Světelná komunikace míří na trh. Umět ji bude i váš telefon

  • 10
Amsterdam (Od zpravodaje Technet.cz) - Stojíte na zastávce a netušíte, kterým směrem jet, nebo se v muzeu díváte na obraz, k jehož popisku se přes davy nedá dohlédnout. Stačí vytáhnout telefon a díky světelnému kódu dostanete příslušnou informaci. Nový komunikační systém Light ID představila na veletrhu ISE 2016 společnost Panasonic.

Okem neviditelný světelný kód do vašeho telefonu odešle obrazovka, nebo žárovka. Jako první systém zavítá do muzeí, využít by jej mohl například i dopravní podnik.

V muzeu či galerii by stačilo spustit příslušnou aplikaci a pak telefonem zamířit na libovolný exponát. Ve zlomku vteřiny máte na displeji relevantní informace ve svém rodném jazyce, zvukový komentář nebo třeba související video.

Například takto by podle společnosti Panasonic měl nový komunikační systém fungovat.

Jak funguje Li-Fi

Někdy označovaná jako Visible light communications (VLC)

Data jsou přes Li-Fi přenášena pomocí mikroblikání, které by lidské oko nemělo postřehnout, a proto mu nevadí. Modem v tomto případě tvoří LED žárovky kombinované se světelným senzorem.

V podstatě se tak přenos dat po optických vláknech přesunul do vzduchu se všemi výhodami a problémy, které to může přinášet. Ke komunikaci se využívá standard IEEE 802.11, se kterým pracuje i klasická wi-fi.

Light ID využívá schopnosti LED diod blikat i ve velmi vysoké, lidským okem nepostřehnutelné frekvenci (v pásmu 1 - 20 kHz). Stejný systém využívá i technologie Li-Fi.

Ve světelném toku může být zakódována cyklicky se opakující informace, například ID číslo. Aplikace v telefonu pak pomocí vestavěné kamery toto vysokofrekvenční blikání snímá a po zachycení ID čísla zobrazí příslušný obsah.

Systém si vystačí i s odraženým (nepřímým) světlem. Pokud bude exponát osvětlen žárovkou systému Light ID, stačí na něj telefon namířit a vše funguje.

Pokud by byly žárovkami Light ID osvětleny například zastávky MHD, stačilo by spustit aplikaci dopravního podniku a v okamžiku uvidíte, na jaké zastávce stojíte, jízdní řád následujících spojů, případně informace o dopravní výluce.

Podobné funkce lze udělat i s QR kódem, avšak systém Light ID je podle výrobce rychlejší (reakční doba je 0,3 s) a pohodlnější - fotoaparátem telefonu nemusíte zabírat malý grafický prvek, stačí jej ledabyle vhodným směrem pootočit. Což po krátkém hraní na výstavišti můžeme potvrdit. V případě (například) muzeí a galerií není zanedbatelný ani estetický aspekt.

Na výstavišti RAI v Amsterdamu jsme viděli variantu s obrazovkami, kde se o vyzařování kódů stará LED podsvětlení LCD displeje. Kódy se pak mění podle aktuálně zobrazovaného obsahu, například z videoreklamy v obchodním domě se snadno dostanete na zvýhodněnou nabídku zboží. V tomto případě lze kódy spolu s videoobsahem nahrát na USB paměť, o správné přehrání a „vyzáření“ se postará přímo vestavěný videopřehrávač zobrazovače.

Na českém trhu by měly být kompatibilní zobrazovače dostupné na podzim roku 2016, kompatibilní žárovky a první pilotní projekty o rok později.