Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Svěřte svoje data internetu a nemusíte je nosit stále s sebou

aktualizováno 
Online aplikace jsou dnes v kurzu a v mnohých ohledech doplňují, nebo přímo nahrazují tradiční software, instalovaný do počítače. Spolu se stále narůstající kapacitou webových úložišť, tak může uživatel dosáhnout na velké množství svých dat téměř odkudkoliv.

Studentka počítač | foto: Profimedia.cz

Může jít například o online kancelářské aplikace, o kterých jsme nedávno na Technetu psali, nebo třeba o online nástroje na zálohování a synchronizaci dat.

S jejich použitím si ušetříte starosti, kam s důležitými daty, nebo jak zajistit dostupnost vašich dat i z dalších počítačů a dalším uživatelům. Že nechcete svěřit svoje data jen tak někomu na internetu? Buďte klidní, firmy jako Microsoft nebo Google už o vás stejně všechno vědí.

Windows Live SkyDrive

Hned tři zajímavé služby pro práci s daty nabízí sada aplikací Windows Live. První z nich je SkyDrive, jakýsi virtuální pevný disk, kam můžete ukládat libovolný obsah a pak jej třeba i sdílet s dalšími uživateli. Pro vaše soubory je připravena kapacita plných 25 GB, což už je třeba na dokumenty nadmíru dostatečný prostor.

K dispozici máte jak soukromé složky, k jejichž obsahu se dostanete pouze vy, tak i sdílené složky, ve kterých si můžete vyměňovat obsah s dalšími uživateli. Speciální funkce jsou připraveny pro ukládání digitálních fotografií, ke kterým můžete přidávat titulky, komentáře, náhledy atd.

Data se do SkyDrive nahrávají velmi jednoduše přes internetový prohlížeč, přistupovat k nim pak můžete z jakéhokoliv počítače, bez instalace dodatečné aplikace. Stačí si pouze bezplatně vytvořit účet Windows Live ID, který vám zpřístupní i mnoho dalších online služeb Microsoftu.

Data jsou přenášena prostřednictvím zabezpečeného spojení HTTPS, nejsou ovšem automaticky nijak šifrována. O to se ovšem můžete postarat sami, pomocí speciálních aplikací, nebo lze  soubory jednoduše zabalit do ZIP či RAR archívů, chráněných heslem.

Další informace o Windows Live SkyDrive najdete zde

Windows Live SkyDrive

Windows Live Sync

Další službou, která zpřístupní vaše data v dalších počítačích a lze ji využít i pro zálohování, je Live Sync. Jestliže například potřebujete udržet stejný obsah určitých složek v notebooku a stolním počítači, stačí na obou strojích instalovat malou aplikaci Live Sync a pak jen určit, které složky mají být v obou počítačích synchronizovány.

Dokonce se nemusíte omezovat jen na dva počítače, ale můžete přidávat další. Live Sync vám také umožní vzdálený přístup k dalším počítačům a tím vám zajistí okamžitou dostupnost potřebných dat odkudkoliv a z jakéhokoliv počítače s instalovaným Live Sync a přihlášeným do sítě pomocí Windows Live ID.

Na rozdíl od SkyDrive nejste při použití Live Sync limitováni kapacitou úložiště, vaše data jsou stále uložena jen v přihlášených počítačích. Live Sync umí pracovat se soubory až do velikosti 4 GB, což bude jistě stačit. Nevýhodou je, že počítače, se kterými chcete sdílet nebo synchronizovat data musí být spuštěné a přihlášené pomocí Windows Live ID.

Službu Windows Live Sync můžete začít používat zde

Windows Live Sync

Windows Live Mesh

Funkce Live Sync možná někomu připomene podobnou online aplikaci Live Mesh. Jde totiž také o online nástroj na zálohování dat a synchronizaci obsahu různých zařízení (počítače a mobilní telefony) po internetu. Opět vám postačí instalace jednoduché aplikace do počítače a Windows Live ID k přihlášení ke službě Live Mesh.

Poté si už jen vyberete složky k synchronizaci, resp. tedy ty, které budete chtít sdílet s ostatními uživateli po internetu. Rozdíl oproti Live Sync spočívá především v tom, že data ke sdílení se nahrávají na server na internetu a není tedy třeba mít vždy spuštěný počítač.

Na serverech Microsoftu máte pro tento účel k dispozici 5 GB diskového prostoru. K datům můžete vy i další uživatelé (se kterými svoje data sdílíte) přistupovat pomocí internetového prohlížeče.

Perličkou ve výbavě nástroje Live Mesh je vzdálený přístup k pracovní ploše vašeho počítače pomocí internetového prohlížeče (funguje pouze v Internet Exploreru). Zde je samozřejmě již nezbytné, aby byl počítač ke kterému přistupujete zapnutý a přihlášený pomocí Windows Live ID.

Více informací o službě Windows Live Mesh najdete zde

Windows Live Mesh

Google Dokumenty

V nástrojích na sdílení a synchronizaci dat po internetu zatím Google nenabídnul žádnou převratnou novinku, která by konkurovala nástrojům od Microsoftu. To ovšem neznamená, že by vám jeho online nástroje neumožnily pohodlnou spolupráci a sdílení dokumentů po internetu s dalšími uživateli.

Služba Google Dokumenty, totiž nenabízí jen online aplikace na práci s dokumenty, tabulkami a prezentacemi, ale rovněž i sdílení těchto základních typů dokumentů. Podobně jako u služeb Windows Live, je i zde třeba mít účet u Google.

Po jednoduché registraci vám bude zpřístupněna jak e-mailová schránka Gmail, tak i další online služby Googlu. V Google Dokumenty pak stačí jen nastavit, které konkrétní dokumenty budete s dalšími uživateli sdílet. Nemusí pak zůstat jen u sdílení souborů, ale dokumenty, tabulky i prezentace můžete společně tvořit.

Stačí vám k tomu jen internetový prohlížeč. Toto Windows Live služby pochopitelně neumí, jelikož lze jen těžko očekávat, že by Microsoft zpřístupnil kancelářské aplikace zdarma na internetu.

Službu Google Dokumenty najdete zde

Google Dokumenty

Svěřujete svoje data internetovým aplikacím? Podělte se o svoje názory s dalšími čtenáři v diskusi.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

Najdete na iDNES.cz