Supraphon spouští on-line prodejnu hudby i maxipsa Fíka

  10:15aktualizováno  10:15
Supraphon se stal dalším prodejcem hudby na českém trhu. Po letech půstu se nyní mohou všichni přetrhnout, aby přišli na český trh s možností získat hudbu on-line.

Supraphon otevírá internetový obchod.

Na podzim roku 2011 budeme vzpomínat, jako na dobu masivního příchodu on-line hudby do Česka. Několik dní po sobě se tu objevily on-line služby MusicJet a iTunes. Nyní přišel ryze český projekt společnosti Supraphon. Spouští jej 24. listopadu na adrese SUPRAPHONline.cz.

Společnost přitom již dříve prodávala díla přes iTunes.

Pro začátek více než 2 500 alb

Firma se zaměří výhradně na českou populární a vážnou hudbu, mluvené slovo a svůj rozsáhlý katalog, sahající až do šedesátých let. Nebude se tak chlubit miliony skladeb, jako zmíněné služby, ale zaujme právě českého posluchače.

"V archivech máme spoustu nahrávek, které z ekonomického hlediska nemohou existovat fyzicky. Už na začátku nabízíme na internetu dvojnásobek toho co v obchodech," představila novou digitální prodejnu šéfka společnosti Iva Milerová.

Celkem obchod nabízí přes čtyřicet tisíc skladeb na dvou a půl tisících alb. Další budou přibývat postupně. "Se spoustou umělců musíme doplňovat smlouvy. V době, kdy se uzavíraly, totiž logicky nikdo s prodejem na internetu nepočítal," vysvětluje Milerová.

Konkrétně se posluchači mohou těšit na 1 090 alb populární hudby, klasická hudba bude zpočátku zastoupena 1 184 alby a mluvené slovo 334 alby.

Největší zvuková kvalita

Její fungování je v praxi jednodušší než u konkurence. Není třeba stahovat ani instalovat žádné speciální programy jako iTunes nebo MusicJet. Po jednoduché registraci lze rovnou nakupovat třeba kompletní diskografii Hany Hegerové či Karla Gotta, nebo rarity, jakými jsou anglicky zpívané nahrávky skupiny Olympic, ale třeba i Příhody maxipsa Fíka nebo rozhlasovou adaptaci Cirkusu Humberto.

Všechny nahrávky lze stahovat bez omezení proti kopírování, ve formátu MP3 (320 kbps) a rovněž v bezztrátovém komprimačním formátu FLAC. Při zakoupení nahrávky ve formátu FLAC dostane zákazník tutéž nahrávku ve formátu MP3 zdarma k využití například v přenosných zařízeních.

Po zakoupení nahrávky má zákazník možnost stáhnout nahrávku z obchodu až pětkrát, po stažení do počítače si může na svá další zařízení pořídit neomezené množství kopií.

Nakupování je možné po předchozí registraci na základě platné e-mailové adresy, přihlásit se lze rovněž prostřednictvím účtu registrovaného u Facebooku či Googlu.

Obchod také slibuje podrobné informace o nahrávce včetně místa natáčení či zúčastněných muzikantech.

Levnější než iTunes

Ceny jsou přitom o dvacet procent níž než na iTunes, kde je i nabízená zvuková kvalita nižší. Cena za album začíná na 69 korunách a dále je odstupňována podle délky a atraktivity desky. Vánoční album Lucie Bílé, které se na cédéčku prodává za 349 korun, lze pořídit o dvě stovky levněji.

Jednotlivé skladby se potom prodávají od patnácti korun. "Je to pokus, který nevychází pouze z komerčních důvodů. Nemáme přehnané ambice, budeme rádi, když do roka nebudeme muset dotovat chod a Supraphonline bude na nule," plánuje střídmě šéfka společnosti.

Prioritou zůstávají CD

Loni firma na digitálních prodejích vydělala pouhých pět procent ze svých příjmů, ale předpokládá, že letos to bude jinak.

Müllerová zdůrazňuje, že přes diskuse o budoucnosti nahrávacího průmyslu a rušení cédéček, které proběhly v zahraničním tisku, se zatím vztah Supraphonu k fyzickým nosičům nemění a prodej cédéček zůstává pro firmu i nadále prioritou.

Výsledky z digitálního prodeje se zatím stále nezapočítávají do oficiálních žebříčků prodejnosti. O změně už v současnosti probíhají jednání.

Autoři: ,
Témata: cirkus, Dům roku, Umělec

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Český rozhlas slaví úspěch s první hrou živě vysílanou odrazem přes Měsíc

První živě vysílaná hra odrazem přes Měsíc. Ze Země na Měsíc od Julese Verna...

Stanice Český rozhlas Dvojka v neděli poprvé v historii vysílala odrazem o měsíční povrch. Rozhlasovou hru na motivy...

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

Sennheiser Momentum True Wireless

Řadu intraaurálních sluchátek Momentum rozšířil na premiéře na veletrhu IFA nový model True Wireless. Jak název...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz