Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


SW týden: Generátor kódů pro WinXP na internetu a další události

  5:00aktualizováno  5:00
Uplynulý týden v oblasti softwaru nedal nejspíš spát Microsoftu - ten nejenže bude muset nejspíš zveřejnit zdrojové kódy většiny verzí Windows, musí se však také vypořádávat s generátorem kódů pro "zabezpečené" XP produkty. Také se však slavilo - 10 let internetu v Česku.

Aktuální dění okolo Microsoftu

Microsoftu se v minulém týdnu dvojnásob nevedlo. První debakl softwarový gigant utrpěl poté, co proběhlo další soudní stání proti devíti americkým státům. Z něj vyšel výsledek, který může znamenat hodně - Microsoft bude zřejmě muset zveřejnit zdrojové kódy operačních systému Windows. Jen tak se lze prý dozvědět pravdu, za kterou si stojí Microsoft, a to, že je technicky nemožné uvést na trh operační systém okleštěný o doplňující programy. Více o posledním soudním stání a jejím výsledku si můžete přečíst v samostatném článku.

Podruhé se v Microsoftu zřejmě neradovali z toho důvodu, že se na internetu objevil ke stažení produkt umožňující generování registračních čísel do Windows či Office XP. Aplikace generující kódy je od jiných odlišná; číslo se opravdu generuje a může se tak stát, že po jeho zadání a zaktivování produktu někým, kdo si program stáhne z internetu, se již nedostane na uživatele, který si produkt Microsoftu opravdu zakoupil. Microsoft se ke generátoru staví spíše jako mrtvý brouk a chudáku uživateli, který by svůj legálně zakoupený produkt nemohl z výše popsaných důvodů zaregistrovat, by možná zbyly jen oči pro pláč.

Microsoft v minulém týdnu však také vypustil konečnou verzi vývojového nástroje Visual Studio .NET. Betaverzi prý testovalo na 3 miliony uživatelů, což je vůbec nejvíce v historii prověřování funkčnosti aplikace.

Internetu u nás je deset

Ve středu 13. února se v historické budově Univerzity Karlovy konalo slavnostní setkání u příležitosti desátého výročí oficiálního zahájení provozu počítačové sítě internet v Česku. O průběhu celého dne věnovanému výročí deseti let internetu Technet informoval v samostatném článku.

Rozruch okolo CD. Zvítězí zákazník?

Dle výroku jednoho z předních představitelů hudebního průmyslu, výkonného manažera Vivendi Universal, se může zdát, že hudební vydavatelství ustoupí od různých ochran zabraňujících nelegálnímu kopírování CD. Slova ve smyslu, že vývoj je rychlejší než jakákoli zabezpečení či že vytvoření stoprocentní ochrany je nemožné, jistě říkají vše. Ona tolik proklamovaná ochrana se stejně vždy míjela účinkem a lidé takto „zabezpečená“ CD vlastnící si mnohdy stěžovali, že je nepřehrají v hifi či CD mechanice u počítače. Zda však podobný názor týkající se ochrany CD a její neúčinnosti, budou zastávat také jiná vydavatelství, o tom lze jen spekulovat.
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Stáhněte si zdarma: Nejlepší program pro převod obrázků na text

Ilustrační foto

EasyScreenOCR zachytí text z obrázků nebo dialogů obrazovky k jeho dalšímu zpracování. Najít a umožnit odstranit data o...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.

Najdete na iDNES.cz