Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Streaming a jeho záznam na pevný disk - 2.díl

  0:05aktualizováno  0:05
Streamingově přenášené audio i video soubory a on-line vysílání rádií jsou dnes běžnou součástí internetu. Jak je to však s možností jejich nahrávání, resp. záznamu na pevný disk? Odpověď na tuto otázku najdete v druhém dílu našeho nového seriálu.
Možnost ukládat streaming do počítače závisí na použité technologii. Protože je streaming jednou z typických oblastí využití komprimace zvuku a videa, vznikla takových systémů celá řada. V současné době internetu vládne technologie RealMedia firmy RealNetworks, která dodává všechny potřebné programy včetně vlastního freewarového přehrávače. Dalšími zdatnými konkurenty také s vlastními přehrávači jsou Windows Media od Microsoftu či QuickTime firmy Apple. Z ostatních kompresních formátů se podařilo prorazit hlavně všudypřítomnému MP3, jehož streamingové využití přišlo dosti pozdě, ale rychle se rozšířilo.

Nejméně problematické je ukládání streamingu, který využívá populární kompresní metodu MP3, a jehož nejznámějšími systémy jsou SHOUTcast a Icecast. Tyto technologie používají běžný přenosový protokol HTTP a nesnaží se případnému ukládání streamingu podstatně bránit, ale ani ho přímo neumožňují.

Nejrozšířenější MP3 přehrávač Winamp, od jehož výrobce firmy Nullsoft pochází rovněž SHOUTcast, umožňuje ukládání streamingových MP3 souborů. Stačí ve vlastnostech vstupního MPEG pluginu tuto možnost zvolit a určit adresář.

Winamp však od verze 2.10 nedovoluje záznam live streamingu. Přehrávač ukládání rádií vysílajících pomocí SHOUTcastu původně umožňoval, avšak jeho výrobce musel tuto funkci zablokovat, protože potencionální záznam hudby chráněné autorskými právy vzbudil nevoli RIAA. Jediným řešením, jak Winamp přinutit k záznamu, je používat starší verzi, nebo se dopustit jednání za hranicemi zákona a program "upravit" a použít crack.

Naštěstí to není nutné, protože Winamp není jediným přehrávačem s těmito schopnosti. Pro záznam lze použít např. přehrávač Freeamp, který si poradí se streamingy Icecast i SHOUTcast. Opět stačí v preferencích programu zaškrtnout ukládání a zvolit adresář.

Rádia vysílající pomocí MP3 komprese jsou jediným live streamingem, pro jehož záznam vzniklo větší množství programů. Kromě některých přehrávačů je dalším řešením použití specializovaného softwaru, který vznikl přímo pro záznam MP3 streamingu. Program MP3 Stream Recorder jsme již podrobněji představili. S jeho pomocí je záznam streamingu do MP3 souborů hračkou, stačí zadat adresu serveru.

Nejlepším specializovaným programem je StreamRipper32. Jeho výhodou je, že nabízí seznam dostupných stanic rozdělený podle žánrů, který přebírá z WWW serveru SHOUTcastu yp.shoutcast.com. Program podporuje title streaming a umí podle stanic a titulů ukládané soubory pojmenovat. Ve spolupráci s Winampem je možné ukládaný proud zároveň poslouchat.

Žádný z uvedených programů neumožňuje nahrávat současně více proudů ani neobsahuje časový spínač, který by dokázal podobně jakou u videorekordéru nahrávat vysílání v určitou dobu. To dokáže pouze program Streambox VCR, který však není určen přímo pro MP3. Nabízí mnohem více a vrátíme se k němu později.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Tipy a triky pro Windows 10: omezte Microsoftu dolování dat ze systému

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft čelí stále kritice za sběr dat z Windows. Aktuální verze operačního systému je na tom podle některých...

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz