Stříhejte a zpracovávejte filmy z obýváku

aktualizováno 
Doby, kdy jste pro profesionální střih domácího videa byli odkázáni pouze na specializované firmy, jsou již naštěstí pryč. Dnes si totiž perfektní video můžete doma sestříhat sami. Stačí se posadit k počítači a využít sílu softwarových video studií. Zkuste některou z digitálních střižen do obýváku.

Tvorba filmů již dlouhou dobu není jen výsadou filmových režisérů. Domácí video totiž zvládne zrežírovat a natočit i celá řada amatérů. Ovšem i mistr tesař se někdy utne, a tak je zapotřebí občas nějakou tu scénu vynechat či ji případně upravit. Pak vám zbývá buď zavolat profesionálního střihače, nebo si stáhnout tzv. softwarovou střižnu, se kterou bude finální úprava videa snadnou záležitostí.

Pro tento účel může velmi dobře posloužit software dodávaný společně s kamerou. Někdy je však zapotřebí sáhnout po jiném balíku nabízejícím stejné služby, avšak jinak.

Základním předpokladem pro práci s video formáty je výkonná PC sestava. Pokud váš počítač splňuje tuto podmínku, stačí zvolit vhodný editační program a můžete začít experimentovat s jeho funkcemi. S jejich pomocí video nejen stáhnete do PC, ale i vyřadíte nezajímavé scény, posunete začátky či konce záznamů, prolnete přechody a obohatíte o hudbu, mluvený komentář, či další zajímavé efekty. Pro programy, které vám představíme v dnešním přehledu, to totiž není žádný problém.

SONY Vegas 6.0 – demoverze
Plně profesionální video-editační a střihový program, který udělá radost především začínajícím Spielbergům. Vegas byl projektem společnosti Sonic Foundry, která ho však prodala SONY. V podvědomí uživatelů je tento nelineární video střihový editor špičkou v oboru. Řada jeho uživatelů na něj nedá dopustit. Vegas je rychlá a výkonná střižna. Importuje všechny nejrozšířenější video a audio formáty včetně obrázků. Obsahuje obrovské množství video efektů a filtrů. Zajímavá je funkce kompozice. Díky ní lze natáčet plochu videa v 3D prostoru. Dokonale zpracovává i zvuk a to včetně výstupu 5.1.

 • Stahujte na této adrese (100 MB).
 • Virtual Dub 1.6.11 - freeware
  Výborný program pro konverzi a úpravu videa, na který nedá dopustit řada uživatelů zpracovávajících video. Musíme však říci, že nejde o klasický video editor, nýbrž o video capture/processing utilitu. Základní střih probíhá pomocí časové osy, kde jsou stále po ruce všechna potřebná tlačítka. Datový tok zpracovává odděleně. Nezávisle na sobě lze tedy upravovat jak video, tak audio. Aplikovat můžete i různé filtry. U videa můžete měnit snímkovací frekvenci, barevnou hloubku, kompresi apod. Nástroj je silný především ve výběru a nastavení video a audio kodeku. VirtualDub je nyní určen nejen pro 32bitové operační systémy Windows, ale také už i pro 64bitové. Ale pozor! 64bitová verze nepracuje na 64bitovém CPU s 32bitovými Windows.

 • 64bitovou verzi programu stahujte na této adrese (988 kB).
 • 32bitovou verzi programu stahujte na této adrese (853 kB).
 • Ulead MediaStudio Pro 8 - shareware
  Ulead MediaStudio Pro je kompletní digitální videostudio, které vám nabízí načtení videa do PC, jeho přehrávání jako i export videa do MPEG formátu v reálném čase. Nástroje jako malování na video, pokročilý titulkovač, editor hudby a DVD authoring nabízejí všechno, co potřebujete pro tvorbu videa a audia pro vysílání, DVD nebo streamovaného videa.

 • Stahujte na této adrese (128 MB).
 • Ulead VideoStudio 9 – shareware
  Další z programů pro komplexní zpracování domácího videa. Poradí si s grabováním, střihem, postprodukcí a exportováním, nejen video souborů, do různých formátů. Obsahuje intuitivní prostředí s jednoduchými průvodci a několik video filtrů s velkou škálou efektů (více jak 1000). Navíc vám při tvorbě filmu z DV na DVD pomůže i dobře zpracovaný průvodce. Balík vyžaduje nainstalované rozhraní DirectX 9.0.

 • Stahujte na této adrese (173 MB).
 • Avid Free DV - freeware
  Jedná se o odlehčenou verzi programu pro střih videa, vycházející z plně profesionálních střihových aplikací Avid. Chcete-li si možnosti této, dnes jedné z nejlepších střižen, vyzkoušet, můžete tak učinit a budete mít přístup k obdobným střihovým nástrojům, jako profesionálové. Avid Free DV je postaven na stejném jádru a stejných technologiích, jaké se používají pro tvorbu filmů, TV pořadů, zpravodajství či reklam.

 • Stažení po bezplatné registraci (42 MB).
 • Pinnacle Studio 10.0 – shareware
  Komplexní komerční aplikace splňující i ty nejodvážnější požadavky na tvorbu a úpravu vlastního videa. Střihový program pochází od společnosti, která se ve střihu videa opravdu vyzná. Můžete tak své video nahrávky nejen stahovat do PC, ale okořenit je i titulky, hudbou, vyprávěním, speciálními efekty a film vrátit zpět do zdrojového produktu. Podporuje formát 16:9, automatickou editaci a disponuje video a audio opravnými nástroji. Novinkou 10 verze je možnost editace formátu HDV. Studio Plus 10 je i plně lokalizováno do češtiny.

 • Ke stažení je zatím bohužel pouze 9 verze (244 MB).
 • Adobe Premiere Pro 1.5.1 - shareware
  Základní nástroj pro profesionální tvorbu digitálního videa. Adobe Premiere nabízí velkou podporu hardwaru a možnosti upravovat video v reálném čase. Silné nástroje pro práci s videem a zvukové editační nástroje umožňují pohodlné ovládání každého kroku vaší produkce. Po instalaci tohoto plug-inu, budete moci pracovat i s videem v rozlišení HDV.

 • Stahujte na této adrese (168 MB).
 • Adobe Video Collection – komerční produkt
  Postrádáte-li balíček programů pro úpravu digitálního videa, pak se vám možná bude hodit tento produkt. Obsahuje sadu aplikací pro výrobu projektů v oblasti digitálního videa, filmů, multimédií a webu (Premiere Pro, After Effects, Encore DVD a Audition. V jedné kolekci tak dostanete vše, co potřebujete. Pro tento produkt není k dispozici zkušební verze. Zakoupit ji však můžete např. zde.

  Adobe Premiere Elements 2.0 - shareware
  S tímto softwarem budete moci vytvářet domácí video i bez bližších znalostí o jeho kódování a zpracování.. Můžete využít sílu speciálních efektů, titulky, menu pro DVD a zvuku v kvalitě Dolby Digital. Ukládat lze přitom nejen na DVD a VHS ale i do formátů pro web nebo přenosná zařízení, zahrnující mobilní telefony, Pocket PC, MPEG-4 video přehrávače a zařízení Windows Mobile. Podporované formáty jsou MPEG-1, MPEG-2, DV, AVI, Windows Media a QuickTime. Program automaticky vytvoří index scény nebo kapitoly pro vaše DVD.

 • Stahujte na této adrese po bezplatné registraci.
 • Windows Movie Maker 2 - freeware
  Program WMM vám pomůže vytvářet, upravovat a sdílet vlastní filmy natočené na analogovou nebo digitální videokameru. Video můžete sestříhat, přidat k němu hudbu, komentář a dokonce vkládat statické obrázky nebo titulky. Chcete-li nejzdařilejší záběry sdílet se členy rodiny nebo přáteli, můžete je jednoduše publikovat na webu nebo odeslat e-mailem. Produkt je určen pouze pro operační systémy Windows XP.

 • Stahujte na této adrese (11.9 MB).


 • Nejčtenější

  Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

  Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

  V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

  Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

  Apple Watch 2

  Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...  Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

  Paul Allen na snímku z prosince 2017.

  Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

  Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

  Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

  Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

  Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

  Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

  Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

  Další z rubriky

  Maskování videa jako nikdy dřív. Adobe slibuje revoluční jednoduchost

  Maskování objektu ve videu pomocí Fast Mask

  Na každoroční konferenci Adobe MAX bylo možné nahlédnout do dílen vývojářů. Nás zaujal především nástroj na rychlé...

  Software zdarma: kreslicí program pro děti nebo čištění Windows

  Ilustrační foto - děti

  Hledáte-li kreslicí program pro děti, řešením je Tux Paint. Vytvořit si vlastní klávesové zkratky, zautomatizovat práci...

  Odinstalujte bloatware a zkuste bitcoin peněženku v prohlížeči

  Tablet pro práci i zábavu

  Vyzkoušejte ve svém tabletu nebo mobilním telefonu aplikaci na správu poznámek a úkolů, nástroj na hromadné...  Najdete na iDNES.cz