SW týden: Ve znamení novinek

Právě uplynulý týden vlastně nebyl ničím zvláštní - na internetu se opět objevil nový virus a na trh bylo uvedeno několik nových produktů. Posuďte sami...

Software pomáhá k oživení ekonomiky v oblasti cestovního ruchu
Z průzkumu společnosti KPMG, který byl zveřejněn počátkem uplynulého týdne a který proběhl mezi pěti sty firmami podnikajícími v oblasti cestovního ruchu, sídlících ve Velké Británii, kontinentální Evropě či v USA vyplývá, že v současná napjatá ekonomická situace způsobená teroristickými útoky v USA a také celkové zpomalení ekonomiky je pro tento sektor velmi tvrdým testem a proto se většina těchto společností soustředí nejen na získávání nových, ale především na udržení stávajících zákazníků. K dosažení tohoto cíle jsou využívány programy pro CRM (Customer Relationship Management – řízení vztahů se zákazníky), což je ve své podstatě obchodní strategie, jejímž cílem je získat a udržet si ziskové zákazníky. V rámci CRM jsou o zákaznících pomocí informačních technologií vedeny a udržovány veškeré dostupné informace. Výsledky průzkumu ukazují, že již více než třetina oslovených společností vydala cestou implementace CRM v rámci svých obchodních aktivit a dalších 20 procent přechod na tuto strategii plánuje. Více než 82 procent firem, které se průzkumu zúčastnily, pokládá programy CRM za důležitý, nebo dokonce kritický faktor pro svůj budoucí obchodní úspěch. Výdaje na zavádění této strategie podle průzkumu do roku 2006 stoupnou, a to až na dvojnásobek současného stavu – tj. přibližně 600 milionů anglických liber. Programy CRM jsou dnes, pokud se týká investic v cestovním ruchu, rovnocenným partnerem internetu.

Novinka na českém trhu: SuSE Linux Connectivity Server
Uplynulý týden s sebou přinesl i uvedení několika nových softwarových produktů. Jedním z nich je Linux Connectivity Server, který na český trh uvedla společnost SuSE ČR. Tento produkt umožňuje snadnější vybudování a správu multiplatformních lokálních počítačových sítí a je schopen plnit roli centrálního uzlu v sítích počítačů vybavených operačními systémy Linux, UNIX či Microsoft Windows. Základem tohoto řešení je produkt SuSE Linux Enterprise Server 7, určený pro architekturu IA-32 (i386), který je certifikovaný společnostmi Oracle, SAP, Intel, Compaq, IBM a Fujitsu-Siemens. Na této systémové základně pracují předem nakonfigurované a dobře vyladěné služby souborového, tiskového a internetového/intranetového serveru. Produkt zahrnuje linuxový operační systém a aplikace pro realizaci souborových, tiskových, internetových a intranetových serverů, třicetidenní instalační podporu, roční systémovou údržbu a dokumentaci v angličtině a němčině a jeho koncová cena činí 39900 Kč (včetně DPH).

Nové produkty společnosti Borland
Také společnost Borland v průběhu minulého týdne uvedla na trh své dva nové produkty - Borland Enterprise Server a Borland InterBase 6.5. Borland Enterprise Server je novým členem rodiny webových a aplikačních serverů kompatibilních s platformami CORBA i J2EE, a je dostupný ve třech verzích: Web Edition, VisiBroker Edition a AppServer Edition. Verze Borland Enterprise Server / Web Edition je kompletní škálovatelná a robustní platforma pro nasazení webových aplikací, která přináší vyvažování zátěže a vysokou odolnost vůči chybám, čímž maximalizuje dobu provozuschopnosti. Dále poskytuje automatickou správu připojení a poskytuje podporu JSP, servletů, webových služeb – to umožňuje rychlé zpřístupnění nových i existujících aplikací v prostředí WWW. Verze VisiBroker Edition, založená na technologii VisiBroker společnosti Borland, nabízí integraci prostředí CORBA a Enterprise JavaBean. Pomocí těchto prostředků zpřístupňujících prostředí WWW přemosťuje produkt Borland Enterprise Server / VisiBroker Edition mezeru mezi existujícími aplikacemi a Internetem. Poslední nabízenou verzí je Borland Enterprise Server / AppServer Edition - aplikační server kompatibilní s J2EE v1.3. Mezi špičkové vlastnosti tohoto produktu patří zejména rychlost a škálovatelnost vývoje, a také nasazení a ovládání aplikací pro určených pro elektronické podnikání. Borland Enterprise Server / AppServer Edition obsahuje unikátní architekturu nazvanou Partition Based Architecture, která umožňuje aplikacím běžet bezpečně a nezávisle v příslušném oddíle a umožňuje nezávislou správu aplikací v rámci oddílů. Každý oddíl tak funguje jako virtuální aplikační server pracující v rámci jediného serveru. Druhým nově uvedeným produktem je Borland Interbase 6.5 – vysoce výkonná multiplatformní databáze s nízkými nároky na operační paměť, která je určena pro vývoj a nasazení internetových, mobilních a distribuovaných aplikací s integrovanou databází. InterBase 6.5 je svázána se všemi vývojovými řešeními společnosti Borland, tj. Borland Delphi, C++ Builder, JBuilder a Kylix. Kromě toho podporuje program Microsoft Access a klienty na bázi JDBC a ODBC. InterBase 6.5 je k dispozici pro platformy Windows, Linux a Solaris.

Útok pokračuje – přichází virus Goker
Tento týden se začal také šířit nový virus, který je pokračovatelem řady virů obtěžující v poslední době především uživatele produktů společnosti Microsoft. Podle všech dostupných informací virus Goker nemá vysloveně destruktivní účinky, ale dokáže vyřadit z činnosti antivirovou ochranu – což s sebou samozřejmě přináší poměrně vysoké sekundární nebezpečí. Stejně jako většina v poslední době šířících se virů typu I-Worm i tento využívá ke svému šíření databázi kontaktů uloženou uživatelem v poštovních aplikacích Outlook a Outlook Expres společnosti Microsoft. Navíc tento virus také obsahuje skript, který mu umožňuje šíření prostřednictvím mIRC, a to na všechny systémy, které s nakaženým počítačem sdílí stejný komunikační kanál. Poslední známá cesta, kudy se tento virus může virus dostat na počítač je cesta prostřednictvím nakažených webových serverů, kdy je uživateli nabídnuta možnost stažení souboru WEB.EXE.