu tuto možnost zvolit a určit adresář.

Winamp však od verze 2.10 nedovoluje záznam live streamingu. Přehrávač ukládání rádií vysílajících pomocí SHOUTcastu původně umožňoval, avšak jeho výrobce musel tuto funkci zablokovat, protože potencionální záznam hudby chráněné autorskými právy vzbudil nevoli RIAA. Jediným řešením, jak Winamp přinutit k záznamu, je používat starší verzi, nebo se dopustit jednání za hranicemi zákona a program "upravit" a použít crack.

Naštěstí to není nutné, protože Winamp není jediným přehrávačem s těmito schopnosti. Pro záznam lze použít např. přehrávač Freeamp, který si poradí se streamingy Icecast i SHOUTcast. Opět stačí v preferencích programu zaškrtnout ukládání a zvolit adresář.

Rádia vysílající pomocí MP3 komprese jsou jediným live streamingem, pro jehož záznam vzniklo větší množství programů. Kromě některých přehrávačů je dalším řešením použití specializovaného softwaru, který vznikl přímo pro záznam MP3 streamingu. Program MP3 Stream Recorder jsme již podrobněji představili. S jeho pomocí je záznam streamingu do MP3 souborů hračkou, stačí zadat adresu serveru.

Nejlepším specializovaným programem je StreamRipper32. Jeho výhodou je, že nabízí seznam dostupných stanic rozdělený podle žánrů, který přebírá z WWW serveru SHOUTcastu yp.shoutcast.com. Program podporuje title streaming a umí podle stanic a titulů ukládané soubory pojmenovat. Ve spolupráci s Winampem je možné ukládaný proud zároveň poslouchat.

Žádný z uvedených programů neumožňuje nahrávat současně více proudů ani neobsahuje časový spínač, který by dokázal podobně jakou u videorekordéru nahrávat vysílání v určitou dobu. To dokáže pouze program Streambox VCR, který však není určen přímo pro MP3. Nabízí mnohem více a vrátíme se k němu později.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Šest novinek v jarním vylepšení Windows 10 Spring Creators Update

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Microsoft vypouští novou verzi Windows 10. Přináší řadu změn, které nejsou sice zcela převratné, ale na druhou stranu...

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Najdete na iDNES.cz