Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Studujte zdarma na top technických univerzitách USA, nyní on-line

aktualizováno 
Zajímá vás informatika, podnikání, matematika nebo architektura? Věhlasné kalifornské univerzity ve Stanfordu a Berkeley nabízejí další várku univerzitních on-line kurzů. Zapsat se může kdokoli a zdarma. Diplom nebo kredity nečekejte, ale na kvalitu výuky to nemá vliv.

Nové kurzy - letní semestr 2012 on-line | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

Zatímco v České republice je bezplatné vysokoškolské vzdělání něčím samozřejmým, v USA obvykle znamená studium na univerzitě vysoké školné a studentský úvěr. Poslední dobou je ale mnoho vysokoškolských přednášek k dispozici na webu - bezplatně a komukoli z celého světa.

K těm nejznámějším patří kurzy Stanfordské univerzity a Univerzity v Berkeley. Minulý semestr si desetitisíce studentů vyzkoušelo studium ve virtuální třídě a v letním semestru se otevřelo dalších 15 nových kurzů: Computer Science 101, Game Theory, Cryptography, Anatomy a mnoho dalších.

Nové kurzy - letní semestr 2012 on-line

Nové kurzy - letní semestr 2012 on-line

Přednášky, testy i diskuze, ale žádný diplom

On-line kurzy jsou v lecčems stejně dobré (či dokonce lepší) než docházkové studium přímo na univerzitě. Každý týden získají studenti přístup k novým přednáškám, materiálům a odkazům. Pravidelně také dostávají domácí úlohy nebo testy. Materiálům se můžete věnovat kdykoli, nejsou časově omezené na dobu přednášek.

Computer Security

Computer Security

Game Theory

Game Theory

Computer Science 101

Computer Science 101

Pokud mají studenti otázky, mohou se zeptat v diskuzním fóru určeném pro daný předmět. Obvykle jim jejich dotazy zodpoví někdo z desítek tisíc spolužáků, pokud by otázka nenalezla odpověď, chopí se jí někdo z personálu.

Bezplatné kurzy ale mají také svou nevýhodu - nezískáte za ně žádný kredit, který byste na univerzitě uplatnili, ani osvědčení o absolvování nemá pochopitelně váhu vysokoškolského diplomu.

Úvod do databází - on-line kurz zevnitř

Úvod do databází - on-line kurz zevnitř

Úspěšnost studentů u zkoušky (Úvod do databází)

Úspěšnost studentů u zkoušky (Úvod do databází)

Kurzy jsou tak ideální především pro ty, kdo se chtějí přivzdělat či vyzkoušet zcela nový obor. Úspěšné složení závěrečných testů je pak spíše informace pro samotného studenta, že látku zvládl než něco, co si dají do životopisu.

Tisíce kurzů on-line zdarma

Vzdělávání na internetu se neomezuje jen na univerzitní kurzy nabízené veřejnosti. Web je postaven na akademických základech a je plný možností, jak se vzdělávat v různých oborech.

Další on-line kurzy

Stanfordská univerzita není na poli on-line vzdělávání osamocená. I další projekty nabízejí tisíce hodin výuky skrze prohlížeč.

Kromě v rámečku odkázaných stránek existuje celá řada decentralizovaných možností, kde vědomosti on-line hledat. Dobrým začátkem je třeba server YouTube.com, kde lze s trochou trpělivosti najít řadu přednášek profesorů a expertů z celého světa.

Specializované organizace, jako třeba TED nebo RSA, se soustředí přímo na produkci populárně vzdělávacích videí. Dalším zajímavým zdrojem je série proslovů zaměstnancům Googlu: Google Talks.

Další velkou kategorií jsou tutoriály a návody, kterých je opět web plný. Nejrůznější návody chrlí jak na běžícím pásu servery eHow.com a About.com. Tutoriály k různým počítačovým programům naleznete obvykle na stránkách jejich výrobců - například lekce k používání populárních Adobe Photoshop nebo Adobe Premiere najdete na Adobe.tv.

Samostatnou kapitolu si pak zaslouží nástroje pro výuku jazyků - internet je ze samotné podstaty skvělé komunikační médium umožňující propojení příjemného s užitečným, a cizí jazyk se tak můžete učit prakticky mimochodem.

Je dobré mít na paměti, že nové formy vzdělávání s sebou nesou trochu jiné souvislosti a výsledky než vzdělání tradiční. Z knížek můžete vyčíst vše o jízdě na koni, ale dokud nesedíte v sedle, nemůžete říci, že rozumíte koním. Stejně tak i on-line vzdělávání nabízí určitou zkratku, která může být vhodná pro některé obory, ale zcela nepřijatelná pro jiné.

Kurzy Adobe

Kurzy Adobe

Codecademy

Codecademy

Vzhledem k rozmachu informačních technologií lze ale předpokládat, že on-line lekce budou stále častějším doplňkem tradičního vzdělávání, je tedy povzbudivé sledovat, že i velcí a uznávaní hráči se pouštějí do inovací v tomto oboru. Je jasné, že v budoucnu bude role internetu ve vzdělávání ještě významnější. A je dobře, že web nabídne školákům i náhradu za jiné předměty než sexuální výchovu.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Britská policie dopadla dealera díky otisku prstu z fotky na WhatsAppu

Snapdragon fingerpring

Dealerovi ve Walesu se stala osudnou fotografie sdílená přes komunikační síť WhastApp. Policisté ho dopadli díky fotce,...

Ruské úřady zablokovaly komunikační aplikaci Telegram

Messenger Telegram

Šifrovaná komunikační síť Telegram, která odmítla vydat ruským úřadům přístup ke komunikaci uživatelů, byla...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...

Najdete na iDNES.cz