SW týden: Ospalé povánoční období...

První týden nového roku byl na události ve světě softwaru více než chudý. Jak se zdá, poněkud ospalá vánoční atmosféra přetrvala téměř až do těchto dní...

Uplynulý týden jako by přetrvávala ospalá atmosféra vánočních svátků, a celý týden se tak tvářil na významnější události velmi, ale opravdu velmi chudě.

Pár nových verzí...
Světlo světa spatřilo tento týden několik nových verzí různých softwarových produktů. Microsoft představil svůj multimediální přehrávač Windows Media Player for Mac OS X, který již podporuje rozhraní Aqua. Společnost Opera Software uvedla na trh finální verzi internetového prohlížeče Opera v5.0 pro platformu operačního systému MacOS verze 7.5.3 až 9.2, což jistě příznivci tohoto operačního systému přivítali s nadšením. Společnost FreshDevices pak v zápětí uvedla novou verzi aplikace Fresh Diagnose pro Windows, to s označením 3.0. Tento program je diagnostická utilita, která provádí analýzu instalovaného hardware i software. Nová verze je oproti té dřívější doplněna o další testy pro grafické adaptéry a byly zde odstraněny některé chyby. A na závěr - společnost RedHat ohlásila novou verzi svého operačního systému RedHat Linux 7.2 podporující 64bitovou architekturu, která je určena pro počítače s procesory Intel Itanium.

Hacknete si Windows XP?
dolezaluv_kompKontroverzní novinář a publicista Jiří X. Doležal vypsal cenu za prolomení ochrany svého počítače pracujícího na platformě operačního systému Windows XP, který je chráněn sharewarovým firewallem. Pravidla byla jasná – na pracovní ploše počítače J.X.D. desktopu leží textový soubor, ve kterém je tajný kód. Ten, komu se to v termínu jako prvnímu podaří a zašle tento kód, obdrží jako cenu právě Microsoft Windows XP. Bohužel se zdá, že v průběhu této soutěže došlo k jistým manipulacím – a ty celou soutěž staví poněkud do jiné roviny. Počítač J.X.D. totiž pravděpodobně nebyl chráněn běžně dostupnou sharewarovou verzí produktu ZoneAlarm, ale komerčním firewallem ZoneAlarm Pro. Jak se v promazávané diskusi na serveru Namodro vyjádřil jeden z přispívajících: „To není pokus o hacknutí nahých a děravých Windows, ale pokus o překonání velmi dobře napsaného špičkového software z dílny Steve Gibsona - jednoho z největších amerických odborníků na počítačovou bezpečnost.“ Tato situace se dá vykládat různě – můj milý přítel J.X.D. neví, co na svém počítači má, pokusil se o malé šméčko, nebo je opět tak zkouřený, že neví, která bije.

Viry stále bodují
Tento týden zaznamenal minimálně dvě virové novinky. První z nich je SWF/LFM-926 – virus, který je schopen infikovat soubory vytvořené v programu Macromedia Flash. Virus využívá skutečnosti, že tyto soubory mohou spouštět skripty, a otevírá okno s příkazovým řádkem, ve kterém spouští skript vytvářející soubor V.COM. Ten je následně spuštěn a infikuje všechny SWF soubory v daném adresáři. Virus funguje pouze na souborech vytvořených v aplikaci Macromedia Flash. Další virus je určen pro platformu .NET společnosti Microsoft a podle všeho pochází z České republiky. Autorem tohoto viru je Benny za skupiny 29A, který má na svém kontě řadu virů a který minulý rok zabodoval multiplatformním virem určeným pro Windows i Linux. Virus, který je označován jako Donut, napadá soubory s .NET aplikacemi vytvořenými v .NET Framework Beta 2. Virus sám o sobě není obzvláště destrukční a ani jeho možnosti šíření nejsou příliš bohaté. Virus využívá vlastnosti beta verze, která ve finálním produktu nebude obsažena. Je pravděpodobné, že se časem objeví i destruktivní viry napadající aplikace .NET – ty však již budou pracovat na jiném principu. Do třetice všeho zlého se objevil další I-Worm, nazvaný Gigger. Ten je napsaný v JavaScriptu a šíří se prostřednictvím e-elektronické pošty, pomocí mIRC a síťových sdílení. Jeho cílem je zformátování pevného disku počítače.