Imagine Cup 2008 - vítězný tým DIP

Imagine Cup 2008 - vítězný tým DIP

Studentský projekt pro pomoc při přírodních katastrofách bude bojovat o tisíce dolarů

Tým studentů z Vysoké školy báňské v Ostravě zvítězil se svým softwarem pro prevenci škod při přírodních katastrofách v národním kole studentské soutěže Imagine Cup 2008. Postoupil tak do světového finále, které se uskuteční v Paříži.

Imagine Cup je klání mladých technologů a inovátorů, které každoročně pořádá společnost Microsoft. Podle společnosti se jedná o největší studentskou soutěž na světě. Loňského ročníku se poprvé a úspěšně zúčastnili i studenti z Česka - více v článku Imagine Cup 2007: ohlédnutí za úspěchem českých studentů v Koreji

Letos se do světového finále soutěže v kategorii softwarový návrh probojoval tým studentů z VŠB - Technické univerzity v Ostravě s projektem DIP (Disaster Prevention System).

Národní finále proběhlo dnes v sídle společnosti Microsoft. Zúčastnily se jej celkem čtyři studentské týmy z celé České republiky. Celosvětové finále všech kategorií proběhne 1. až 8. července 2008 v Paříži. Reportáž přímo z místa konání vám pochopitelně přineseme na Technetu.

Cílem vítězného projektu DIP (Disaster Prevention System), za jehož realizací stojí tým studentů z VŠB - Technické univerzity v Ostravě, je poskytnout systém, který by varoval před možnými dopady přírodních katastrof, případně doporučil vhodná řešení pro odstranění anebo minimalizaci jejich následků.

V letošním, již sedmém ročníku zpracovávaly týmy své projekty na téma životní prostředí: Představte si svět, ve kterém technologie přinášejí trvale udržitelné životní prostředí.

DIP: Jak má být vysoká hráz proti povodni

Disaster Prevention System (DIP) slouží jak k prevenci a predikci následků škod vzniklých na základě přírodních živlů, tak i k vyhledání řešení při úniku nebezpečných látek do životního prostředí a ke zmírnění dopadu na ekosystém.

Program by měl být schopen mimo jiné doporučit v krizových situacích vhodná řešení při přírodních katastrofách. Tím by měl pomoci předejít nebo alespoň minimalizovat hrozící následky.

Systém pracuje s charakteristikou území, která je dána typem půdy, popisem říční sítě, sklonem území, nadmořskou výškou apod. Na základě dalších zadaných dat (již nastalé krizové situace apod.) je pak schopen vyhodnotit následky přírodních jevů (sucho, záplavy, sesuvy půdy, požáry, vichřice) a doporučit protiopatření. Dokáže například pro dané místo s předpokládaným množstvím srážek a dalšími výše uvedenými parametry vypočítat potřebnou výšku hráze tak, aby nedošlo k jeho zaplavení.

Projekt realizovali studenti: Petr Heinz, Tomáš Kocyan a Dalibor Janckulík. Mentorem týmu je Jan Martinovič.

City Traffic Designer: Než vám v obci postaví průmyslovou zónu

Na druhém místě skončil projekt City Traffic Designer týmu studentů z Univerzity Karlovy v Praze a SPŠSE Liberec. City Traffic Designer je systém pro simulaci a plánování provozu silniční dopravy ve městech.

Nabízí snadno ovladatelný, ale poměrně silný nástroj pro simulaci vytížení silnic, čekacích dob, ale i znečištění a hluku v okolí těchto pozemních komunikací. Může tak pomoci navrhovat nové cesty a umožňuje sledovat změny dopravní situace při uzavření vybraných komunikací v danou denní dobu apod.

V případě, že se chystá například výstavba nové průmyslové zóny, stačí zadat předpokládaný počet kamionů, které budou do prostoru zajíždět, a program ze stávajících statistik (o hustotě provozu, počtu aut během dne, zadaných parametrů komunikace apod.) vypočte a v animované simulaci názorně předvede, jak se nová stavba promítne do silničního provozu v obci. Barevně označí místa zasažená hlukem i znečištěním ovzduší.

Záštitu nad soutěží Imagine Cup 2008 pro Českou republiku poskytli ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška a ministr životního prostředí Martin Bursík.

"Moderní technologie mají v ochraně životního prostředí klíčovou úlohu. Díky lidské tvořivosti se stávají spojencem, který nám pomáhá žít v souladu s přírodou a limity planety, umožňuje interpretovat celou řadu ukazatelů životního prostředí a předvídat mnohdy destruktivní důsledky našeho jednání. Díky soutěži Imagine Cup dostávají i čeští studenti možnost uvědomit si aktuální problémy na poli životního prostředí a aktivně hledat cestu k jejich řešení. Nejen že tak získají nové zkušenosti a dovednosti, ale také lépe porozumí úkolům, které před námi všemi stojí," říká Martin Bursík, ministr životního prostředí.


Co je to Imagine Cup

Zúčastnit se můžete i vy

Soutěž Imagine Cup je celosvětová technologická soutěž s dlouholetou tradicí určená pro studenty středních a vysokých škol. Cílem soutěže je inspirovat mladé lidi k využití informačních technologií při zvyšování kvality lidského života.

V letošním, již sedmém ročníku zpracovávaly týmy své projekty na téma životní prostředí: Představte si svět, ve kterém technologie přinášejí trvale udržitelné životní prostředí. Studenti si tak mohli zkusit sami definovat svůj pohled na životní prostředí a v celkem devíti vypsaných kategoriích navrhnout vlastní přístup k vylepšení této neoddělitelné součásti lidského života.

Témata soutěže jsou vyhlašována vždy v závěru aktuálního ročníku. Během podzimu se pak může do klání přihlásit každý. Více naleznete na stránkách soutěže nebo v češtině na imaginecup.cz. Vítěz příštího národního kola se podívá do Egypta.

V minulém ročníku, kterého se zúčastnilo přes 100 000 studentů z více než 100 zemí, uspěli studenti Vysokého učení technického v Brně s projektem pomoci neslyšícím v cestě za vzděláním nazvaným SilentBooks. Letos počet zájemců stoupl již na 150 000. Stoupá i počet českých studentů. Letos se jich do soutěže přihlásilo 550.