Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


SW týden: Ve znamení CeBITu, ale také soudů

  5:00aktualizováno  5:00
Minulý týden byla většina pozornosti věnována veletrhu CeBIT. Pozornosti však neušel také Mironet, který stanul opět před soudem, či Microsoft, který je žalován společností Sun. Objevil se nový benchmark a cena balíku StarOffice byla odtajněna.

Uplynulý týden se nesl ve znamení největšího evropského veletrhu - CeBIT. Tomu bylo také na serverech Technet či Mobil věnováno nejvíce prostoru a vše podstatné již bylo napsáno v samostatných článcích. Zajímá-li vás počet vystavovatelů, obsazená plocha či počet českých zástupců na veletrhu, a tyto informace vám dosud unikaly, najdete je v jednom ze článků veletrhu věnovaným.
Podrobně redaktoři mapovali také dění přímo na veletrhu, kdy byly příspěvky posílají přímo jako SMS ze stánku na výstavišti do redakčního systému.
Sečteno a podtrženo, CeBIT obstál a přinesl mnoho novinek či zajímavostí. O úspěchu svědčí také rozšíření veletrhu za moře - v příštím roce by se brány veletrhu měly otevřít, byť pouze na tři dny, i ve Spojených státech.

Na CeBITu se objevila také informace, kolik by zhruba měla stát nová verze kancelářského balíku StarOffice 6.0. Tento produkt byl doposud šířen jako freeware, s novou verzí však přichází také nová licenční politika, kterou si vyžádali sami uživatelé - přibude profesionální podpora, avšak balík bude zpoplatněn. Doposud se o ceně spekulovalo, podle dostupných informací by však cena za sadu aplikací, která bude dodávána v balíku na CD, spolu s příručkami a manuály, neměla přesáhnout hranici 100 eur. Pro české uživatele může být navíc potěšující fakt, že kancelářský balík bude lokalizován do mateřštiny.

Minulé dny se, krom CeBITu, nesly také ve znamení žalob. Sun zažaloval Microsoft, a to o více než miliardu amerických dolarů. Důvod - Microsoft nezačlenil Javu do operačního systému Windows XP, integroval prohlížeč Internet Explorer do tohoto systému či využívání monopolního postavení na poli serverových aplikací.
Microsoft již soudní při se Sunem jednou prohrál, jednalo se také o Javu. Tu MS používal v rozporu se stanovenými pravidly a Sun si přišel na 20 miliónů amerických dolarů.

Aby kauzám nebyl konec, rozhořelo se minulý týden také dění okolo Mironetu. Téměř dva roky starý soudní spor se tedy po poměrně dlouhé odmlce opět pohnul. Ústavní soud v podstatné části vyhověl stěžovateli a dospěl k názoru, že prohlídka prostor výrobce počítačů Mironet nebyla právně podložena a zabavená PC tak musejí být vrácena zpět do tří dnů. I přes fakt, že nebylo vyhověno všem požadavkům žalovatele (Mironet), může být tento spokojen a jeho zástupci zvažují vymáhání vzniklé škody.
Technet ještě v den rozhodnutí soudu informoval o výsledku i průběhu kauzy Mironet vs. Microsoft vs. Policie ve svém článku.

V minulém týdnu se na internetu objevil i nový benchmark - PC Mark 2002. Také o tom Technet informoval a podrobně jej vzal pod svůj drobnohled. Benchmark je možno si také stáhnout. A co aplikace vlastně umožňuje a nabízí? PC Mark 2002 testuje oblasti, které byly dosud výrobci podobných programů opomíjeny; uživatel má možnost otestovat CPU, paměť či pevný disk. U notebooku je možné testovat také výkon baterie. Potěšitelný faktem u produktu PC Mark 2002 je jeho cena - jedna ze tří verzí aplikace je freeware, tedy zdarma.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Stáhněte si zdarma: moderní spořič obrazovky i kontrolor SSD disku

Ilustrační foto - notebook

JPEG Saver je spořič monitoru pracující s uživatelovými fotografiemi i dalšími zdroji. Ochranu před malwarem...

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz