Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Studujte zdarma na top technických univerzitách USA, nyní on-line

aktualizováno 
Zajímá vás informatika, podnikání, matematika nebo architektura? Věhlasné kalifornské univerzity ve Stanfordu a Berkeley nabízejí další várku univerzitních on-line kurzů. Zapsat se může kdokoli a zdarma. Diplom nebo kredity nečekejte, ale na kvalitu výuky to nemá vliv.

Nové kurzy - letní semestr 2012 on-line | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

Zatímco v České republice je bezplatné vysokoškolské vzdělání něčím samozřejmým, v USA obvykle znamená studium na univerzitě vysoké školné a studentský úvěr. Poslední dobou je ale mnoho vysokoškolských přednášek k dispozici na webu - bezplatně a komukoli z celého světa.

K těm nejznámějším patří kurzy Stanfordské univerzity a Univerzity v Berkeley. Minulý semestr si desetitisíce studentů vyzkoušelo studium ve virtuální třídě a v letním semestru se otevřelo dalších 15 nových kurzů: Computer Science 101, Game Theory, Cryptography, Anatomy a mnoho dalších.

Nové kurzy - letní semestr 2012 on-line

Nové kurzy - letní semestr 2012 on-line

Přednášky, testy i diskuze, ale žádný diplom

On-line kurzy jsou v lecčems stejně dobré (či dokonce lepší) než docházkové studium přímo na univerzitě. Každý týden získají studenti přístup k novým přednáškám, materiálům a odkazům. Pravidelně také dostávají domácí úlohy nebo testy. Materiálům se můžete věnovat kdykoli, nejsou časově omezené na dobu přednášek.

Computer Security

Computer Security

Game Theory

Game Theory

Computer Science 101

Computer Science 101

Pokud mají studenti otázky, mohou se zeptat v diskuzním fóru určeném pro daný předmět. Obvykle jim jejich dotazy zodpoví někdo z desítek tisíc spolužáků, pokud by otázka nenalezla odpověď, chopí se jí někdo z personálu.

Bezplatné kurzy ale mají také svou nevýhodu - nezískáte za ně žádný kredit, který byste na univerzitě uplatnili, ani osvědčení o absolvování nemá pochopitelně váhu vysokoškolského diplomu.

Úvod do databází - on-line kurz zevnitř

Úvod do databází - on-line kurz zevnitř

Úspěšnost studentů u zkoušky (Úvod do databází)

Úspěšnost studentů u zkoušky (Úvod do databází)

Kurzy jsou tak ideální především pro ty, kdo se chtějí přivzdělat či vyzkoušet zcela nový obor. Úspěšné složení závěrečných testů je pak spíše informace pro samotného studenta, že látku zvládl než něco, co si dají do životopisu.

Tisíce kurzů on-line zdarma

Vzdělávání na internetu se neomezuje jen na univerzitní kurzy nabízené veřejnosti. Web je postaven na akademických základech a je plný možností, jak se vzdělávat v různých oborech.

Další on-line kurzy

Stanfordská univerzita není na poli on-line vzdělávání osamocená. I další projekty nabízejí tisíce hodin výuky skrze prohlížeč.

Kromě v rámečku odkázaných stránek existuje celá řada decentralizovaných možností, kde vědomosti on-line hledat. Dobrým začátkem je třeba server YouTube.com, kde lze s trochou trpělivosti najít řadu přednášek profesorů a expertů z celého světa.

Specializované organizace, jako třeba TED nebo RSA, se soustředí přímo na produkci populárně vzdělávacích videí. Dalším zajímavým zdrojem je série proslovů zaměstnancům Googlu: Google Talks.

Další velkou kategorií jsou tutoriály a návody, kterých je opět web plný. Nejrůznější návody chrlí jak na běžícím pásu servery eHow.com a About.com. Tutoriály k různým počítačovým programům naleznete obvykle na stránkách jejich výrobců - například lekce k používání populárních Adobe Photoshop nebo Adobe Premiere najdete na Adobe.tv.

Samostatnou kapitolu si pak zaslouží nástroje pro výuku jazyků - internet je ze samotné podstaty skvělé komunikační médium umožňující propojení příjemného s užitečným, a cizí jazyk se tak můžete učit prakticky mimochodem.

Je dobré mít na paměti, že nové formy vzdělávání s sebou nesou trochu jiné souvislosti a výsledky než vzdělání tradiční. Z knížek můžete vyčíst vše o jízdě na koni, ale dokud nesedíte v sedle, nemůžete říci, že rozumíte koním. Stejně tak i on-line vzdělávání nabízí určitou zkratku, která může být vhodná pro některé obory, ale zcela nepřijatelná pro jiné.

Kurzy Adobe

Kurzy Adobe

Codecademy

Codecademy

Vzhledem k rozmachu informačních technologií lze ale předpokládat, že on-line lekce budou stále častějším doplňkem tradičního vzdělávání, je tedy povzbudivé sledovat, že i velcí a uznávaní hráči se pouštějí do inovací v tomto oboru. Je jasné, že v budoucnu bude role internetu ve vzdělávání ještě významnější. A je dobře, že web nabídne školákům i náhradu za jiné předměty než sexuální výchovu.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Americká burza testuje nástroj na odhad kurzů kryptoměn

Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Jedna z největších elektronických burz testuje podle nejmenovaného zdroje rozšíření, které pomůže investorům v...

Facebook nově kontroluje fotografie a videa, zda nejsou falešná

Logo společnosti Facebook

Facebook rozšiřuje své kontrolní mechanismy na boj s falešnými zprávami o fotografie i videa.

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz