SW týden: Ve znamení pokroku...?

Personální změny, soudní spory a nakonec úspěch českých programátorů. Jak se zdá, uplynulý týden nebyl zas tak nudný, jak by se na první pohled mohlo zdát...

SuSE: Změny ve vedení, proč?
Po vzájemné dohodě mezi společností SuSE Linux AG a dosavadními statutárními představiteli společnosti SuSE CR byli počátkem týdne ze svých funkcí odvoláni jednatel společnosti SuSE CR Richard Jelínek a prokuristka společnosti Hana Kršová. Důvody této změny ani detaily nebyly oznámeny. Rozhodnutím valné hromady společnosti SuSE CR byla novou jednatelkou společnosti jmenována a dočasným vedením pověřena Alena Hendrichová. Faktem je, že Richard Jelínek a Hana Kršová hráli klíčovou roli již při zakládání českého zastoupení společnosti SuSE a prvních krocích na českém trhu. Zda bude mít změna ve vedení společnosti dopad na další činnost české pobočky, zatím není jasné.

Justice vs. KaZaA
Holandská společnost KaZaA, která nabízela prostřednictvím svého klienta KaZaA Media Desktop přístup k výměnné peer-to-peer síti FastTrack, změnila majitele poté, co jí soud nařídil zastavit distribuci této klientské aplikace. Novým vlastníkem se stala australská firma Sharman Networks, která však možnost downloadu ihned povolila. I kdyby se justici podařilo dosáhnout definitivního zastavení distribuce, k výměně souborů bude docházet i nadále, a to vzhledem k povaze sítě – ta nemá žádný centrální server, který by šel jednoduše vypnout či odstavit. A tak si i nadále bude prostřednictvím sítě FastTrack vyměňovat soubory přibližně půl milionu uživatelů.

Novell: Pirátům nic nedarujeme
Společnost Novell dosáhla právního vyrovnání v rámci soudního sporu proti společnosti Cableware Technology a společnosti MJ Systems. Novell podal v květnu 1999 proti oběma společnostem žalobu za porušování autorských práv a obchodní značky. Právní vyrovnání zahrnuje trvalý soudní příkaz proti oběma firmám včetně pokuty 750 000 dolarů, kterou již Novell obdržel. Obě společnosti mají shodného majitele, kterým je Michael Jen, jenž v tomto soudním sporu figuroval jako obžalovaný. Před soudem Novell uváděl, že obžalovaný vyráběl padělaný software a etikety, ilegálně opatřoval software Novell novým obalem a distribuoval odcizený software. Novell dále uvedl, že obžalovaný protiprávně používal obchodní značku Novell ke zveřejňování zavádějících inzerátů.

Úspěch českých mozků
Tiny Personal Firewall české společnosti Tiny Software získal minulý týden jako první na světě bezpečnostní certifikát ICSA Labs v kategorii osobních firewallů. ICSA Labs je respektovanou nezávislou společností, která určuje standardy a testuje produkty v oblasti internetové bezpečnosti. Certifikovaný firewall musí hlídat veškeré síťové aktivity, které mezi počítačem a jeho okolím probíhají. Test navíc zkoumá, zdali firewall zajišťuje bezpečnost počítače jak při přímém připojení do lokální sítě, tak přes modem kamkoli do Internetu. Během testování podle metodiky PC Firewall Certification, určené speciálně pro kategorii personálních firewallů, laboratoř ověřuje, zda firewall poskytuje důslednou a funkční kontrolu při současném připojení více lokálních i vzdálených sítí. Test posuzuje schopnost personálního firewallu blokovat vnější síťové útoky, možnosti omezování odchozí síťové komunikace a způsob vytváření záznamů o rizikových aktivitách.