Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


SW týden: Generátor kódů pro WinXP na internetu a další události

  5:00aktualizováno  5:00
Uplynulý týden v oblasti softwaru nedal nejspíš spát Microsoftu - ten nejenže bude muset nejspíš zveřejnit zdrojové kódy většiny verzí Windows, musí se však také vypořádávat s generátorem kódů pro "zabezpečené" XP produkty. Také se však slavilo - 10 let internetu v Česku.

Aktuální dění okolo Microsoftu

Microsoftu se v minulém týdnu dvojnásob nevedlo. První debakl softwarový gigant utrpěl poté, co proběhlo další soudní stání proti devíti americkým státům. Z něj vyšel výsledek, který může znamenat hodně - Microsoft bude zřejmě muset zveřejnit zdrojové kódy operačních systému Windows. Jen tak se lze prý dozvědět pravdu, za kterou si stojí Microsoft, a to, že je technicky nemožné uvést na trh operační systém okleštěný o doplňující programy. Více o posledním soudním stání a jejím výsledku si můžete přečíst v samostatném článku.

Podruhé se v Microsoftu zřejmě neradovali z toho důvodu, že se na internetu objevil ke stažení produkt umožňující generování registračních čísel do Windows či Office XP. Aplikace generující kódy je od jiných odlišná; číslo se opravdu generuje a může se tak stát, že po jeho zadání a zaktivování produktu někým, kdo si program stáhne z internetu, se již nedostane na uživatele, který si produkt Microsoftu opravdu zakoupil. Microsoft se ke generátoru staví spíše jako mrtvý brouk a chudáku uživateli, který by svůj legálně zakoupený produkt nemohl z výše popsaných důvodů zaregistrovat, by možná zbyly jen oči pro pláč.

Microsoft v minulém týdnu však také vypustil konečnou verzi vývojového nástroje Visual Studio .NET. Betaverzi prý testovalo na 3 miliony uživatelů, což je vůbec nejvíce v historii prověřování funkčnosti aplikace.

Internetu u nás je deset

Ve středu 13. února se v historické budově Univerzity Karlovy konalo slavnostní setkání u příležitosti desátého výročí oficiálního zahájení provozu počítačové sítě internet v Česku. O průběhu celého dne věnovanému výročí deseti let internetu Technet informoval v samostatném článku.

Rozruch okolo CD. Zvítězí zákazník?

Dle výroku jednoho z předních představitelů hudebního průmyslu, výkonného manažera Vivendi Universal, se může zdát, že hudební vydavatelství ustoupí od různých ochran zabraňujících nelegálnímu kopírování CD. Slova ve smyslu, že vývoj je rychlejší než jakákoli zabezpečení či že vytvoření stoprocentní ochrany je nemožné, jistě říkají vše. Ona tolik proklamovaná ochrana se stejně vždy míjela účinkem a lidé takto „zabezpečená“ CD vlastnící si mnohdy stěžovali, že je nepřehrají v hifi či CD mechanice u počítače. Zda však podobný názor týkající se ochrany CD a její neúčinnosti, budou zastávat také jiná vydavatelství, o tom lze jen spekulovat.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Surfujte po webu anonymně nebo na tabletu sledujte závody formule 1

Tablet vám může zkrátit dlouhé čekání.

Užitečný je nový internetový prohlížeč pro anonymní surfování. Aplikace pro fanoušky Formule 1 nabídne i historické...

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Stáhněte si zdarma: e-mailový oznamovač s otevíráním poštovní schránky

Ilustrační foto - e-mail

Howard E-Mail Notifier schováte v informační části hlavní lišty a vždy když přijde e-mail, dá o tom vědět. Pro...

Najdete na iDNES.cz