Stříháme video z dovolené. Rychle a efektivně

  • 1
Samotným natočením práce na vašem filmařském dílku nekončí, pouze se přesouvá k počítači a střihu. I když si říkáte že vám z dovolené bude postačovat jen hrubý materiál, nikoho ani z vaší rodiny nepřesvědčíte, aby se opakovaně díval dvě hodiny příprav k nafukování člunu.

Existuje celá řada dramaturgických přístupů, jak záběry dohromady smontovat. Záleží na tom, jaký pocit chce tvůrce na diváka přenést. Jestli má být poetický, romantický, nebo dramatický až hororový. Jak se vyvíjí doba a vše se zrychluje, tak se vyvíjíme i my diváci. Ve filmovém vyprávění přijímáme více zkratek, rozumíme jim a zajímá nás pouze šokující a neočekávané. Poprvé když se v kinematografii začala používat střihová skladba a následně kromě záběrů celé postavy i užší záběry obličeje, hodně lidí utíkalo šokováno z kinosálů s představou rozřezaných těl.

Dnes již film s jasným a předvídatelným koncem nikoho neohromí. Proto někteří tvůrci s již vyčerpanou invencí, propadají pouhému formalismu. Vypráví příběh, který je stále tentýž - například o zamilované dvojici. V takovém případě je potřeba děj opepřit alespoň formálně, například technickými efekty, megavýbuchy, netradičními pohledy kamery atd. 

Stačí vám i ty nejjednodušší programy

Nic z výše uvedeného nehrozí při zpracování záběrů našich dovolenkových nebo jiných zážitků. Ty nikdy nejsou fádní a bez invence :-). Dle možností, vybavení a formátu kamery, je nejsnadnější hrubý materiál natáhnout do počítače. I běžné PC má program Windows Movie Maker určený pro jednoduchý sestřih videa. Pokud používáte platformu Mac máte k dispozici obdobný program iMovie.

U obou programů je ovládání v podstatě shodné. Pomocí žhavého kabelu Firewire a příkazu Capture zkopírujete kazetu na harddisk praktick on-line. Z knihovnicové složky Browser přetáhnete záběry na časovou osu. Kurzorem se již můžete rychle přesouvat v čase vašich záznamů stejně, jakoby jste si prohlíželi vyvolaný a rozbalený filmový pás proti světlu. V kterémkoli místě můžete pás přestřihnout a nezajímavé části hodit do koše. Můžete také prohazovat pořadí jednotlivých momentů, aby se děj postupně vyvíjel a dával smysl.

Vyberte si písničku z CD nebo z vaší produkce a nechte jí hrát pod celým klipem. Zeslabte ji pouze v místech rozhovorů. Stáhněte, ale nevymažte zcela i ruchové zvuky z prostředí. Na závěr si udělejte titulky se všemi poděkováními a u aktuálních momentů možná i s datem události.

Kvalita má přednost před kvantitou

Ostrý střih

Ostrý střih slouží především ke zdůraznění dvou situací, kde jedna končí a druhá na ní okamžitě navazuje. Proto se s ním nejčastěji můžete setkat ve filmové tvorbě, kde podporuje dramatičnost atmosféry spíše, než v případě například snímku ze svatby, kde se častěji využívá různých přechodových efektů.

Je to čas postřižin. Hemingway říkal: "Píši vstoje, škrtám vsedě". Platí to i pro video. Vybírejte a vybírejte z vybraného.  Zkracujte své dílko na několik podstatných minut, za které vás pochválí i člověk, který na vaší dovolené nebyl, nezná členy vaší rodiny a přitom ho film zaujme a bude se ptát na ono tajné místo na světě. Méně je více. Zdržte se opakování, tedy retardací děje. Doporučuji také používat dynamičtější střih například na rychlejší hudební doprovod. Záběry nechávejte v ostrých střizích.

Šetřete s efekty

Jakékoli prolínačky nebo jiné efekty použijte s rozmyslem a pouze mezi různé scény. Prolínačka v naší mysli podvědomě evokuje časovou zkratku. Například: stalo se dnes (soubor záběrů s ostrým střihem), prolnu a stalo se zítra. Každý efekt by měl fungovat a mít svůj důvod. Například u vodních sportů by jako počátek sekvence mohlo sloužit šplouchnutí do vody.

Jinak se vyvarujte technických formalismů. Vaše video nemá být přehlídkou možností efektů příslušného programu. Proto si také snažte udržet odstup od materiálu který vidíte již podvacáté. Váš divák shlédne video poprvé a nezaregistruje ani spousty chyb, kterých si vy stále všímáte. Chce ale vidět jasný, čitelný ale také plynoucí děj. Jako vzor vám může posloužit řada televizních pořadů. Stačí se jen dívat, všímat si způsobu zpracování obsahu a nechat se inspirovat.

První část, jak lépe natočit svou dovolenou, naleznete zde.