SW týden: Ve znamení obchodu

Opět se sešel týden s týdnem a je tu pravidelný přehled těch nejzajímavějších událostí ze světa softwaru a internetu. O čem tentokrát? O byznysu, softwarovém pirátství a nitkách vedoucích až do Moskvy...

ISBusiness bude Business
Uplynulý týden začal příchodem nového serveru. Na adrese www.isbussiness.cz byl spuštěn projekt ISBusiness, tj. Informace a Služby pro Business, který je zaměřený na podporu podnikání malých a středních firem v České republice. Portfolio produktů a služeb tohoto serveru by mělo vystihovat základní potřebu každé firmy – prodat vlastní zboží. Provozovatel tohoto nového serveru, společnost NetCentrum, která provozuje i server CENTRUM.CZ, zde chce prezentovat obchodní informace pro vyhledávání potenciálních klientů, reklamní a marketingové služby, informace o financích a pojištění, internetové služby pokrývající veškeré potřeby ohledně připojení k internetu a samozřejmě elektronický obchod jako alternativní prodejní kanál. Zatím jsou zcela jasné dvě věci – obsahová stránka serveru zatím nebyla zcela naplněna a služby zde budou s nejvyšší pravděpodobností placené.

E-mail ála databáze?
Společnost Oracle zahájila poměrně masivní marketingovou kampaň vedoucí ke získání stávajících uživatelů produktu Microsoft Exchange mezi své zákazníky. Podstatou migračního programu Oracle E-mail Migration je skutečnost, že uživatelé sice nadále používají emailovou aplikaci Microsoft Outlook - emailové servery společnosti Microsoft však nahradí databázový systém Oracle9i s rozšířením Real Application Cluster. Hlavním argumentem společnosti Oracle je samozřejmě vysoká úroveň zabezpečení ochrany uživatelských dat, ve skutečnosti by to však mělo mít minimálně jeden nezanedbatelný efekt – totiž zvýšení prodeje výše jmenovaného databázového systému.

Úspěšný Novell
Dobrý týden každopádně zaznamenala společnost Novell. Nejprve studie IDC na téma bezpečnost sítí označila Novell jako největšího poskytovatele hostitelské technologie pro jediné přihlášení (SSO) do sítě, která umožňuje uživatelům přistupovat k velkému počtu aplikací a databází pouze za využití jediného hesla. Poté následovalo ocenění dvou produktů - Novell ZENworks for Desktops 3.2 a Novell Internet Messaging System, a to titulem "Best of Show" na výstavě NetWorld+Interop 2001 v Atlantě. Do třetice všeho dobrého se společnosti Novell podařilo dosáhnout vyrovnání ve výši 680 000 dolarů v kauze proti softwarovému pirátovi Kennethu Nguyenovi z Kalifornie. Soudní spor ve věci porušení autorského práva a ochranných známek začal již v roce 1997. Soud nyní rozhodl, že Kenneth Ngyuen skutečně zajistil distribuci více než 300 neautorizovaných upgradových verzí NetWare, které od Novellu získal na základě falzifikovaných upgradových formulářů. Následně pak odstraňoval horkovzdušnou pistolí nálepky označující upgrade. Posledním shledaným činem byla tvorba a rozšiřování inzerátů s nápisy "Novell" a "NetWare", ve kterých upozorňoval na prodej svého nelegálně nabytého software, čímž porušil ochranné známky Novellu. Podobnými případy se již mnoho let zabývá specializovaná protipirátská skupina Novellu, která prověřuje oznámení o nelegálních produktech prodávaných běžnými způsoby či na Internetu a sama aktivně piráty vyhledává.

Mytrix skončil
V průběhu týdne se vyhrotila situace kolem serveru MYTRIX.CZ, což je, či spíše byl statistický server, který monitoroval a analyzoval chování návštěvníků mnoha webových serverů. Co se vlastně stalo? To kromě protagonistů této kauzy – české společnosti Mytrix s.r.o. a ruské společnosti SpyLOG pravděpodobně nikdo s určitostí neví. Oficiální prohlášení českého poskytovatele služby říká, že důvodem nepřístupnosti statistického systému je neshoda v názoru na plnění podmínek licenční smlouvy s provozovatelem systému, již výše zmíněnou společností SpyLOG. V důsledku toho bylo 19. listopadu společnosti Mytrix, s.r.o. pozastaveno povolení provozovat licencovaný produkt. Ve skutečnosti se jedná o značně neprůhlednou kauzu s naprosto neprůhledným pozadím a nitky vedou až do Moskvy.