Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Student vynalezl prut, který sám chytá ryby

  12:25aktualizováno  19:34
Sen, nebo noční můra rybářů. To je automatický prut, který vymyslel devatenáctiletý student Tomáš Nezval z Prostějova. S originálním nápadem dokonce získal třetí místo v soutěži Intel ISEF. Uspěl v kategorii Elektromechanické inženýrství.

Automatický rybářský prut v akci | foto: Tomáš Nezval

Vynálezce prutu, který je řízen procesorem a umožňuje samostatně bez přítomnosti člověka lovit ryby, si z amerického Albuquerque jako cenu odnáší 1000 amerických dolarů.

Automatický rybářský prut

Nezval se tak stal jediným oceněným z Česka. Projekty dalších soutěžících přitom nebyly nezajímavé. Tým z Česka chtěl atakovat stupně vítězů například „ledničkou“, která dokáže ochladit obrovské množství tekutin, laserovou optickou střelnicí či projektem zjišťujícím, jak se v českém lesním porostu ukládá atmosférický uhlík.

Konkurence však byla veliká. „ISEF je považován za jakési olympijské hry mladé vědy. Charakteristikou soutěže ISEF je, že místo tištěné práce účastníci připravují prezentaci, která se obhajuje před porotci. Soutěžící mají patnáct minut, aby porotce seznámili se svým projektem. Prezentace probíhají v angličtině. Porotci jsou skeptičtí vědci, a tak to někdy dá pořádně zabrat,“ komentoval náročnost soutěže Petr Klán z Ústavu informatiky AV ČR, který je vedoucím části českého týmu.

Letos na mezinárodním vědeckém veletrhu Intel ISEF spolu soupeřilo více než 1500 mladých vědců a vynálezců z 51 zemí světa.

Automatický prut na zimní lov

"Pod pojmem automatický rybář si samozřejmě nelze představit monstrum, které nakráčí k vodě, udělá do ledu díru a tahá jednu rybu za druhou," říká autor Tomáš Nezval.

Jak tedy celé zařízení vypadá? Na trojnožce je umístěna základní jednotka. Na ni je nasazen prut, který lze kdykoliv jednoduchým pohybem vyndat a chytat sám.

Automatický rybářský prut

Na základní jednotce je displej a 5 membránových tlačítek pro ovládání funkcí. Vše je vodotěsné.

Na druhé straně naproti prutu je joystick, jehož pohybem se nahraje do paměti libovolný asi 15 sekundový pohyb prutu. To je dobré nahrát v čisté vodě a vyzkoušet tak, jak se která návnada chová při různém pohybu prutu.

Po nahrání a uložení požadovaného pohybu se zvolí čas a délka potahu vlasce, který rybář považuje za záběr.

"To znamená např. když lovená ryba odvine 20 cm vlasce v čase 2 sekundy. Jakýkoliv jiný pohyb ať v čase nebo délce je brán jako klamný záběr. V okamžiku splnění nastavených parametrů je prut vymrštěn do horní polohy a to bez ohledu na předešlý stav," vysvětluje oceněný vynálezce. Tím je proveden zásek ryby a elektrickým navijákem je úlovek vytažen nad led.

Dva roky testů ukazují na téměř 100% spolehlivost. Pokud dojde k záběru je ryba vždy ulovena.

"Jako doplňkové funkce je zde např. hloubkoměr, teploměr, počítadlo ulovených ryb. Celé zařízení je uloženo v kufru jehož dno tvoří pohonná baterie a kufr samotný slouží jako sedačka," uzavírá Tomáš Nezval.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Giganty na obloze. Největší vrtulníky světa Mil V-12 postavili v SSSR

Mil V-12

Mezi úzkou světovou špičku vrtulníkových konstruktérů se bezpochyby zapsal Michail Leonťjevič Mil z tehdejšího...

Bez řidiče budou auta spolehlivější, ale zatím se bez člověka neobejdou

Osazení vozu Audi A8 - to vše je pro autonomní řízení nezbytné.

Pondělní nehodu autonomního vozidla, při které zemřela v Arizoně chodkyně, mohou mnozí vnímat jako důkaz nebezpečnosti...

Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Najdete na iDNES.cz