Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Střihněte si na film - upravujte si své video jednodušeji

aktualizováno 
Rádi byste si sestříhali svoje domácí video, ale nevíte, jaký software si pro tento účel pořídit? Pak zkuste vyzkoušet některý z dnešních video editačních nástrojů, které lze použít k digitalizaci střihu, jeho editaci a k následnému otitulkování vašeho videa.

Mít vlastní digitální videokameru není již poslední dobou žádným luxusem. Pryč jsou již doby, kdy na trhu bylo jen několik modelů, jejichž ceny byly neúměrně vysoké. Dnešní nejlevnější modely atakují hranici kolem desíti tisíc a to již včetně DPH. Tyto produkty se tedy stávají stále dostupnější širšímu segmentu spotřebitelů. Natočené snímky je však zapotřebí v mnoha případech sestříhat. Pro tento účel může velmi dobře posloužit software dodávaný společně s kamerou. Někdy je však zapotřebí sáhnout po jiném balíku nabízejícím stejné služby, avšak jinak.

VirtualDub 1.5.10
Začneme programem, za jehož používání nemusíte nikomu nic platit. VirtualDub je totiž šířen zcela zdarma, protože spadá do oblasti GNU public licence. Jeho autorem je Avery Lee. Vložil do něho téměř vše, co většina z nás potřebuje pro úpravu videosouborů. I přesto si však tento nástroj ponechal jednoduché, až strohé prostředí, nabízející pracovní komfort. Musíme však říci, že nejde o klasický video editor, nýbrž o video capture/processing utilitu. Tedy program pro zachytávání a zpracování videa. Umožňuje zpracovávat soubory ve formátech AVI a MPEG. VirtualDub ve verzi 1.4ASF si dokonce poradil i se soubory ve formátu ASF. Nešlo však o funkci přidanou samotným autorem, nýbrž některým z mnoha příznivců programu (to vše díky GNU licenci). Na nátlak Microsoftu musela být tato verze stažena. Po stažení prográmku vás možná překvapí jeho velikost. Málokdo se totiž může pochlubit vynikajícím programem pro zpracování videa s velikostí 664 kB. To vše ještě více podtrhuje fakt, že program se nemusí instalovat. Stačí ho pouze spustit a úprava či zachytávání videa může začít. Základní střih probíhá pomocí časové osy, kde jsou stále po ruce všechna potřebná tlačítka. Datový tok zpracovává odděleně. Nezávisle na sobě lze tedy upravovat jak video, tak audio. Aplikovat můžete i různé filtry. U videa můžete měnit snímkovací frekvenci, barevnou hloubku, kompresi apod. Nástroj je silný především ve výběru a nastavení kodeku. Přidávat lze i externí audio záznam, takže vaše natočené okamžiky lze okomentovat. Je toho ještě mnohem více, co tato legenda mezi videostřihovými aplikacemi nabízí. Určitě ji tedy vyzkoušejte.

Oficiální stránka: VirtualDub
Stažení zkušební verze: VirtualDub 1.5.10 (664 kB)
Licence: GNU
Cena: zdarma
Jazyk programu: anglický, lze doinstalovat češtinu

VirtualDub 1.5.10

Windows Movie Maker 2
Windows Movie Maker je na rozdíl od předchozího programu určen především nenáročnému uživateli, který se spokojí s jednoduchým videoeditačním nástrojem. Jde o standardní součást operačního systému Windows ME a XP. Jeho první verze byla poněkud neohrabaná. Programátoři tohoto softwarového giganta zapracovali a s příchodem již zmíněného systému Windows XP vydali jeho vylepšenou verzi. Ovšem ani tato verze nebyla nikterak dobrá, to se změnilo až s příchodem druhé verze. Ta je umístěna na oficiálních stránkách společnosti Microsoft, kde je prostřednictvím služby Windows Update či klasického downloadu volně ke stažení pro každého uživatele. Bohužel Windows Movie Maker 2 lze nainstalovat pouze do PC s XPéčky. Na druhou stranu, s programem se pracuje velice pohodlně a co jistě potěší, je jeho nulová pořizovací cena. S úpravou filmu vám může pomoci nástroj Automatický film. Importuje velké množství jak video, tak audio formátů, včetně AVI, MPEG, WAV či JPG. V jeho neprospěch ovšem hovoří omezená možnost komprese. Oproti své konkurenci totiž zaostává v nastavení kompresního poměru pro ukládání. Lze si však pohrát se střihem, kde nabízí různé efekty a přechody videa, či titulkování. Sestříhaný film může navíc poslat i zpět do videkoamery, či ho sdílet na internetu. Windows Movie Maker 2 se tedy hodí především pro běžné vytváření, upravování či sdílení domácích filmů přímo v počítači. Proto od něho neočekávejte nějaké zázraky.

Oficiální stránka: Microsoft
Stažení zkušební verze: Windows Movie Maker 2 (12 MB)
Licence: freeware
Cena: zdarma
Jazyk programu: český

Windows Movie Maker 2.0

Sony Vegas 5.0a
Na závěr jsme si nechali plně profesionální video-editační a střihový program, který udělá radost především začínajícím Spielbergům. Vegas patří do portfolia společnosti Sony. Jeho součástí se však stal teprve před rokem, kdy ho vedení firmy přebralo od softwarové části společnosti Sonic Foundry. V podvědomí uživatelů je tento nelineární video střihový editor špičkou v oboru. Řada jeho uživatelů na něj nedá dopustit. O to rozpačitěji tedy sledovali, jaký bude jeho vývoj pod křídly společnosti Sony. Dočkali se. Nedávno se totiž objevila jeho další, v pořadí již pětková verze. Ta staví na osvědčeném prostředí a především rychlosti a výkonnosti. V ní však došlo spíše ke kosmetickým úpravám. Vylepšeny tak byly stávající funkce, ke kterým navíc přibily i některé nové. Při instalaci aplikace vás může zaskočit dialogové okno informující o nutnosti mít instalován i Microsoft .NET Framework. Ničeho se však nemusíte obávat, instalátor si sám otevře stránku, ze které tuto nutnou součást lehce stáhnete. Po spuštění musíte provést on-line registraci, teprve poté vám bude dovoleno používat tuto verzi bezplatně po dobu 30-ti dní. Hned na úvod si nelze nevšimnout, že nástroj se nese plně v motivu Windows XP. Kabátky lze však lehce měnit, okna si můžete libovolně rozmisťovat a podporuje i výstup na více monitorů, čímž dělá práci ještě snadnější. Importuje všechny nejrozšířenější video a audio formáty včetně obrázků. Obsahuje obrovské množství video efektů a filtrů. Zajímavá je funkce kompozice. Díky ní lze natáčet plochu videa v 3D prostoru. Dokonale zpracovává i zvuk, a to včetně výstupu 5.1. Hledáte-li softwarovou střižnu, pak je Vegas tím pravým nástrojem. V kombinaci s rychlým hardwarem již dohání drahé hardwarové střižny, které se používají pro profesionální zpracování videa.

Oficiální stránka: Sony Pictures Digital
Stažení zkušební verze Sony Vegas 5.0a (41 MB)
Licence: 30-ti denní zkušební verze
Cena: 15 000 Kč
Jazyk programu: anglický

Sony Vegas 5.0Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz