Podíl příjmů z hudby ve Spojených státech. (zelená - fyzické nosiče, modrá - streaming, červená - legální stahování, žlutá - sdílení) | foto: RIAA, Technet.cz

Streamování je novým králem prodeje hudby. Vinyl jediný rostoucí nosič

  • 23
Ve Spojených státech poprvé v historii překonal příjem ze streamované hudby všechny ostatní možnosti. Z pravidelné zprávy Americké nahrávací asociace RIAA také vyplývá, že vůbec poprvé tento příjem z placených streamovacích služeb překonal částku jedné miliardy amerických dolarů.

Americký svaz nahrávacího průmyslu (RIAA) zveřejnil na svých internetových stránkách výsledky (PDF) roku 2015. Podle nich streamování hudby ve Spojených státech překonalo příjmy ze stahování digitální hudby a stalo se tak hlavním zdrojem příjmů pro hudební průmysl.

Vývoj příjmů z hudby ve Spojených státech. (vpravo - služby placené reklamou, uprostřed - internetové hudební rádia, vlevo - placené služby)

Příjmy firem poskytujících streamování hudby, jako Spotify, Apple Music a Pandora, loni stouply o 29 procent na 2,41 miliardy USD (58,2 miliardy Kč). Na celkových příjmech odvětví se podílely 34,3 procenty. Je to vůbec poprvé, kdy příjmy ze streamování překonaly hranici dvou miliard USD.

Loni tak skončila vláda digitálního stahování hudby, která trvala deset let. Příjmy z digitálního stahování již několik let klesají a loni se snížily o deset procent na 2,3 miliardy USD. Na celkových příjmech se podílely 34 procenty.

Vinyl roste

Celkově se snížil prodej hudebních nosičů, a to o deset procent na dvě miliardy dolarů, což bylo 28,8 procenta celkových příjmů. Silný rok ale zaznamenal prodej vinylových desek, jejichž prodej stoupl o 32 procent na 416 milionů USD, což byl nejvyšší údaj od roku 1988. Prodej CD však klesl o 17 procent.

„Hudební průmysl je nyní digitálním podnikáním, více než 70 procent jeho příjmů pochází ze široké škály digitálních platforem a formátů. Podílem příjmů z těchto digitálních formátů překonává jakýkoli jiný kreativní průmysl,“ uvedl na blogu předseda a generální ředitel RIAA Cary Sherman.

Počet předplatitelů placených hudebních služeb v milionech uživatelů.

Protože se streamování stává dominantním formátem digitální hudební spotřeby, je předplatné největší a nejrychleji rostoucí částí trhu. Počet předplatitelů těchto služeb loni stoupl o 40 procent na 10,8 milionu a příjmy od nich poprvé překonaly více než jednu miliardu dolarů.

Jednou z předních služeb nabízejících streamování hudby je Spotify. Tato služba měla loni po celém světě 28 milionů předplatitelů. Apple Music za šest měsíců od svého červnového spuštění překonal hranici deseti milionů předplatitelů.

Přesun ke streamování hudby však také vyvolává napětí mezi umělci. Některé velké hvězdy, jako Taylor Swiftová nebo Adele, neposkytly některým službám své nahrávky, minimálně ty nejnovější. Nesouhlasí s jejich podmínkami a využívají konkurenční systémy, jako Tidal, který provozuje hudebník JAY Z. Streamování se nelíbí ani některým vydavatelstvím, ta jednu chvíli vytvářela tlak na ukončení bezplatných streamovacích služeb - více v článku Muzika zdarma by měla skončit.

„Spotřeba hudby raketově roste, ale příjmy pro tvůrce s tím nedrží krok,“ dodává Sherman. Dodal, že služby podporované reklamou, jako YouTube, zažily loni více než dvojnásobný růst zájmu, růst příjmů však činil jen 31 procent. To je podle něj důvod, proč mnoho lidí z hudební branže má pocit, že se některé technologické giganty obohacují na úkor těch, kteří hudbu vytvářejí.