Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sun žaluje Microsoft o více než miliardu dolarů. Jde o Javu.

  5:00aktualizováno  5:00
Microsoft porušil předchozí ustanovení, upravoval Javu k obrazu svému a Sun Microsystems nyní softwarového giganta za jeho počínání žaluje. A že výhra u soudu není pro Sun nereálná, svědčí vysouzených a zaplacených 20 milionů z vyhraného sporu před rokem.

Microsoft porušil předchozí ustanovení, používal a upravoval Javu k obrazu svému a Sun Microsystems nyní softwarového giganta za jeho počínání žaluje. A že výhra u soudu není pro Sun nereálná, svědčí vysouzených a zaplacených 20 milionů z vyhraného sporu před rokem.

Po koncernu America OnLine, po devíti amerických státech, se jal s Microsoftem soudit další "postižený" - Sun Microsystems. A to především kvůli nezačlenění Javy do operačního systému Windows XP, integraci prohlížeče Internet Explorer do tohoto systému či využívání monopolního postavení na poli serverových aplikací. Sun po Microsoftu požaduje přes 1 miliardu USD, přesně 1,14 miliardy eur. Paradoxní je, že se nejedná o první spor Microsoft x Sun. Ten se odehrával čtyři roky a zhruba před rokem - 24. ledna 2001 - Sun vyhrál a získal 20 milionů dolarů. Výhra v bitvě nynější tedy vůbec není nereálná. Krom finanční satisfakce, žádá Sun také začlenění nejnovější verze Java Virtual Machine s Windows XP. Tu operační systém v současné době neobsahuje.

Součástí podmínek vedoucích k ukončení minulého sporu byla dohoda o omezení doby používání Javy. Microsoft podle rozhodnutí mohl Javu používat v systémech na dalších sedm let.
S příchodem Windows XP se ovšem Microsoft rozhodl Javu do svého operačního systému nezačlenit. A Sun nyní společnost žaluje, za to, že její nejnovější OS Javu nepodporuje. Tím prý podle Sunu došlo k porušení dohody a společnost nyní žádá náhradu škody. Ta zatím nebyla konkrétně specifikována.
Sun obviňuje Microsoft také z toho, že nutí další společnosti distribuovat jejich produkty bez podpory Javy a tím brání rozšiřování programovacího jazyku.

Microsoft se v době po ukončení předchozího sporu snažil prosadit vlastní programovací jazyk C#, který měl Javu nahradit. Jak vidno, zřejmě se nevedlo podle očekávání MS, také z toho důvodu, že jazyk společnosti pracoval pouze s produkty pod OS Windows. Java je naopak jazyk multiplatformní a patří k nejoblíbenějším programovacím jazykům a mnoho internetových stránek používá právě Javu.
Windows XP tedy dosud byly bez nejnovější verze programovacího jazyka Java, s tím, že uživatel by si jej mohl kdykoli do systému jednoduše doinstalovat. Po případné výhře ve sporu by se toto mělo změnit.

Microsoft kvůli svým praktikám čelí dalším obviněním. Požadavek dalších žalujících je takový, že MS by měl zveřejnit zdrojový kód operačních systémů Windows XP a Windows 2000 a tyto systémy by se měly dodávat na trh v několika verzích - bez obsažených aplikací jako Internet Explorer a s nimi.
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Chcete dál používat Facebook? Budete muset souhlasit s cílením reklamy

(Ilustrační snímek)

Facebook bude nadále cílit reklamu, jen si k tomu vyžádá váš souhlas. V případě, že odmítnete, nebudete mít možnost...

V Rusku se bojuje o komunikační síť Telegram. Odnáší to Google i Amazon

Messenger Telegram

Rusko se od pondělí snaží zablokovat ruskou obdobu WhatsAppu. Firma se pokouší obejít zákaz i za pomoci služeb Amazonu,...

Gmail změní design a představí i nové funkce

Rozkliknutí kalendáře v gmailu

Emailová služba od Googlu změní v příštích týdnech design. Kromě toho představí služba i několik novinek, jako...

Najdete na iDNES.cz