Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

  0:05
Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou zde zastoupeny jen výjimečně. A je to škoda, Surface Book 2 je totiž opravdu fajn notebook.
Microsoft Surface Book 2

Microsoft Surface Book 2 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Microsoft je na českém trhu dobře známý jako výrobce softwaru, zejména operačního systému Windows, kancelářského balíku Office. Z hardwarových produktů jsou známé spíše jen herní konzole XBox, případně příslušenství jako myši a klávesnice. 

Producent operačního systému však vyrábí i notebooky a počítače, ale na český trh se přes české zastoupení nedostávají. A je to trochu škoda. Zejména konvertibilní tablety Surface patří mezi velmi zajímavé stroje a operační systém na nich skvěle funguje. Stejně jako je tomu v případě notebooků MacBook od Applu, i Microsoft si za Surface nechá dobře zaplatit. Na rozdíl od mnohé konkurence se ale Microsoft nesnaží notebookům od Applu přiblížit, naopak, málokteré počítače jsou tak zásadně jiné než ty s logem Microsoftu.

Surface Book 2

Surface Book 2 lze používat jako klasický notebook, jeho zavírání je řešeno skládacím kloubem po celé šířce notebooku. Napojení displeje, který je ve skutečnosti tabletem, je tak těsné a bezešvé, že si toho i méně pozorný uživatel nemusí všimnout. Tablet nelze odepnout jen tak, je třeba na klávesnici kliknout na odepínací tlačítko (nebo softwarový ekvivalent na liště v systému), což magneticky uvolní mechanické pacičky a displej pak pohodlně sundáte.

Microsoft Surface Book 2

Microsoft Surface Book 2

Surface Book je, zcela logicky, postaven tak, aby uměl co nejlépe využít vlastnosti operačního systému svého tvůrce. Nechybí tedy infračervená kamera pro biometrické přihlašování skenem obličeje ve Windows Hello nebo perfektní podpora stylusu, dotykového pera, Surface Pen v systému Windows Ink. 

Pero sice není v základním balení - což považujeme vzhledem k ceně notebooku za podivný krok, ale jeho dokoupení dává perfektní smysl. Co s ním lze v notebooku dělat? Překvapivě snadno s ním lze ovládat celý systém, podobně jako prstem, s tím rozdílem, že svižněji a přesněji. Stiskem tlačítka na peru můžete vyvolat kolekci aplikací využívající Windows Ink, například Rychlé poznámky, Skicák nebo možnost psaní poznámek na aktuální screenshot obrazovky. Ten vytvoříte i dvojitým stiskem tlačítka na peru (pokud si jeho funkci nenakonfigurujete jinak).

Microsoft Surface Book 2

Kreslení s dotykovým perem je přesvědčivě dobré, hrot je citlivý na tlak (v 1024 úrovnich) i na náklon, takže můžete jednak dělat slabší a barevně méně saturované linky, nebo naopak přitlačit na silnou čáru, nebo při naklonění dělat i široké šikmé čáry, podobně jako když jezdíte s tuhou tužky naplocho po papíru. 

Při práci v dokumentech Office lze kreslit a ručně psát (a v grafické podobě malůvky a poznámky uložit), nebo nechat převádět ručně psaný text na text strojový. Překvapivě to lépe fungovalo, když jsem psal psacím písmem, u tiskacího bylo rozpoznávání (minimálně v mém případě) slabší. Systém ale lze trénovat například tím, že svým stylem postupně opíšete padesát systémem zadaných vět a ten se tak naučí, co jak píšete.

Systém používá prediktivní metody doplňování známých slov, takže se někdy stane, že ručně napsané slovo vyhodnotí chybně a doplní zcela nesouvisející slovo. Na to je třeba dát si pozor, ale na to jsme snad již zvyklí z chytrých telefonů.

Ano, Windows Ink funguje i u jiných notebooků a per, zde však vše fungovalo přesně a přirozeně samozřejmě.

Slušný zvuk, skvělá kamera, horká záda

Ale zpět k notebooku. Dotykový 13,5" IPS displej s netradičním poměrem stran 3:2 má rozlišení 3000x2000 obrazových bodů a výborný obraz. Je z produkce Panasonicu a zobrazení není co vytknout. Snad jen lesklou povrchovou úpravu, tu kritizujeme vždy.

Systém pohání procesor Core i7-8650U na frekvenci 1,9 GHz, k dispozici má 8 GB operační paměti a 256GB NVMe SSD od Samsungu. Trochu nečekaně je Surface Book vybaven dvěma grafickými kartami, méně výkonnou a úspornější HD620 od Intelu a výkonnější GTX1050 od NVidie. 

V režimu tabletu je aktivní jen karta od Intelu, v režimu notebooku i ta od Nvidie. V benchmarku Cinebench R15 jsme jen s tabletem (bez napájení) dosáhli na 42,13 fps v OpenGL testu a 443 bodů v testu procesoru. V režimu notebook (s napájením) pak 97,99 fps a 676 bodů.

Chlazení je velice tiché, respektive při běžné práci notebook téměř neslyšíte, ve střední či proměnlivé zátěži hlučí celkem nerušivě a teprve při dlouhodobé plné zátěži začne chladit hlasitě - ale to není režim, pro který je notebook určen. Na druhou stranu ve vysoké zátěži teplota procesoru vyšplhala i na 94 °C, což není málo a i teplota zadní stěny tabletu byla až téměř nepříjemná. 

V Surface Book 2 jsou dva akumulátory, v tabletové části velký 62 Wh, v klávesnici menší 18 Wh. Výrobce udává velmi sebevědomé hodnoty výdrže, při běžné práci jsme se jim ani nepřiblížili. S příjemným (spíše vyšším) jasem, využitím wifi, streamováním multimedií, hledáním na webu a při kancelářské práci jsme se dostali na zhruba sedm hodin. Což není špatné, ale potřeby nosit napájecí zdroj s sebou vás to nezbaví. 

Výsledky výkonových testů
PC Mark 10 Extended4 003 bodů
PC Mark 104 153 bodů 
VR Mark2 788 bodů (tj. na VR nestačí)
PC Mark 8 - Work3 205 bodů
PC Mark 8 - Creative3 344 bodů
PC Mark 8 - Creative (Open CL)4886 bodů
3D Mark Time Spy1 779 bodů
GeekBench 4.14 990 b. (jedno jádro), 14 443 b. (všechna jádra)
GeekBench 4.1 - OpenCL 21 708 bodů s HD620, 72 292 b. s GTX 1050
GeekBench 3.4.23 912 b. (jedno jádro), 13 081 b. (všechna jádra)

Z výsledků je jasné, že jde o jeden z nejvýkonnějších konvertibilních tabletů na trhu.

Zvuk notebooku je překvapivě slušný, na tablet výborný, a to i přesto, že hraje jen tabletová část. Vokál je plný, má hloubku a celek zní příjemně dospěle. Basy jsou samozřejmě zastoupeny spíše v náznaku, ale při poslechu nemáte urputný pocit, že něco zásadněji chybí.

Microsoft Surface Book 2

Vestavěná kamera vedle displeje je excelentní, takto kvalitní jsem snad v konvertibilním notebooku ještě neviděl - video je výborně ostré, detailní, s minimem šumu. Trochu netradičně je kamera i na víku notebooku, i ta je velmi dobrá (lepší než čelní, ale ne tak dobrá jako u lepších chytrých telefonů). Mikrofon je citlivý a hlas srozumitelný, citelně ale chytá echo místnosti. 

Na tabletové části nejsou žádné porty, jen sluchátkový/mikrofonní konektor. Škoda, jedno USB-C bychom uvítali.

Na klávesnicové části najdete dva USB 3.0 porty, čtečku SD karet, jeden USB-C (USB 3.1, gen 1, s videem) port a magnetický napájecí konektor. Škoda, že chybí Thunderbolt a že napájení není řešeno USB-C portem. Magnetický napájecí konektor lze ale připnout i k samotné tabletové části, což je fajn. Napájecí adaptér má i USB port pro nabíjení příslušenství - to považujeme za velmi chytré. 

Další zajímavé příslušenství

Zajímavým doplňkem může být myš ARC mouse. Je extrémně skladná, ergonomicky není úplně ideální, ale přenosnost je výtečná.

Microsoft Surface Book 2

Microsoft Surface Book 2

Běhá na různých površích, scrollovací tlačítko je virtuální, pravé a levé mechanické. Na snímcích je vůči notebooku v opačné než pracovní poloze.

Microsoft Surface Book 2

Dalším zajímavým doplňkem může být Surface Dial - kolečko, které je registrováno displejem (slouží k tomu speciální firmware v Surface Booku) a mění funkce a nastavuje parametry v různých programech. Ve Windows uřídí hlasitost a jas, v malování například přepínání barev, v pokročilých grafických editorech zrovna tu funkci, kterou máte vybranou. Hodí se spíše k all-in-one desktopu surface studio, ale funguje i s tímto notebookem. Maximální úhel je však nízký a z displeje klouže, takže je pěší v režimu tablet.

Využít lze například i ke scrollování textem, nebo otáčení a naklápění mapy. Surface Dial můžete používat nejen na displeji, kolečko může být položeno i na stole vedle - není to tak bezprostřední, ale stále funkční.

Microsoft Surface Book 2

Velmi dobrý, ale i velmi drahý

Notebook v testované konfiguraci pořídíte za 55 890 Kč. To je hodně, ale je to prémiový stroj. Za pero si ještě připlatíte 2 290 Kč, za myš 1 499 Kč, za kolečko Surface Dial pak zhruba 3 000 Kč (respektive 99 dolarů a daň). 

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Opravdu nadupaný smartphone za dobrou cenu. Test OnePlusu 12

OnePlus 12

Aktuální top model od OnePlusu představuje docela atraktivní nabídku. OnePlus 12 je skvěle...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Napálili jsme se na Aliexpressu, abyste vy už nemuseli.

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Dva displeje, nebo jeden ohebný? Test nejzajímavějších notebooků na trhu

Asus Zenbook Duo (2024) a Lenovo ThinkPad X1 Fold 16

Jeden nabídne dvě plnohodnotné obrazovky, druhý jeden velký ohebný displej. Oba jsou kompaktní a...

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

Televizor Sony Bravia XR-65A95L

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

Kompaktní mobil s parádním fotoaparátem od Leiky. Test Xiaomi 14

Xiaomi 14

Pokud hledáte menší smartphone s výbornou výbavou a operačním systémem Android, bude vás nejspíš...

Za ty peníze to musí být krám. Recenze levného notebooku s OLED displejem

Asus Vivobook Go 15

Za zhruba 12 až 13 tisíc korun se Asusu povedl docela husarský kousek. Podařilo se mu totiž do...

Dál se zlepšuje a vzdaluje střední třídě. Test Xiaomi Redmi Note 13 Pro+

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+

Maximální výbavu z celé řady Redmi Note 13 jako obvykle dostal model s přívlastkem Pro+. Letos...

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 17 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 15 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 17 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 31 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Jarní bouře ničila před 100 lety Prahu. Napáchala obří škody

v diskusi je 10 příspěvků

27. března 2024

Prahou prošla před 100 lety, 27. března 1924, neobvykle silná jarní bouřka. V části hlavního města...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...