Stres vyvolaný počítačem může poškodit zdraví

  • 90
Spousta e-mailů, pomalý počítač, viry, ztráta dat. Tyto a další problémy, které vznikají při práci s počítačem, vyvolávají stres. Lidé, kteří tento stres nedokáží dostatečně ventilovat, si mohou způsobit újmu na zdraví.
Možná jste se někdy při práci s počítačem dostali do stavu, který možná nejlépe vyjadřuje zvolání: „Já bych do toho praštil(a).“ Lidí, kterým se toto stává, je bohužel stále více. Pokud nedokáží stres nahromaděný při práci s PC dobře ventilovat, mohou mít velké zdravotní problémy.

Devět z deseti lidí PC stresuje

Podle zkušenosti expertů ze společnosti Symatec může mít stres vyvolaný při práci s PC přinejmenším negativní vliv na produktivitu práce. V horším případě se odráží na zdraví uživatele, což může vést ke zvýšení nemocnosti. To je důvod, proč by se takovým stresorům mělo předcházet a do jejich neutralizace by se měli zapojit i řídící pracovníci. Na základě dotazníkového šetření mezi 700 manažery bylo odhadnuto, že celková ztráta plynoucí z nemocí způsobených stresem a snížením produktivity dosahuje ve Spojeném království neuvěřitelných 1,24 miliardy liber.

Ze studie, kterou vypracovala společnost Symatec, vyplývá, že se přibližně 86 % uživatelů trápí při práci s PC. Může to být kvůli rychlosti počítače, na kterém pracují, nebo mají problémy s jeho nestabilitou, případně jsou ve hře další faktory.

Kolem 40 % lidí se pak snaží řešit případné problémy samo, aniž by povolaly odborný personál.

Podle výsledků průzkumu je 39 % osob, které pracují s počítačem, náchylných ke sklouznutí k tzv. „extrémním reakcím“, které jsou zapříčiněny frustrací z PC. Mezi takové reakce můžeme zařadit klení či nadávání, křik, bušení do kláves v záchvatu vzteku a další podobné reakce. Jen zhruba 14 % uživatelů zachovává při zmíněných problémech klid hodný zenového mistra.

Odkud přichází stres

Hlavní stresující faktory přicházejí ze dvou směrů. První se týká záplavy informací, které musí každý den člověk pracující s počítačem zpracovat. Sem patří e-mail se všemi jeho neduhy, jako je například spam. Ten se na vzniklých problémech podílí z 20 %. Viry se podle studie podílejí na vytváření stresu ze 14 %. Jen o jedno procento více pak padá na vrub vyskakujícím reklamám, které zdržují při práci.

Druhý hlavní směr, odkud přichází stres, reprezentují samotné problémy s PC. Pomalé a nestabilní počítače stresují uživatele z 23 procent.

Záplava informací  a problémy s PC mohou vést ke stresu (Foto: FSC) 

Jak se bránit?

Druh stresu, který vyvolávají podobné problémy s PC, rozhodně nepatří mezi ty, jenž dokáže náš organizmus pozitivně nabudit k vyšším výkonům. Neustále se opakující problémy a záplava informací člověka spíše ubíjí. Výsledkem nahromaděného stresu jsou na první pohled ničím neodůvodněné výbuchy vzteku.

Mnohým stresujícím událostem lze účinně předcházet. Například se záplavou nevyžádané pošty pomůže tzv. antispamový filtr, či pouhé nastavení třídění pošty. Na viry platí pravidelně aktualizovaný antivirový program a určitě se vyplatí používat firewall. Vyskakující reklamy lze utnout nastavením prohlížeče, který tuto možnost nabízí.

Pomalejší odezva počítače může být způsobena tím, že uživatel neprovádí údržbu systému. Pravidelně prováděné úkony, jako je defragmentace disku, optimalizace využití paměti, mazání nepotřebných souborů, čistění registrů či snížení počtu programů běžících na pozadí, mnohdy umožní zvýšit podstatným způsobem výkon. Mnoho rad, jak toto provést, naleznete v našich seriálech na téma optimalizace výkonu PC.

I přes tato všechna opatření však může dojít k situacím, kdy je na spadnutí ta pomyslná kapka, po které pohár trpělivosti přeteče. Dříve než se tak stane, odborníci radí začít zhluboka dýchat a představovat si, jak je člověk klidný. Vyplatí se také udělat si krátkou přestávku.

„Reakce na stres, včetně toho vyvolaného počítačem, jsou velmi individuální,“ říká psycholog Jiří Tyl, který se problematikou zabývá. “Je dobré po několika hodinách dělat 10-20minutové přestávky, aby si mohly oči odpočinout a na protáhnutí těla. Relaxační cvičení (třeba autogenní trénink) se hodí vždycky,“ uzavírá psycholog.

S každým stresem se dá bojovat, i s tím, který může být vyvoláván počítačem. Chce to jen trochu vůle s sílu k sebeovládání.

Ergonomie

Jedním z důležitých prvků obrany proti potížím, které jsou vyvolány počítačem, je dodržování ergonomických pravidel. Častým prohřeškem proti nim je nesprávné nastavení zobrazovacího zařízení.

 Tyl uvádí několik rad, které by měly pomoci:

  • Obnovovací frekvence (refresh rate) monitoru: Vylaďte ji na maximum. Když si někdo stěžuje, že ho bolí hlava od počítače, a přitom má nastaveno 60 Hz, když monitor dokáže 100 Hz, nezbývá než konstatovat, že si k tomu pomohl sám.
  • Velikost obrazu: Máte-li okolo obrazu dva i více cm černé plochy monitoru, vězte, že plýtváte schopnostmi monitoru a zbytečně si kazíte oči.
  • Barvy pracovní plochy a pozadí: Vězte, že default barvy Windows z psychologického hlediska tlumí aktivitu a vyvolávají rozlady. Nastavte si pastelové barvy, nejlépe takové, které tvoří naše původní přirozené prostředí - buď modrou (obloha), nebo zelenou (země na jaře a v létě - tráva, stromy). Modrá a zelená jsou uklidňující barvy.
  • Velikost písem: Původní defaultní nastavení Windows je pro mladé lidi s dobrýma očima. Máte-li potíže číst malinká písmenka, zvětšete si je.
  • A samozřejmě dostatečná vzdálenost od monitoru, sezení s pevně opřenými zády a podložka pod zápěstí pro práci s myší.

  •