Tablety všech velikostí i tvarů se snaží prosadit ve stále větší konkurenci

Tablety všech velikostí i tvarů se snaží prosadit ve stále větší konkurenci | foto: cache.gawkerassets.com

Tablety: zbytečné hračky, nebo užitečný luxus? Dva roky zkušeností

  • 495
Nová kategorie přístrojů je definována obrovským displejem, obrovským nadšením a obrovskou otázkou: k čemu je to vlastně dobré? Pokusili jsme se zhodnotit využitelnost tabletů po téměř dvou letech testování.

Nástup tabletů

Microsoft rozpracovává svůj koncept Tablet PC už deset let. Ale teprve iPad, který světu v roce 2010 ukázal Steve Jobs, odstartoval masovou poptávku po tomto elegantním a exkluzivním zařízení. Větší než mobil, menší než notebook, akorát do rukou, kromě dotykového displeje prakticky žádné ovládací prvky. V těchto šlépějích jdou i hlavní konkurenti iPadu: Samsung Galaxy Tab, HP TouchPad nebo tablety od Acer, Asus a Lenovo, obvykle postavené na systému Android.

Tablety se mohou pochlubit nečekaně dobrou prodejností, a všichni přemýšlejí, zda je to ještě bublina, nebo už "reálné prodeje". Snad žádná kategorie výrobků dnes nevyvolává takovou směs nadšení a skepse. Ti, kteří tabletům fandí, hledají další a další aplikace a scénáře, ve kterých velký dotykový displej exceluje. Odpůrci naopak poukazují na množství důvodů, které kráčí proti tabletům: vysoká cena či špatná ergonomie.

Vynikající na ukazování fotek nebo zběžné prohlížení webu. Fantastický při cestování nebo čtení komplexních PDF. Naopak při práci na delším textu se vám zasteskne po klávesnici a myši. A do kapsy také není ideální.

Pro koho je tablet užitečná investice a pro koho jsou to vyhozené peníze? Podívejme se na typické scénáře.

Článek vychází z dlouhodobého testování všech hlavních tabletů, tedy obou verzí iPadu, několika verzí Samsung Galaxy Tab a dalších androidích tabletů. Mezi iOS a Androidem je řada rozdílů, v tomto článku ale přistupujeme ke kategorii tabletů jako k celku.

Prohlížení fotek - lépe to snad nejde

Začneme tím jediným scénářem, na kterém se asi všichni shodnou. Prohlížet si s jedním nebo více lidmi fotky na tabletu v kavárně nebo na gauči je perfektní.

Je to situace, která dobře ukazuje silné stránky tabletu. Notebook by působil příliš formálně, zatímco telefon je moc malý.

Projíždění fotek je rychlé a svižné, a nepochybně i pohodlnější, než kdybyste listovali papírovým albem. Nemluvě o ušetřených korunách za tisk (i když na desetitisícový tablet je to slabá náplast).

Přibližování fotografií pomoci roztahování dvěma prsty ("pinch") ani po čtyřech letech nevyšlo z módy, a když se někomu některá z fotek líbí, pošlete mu ji na tři poklepání. Pro někoho, kdo se rád chlubí fotkami, může už tento scénář přinést rozhodující bod pro tablet.

Galerie
Galerie
Galerie

Prohlížení fotek na iPadu. Na androidím tabletu doporučujeme aplikaci QuickView nebo vestavěnou Galerii s přístupem na Picasa účet.

Pohotové brouzdání

Další silnou stránkou tabletu je okamžitá použitelnost. K službám je vám do sekundy od chvíle, kdy ho uchopíte. Hodí se tak jako rychlý, neformální "prohlížeč do ruky", třeba když potřebujete rychle najít doplňující informace nebo prolétnout v kuchyni recept.

Nejen zábava pro děti

Nejmenovaný vysoce postavený zaměstnanec společnosti vyrábějící mimo jiné i tablety řekl, že nejvíce nadšené z tabletu jsou jeho děti.

Oceníte ho především na cestách, v čekárnách, kde potřebujete dítě zabavit, ale i něco naučit. Přičemž na cestování se hodí mnohem lépe sedmipalcové tablety než větší desetipalcové. 

Aplikace přímo zaměřené na výuku, nebo ty, které nenásilnou formou seznamují člověka třeba se zeměpisem či historií však nejdete spíše v angličtině. To ale není na škodu v okamžiku procvičování cizích jazyků.  

Zabavit děti nemusí přitom jen hry, ale třeba i aplikace na kreslení nebo skládání hudby. Navíc dotekové ovládání je pro děti mnohem přirozenější než klávesnice a myš.

Díky velkému dotykovému displeji je tablet k prohlížení webu pohodlnější než chytrý mobilní telefon, ale zase ho nestrčíte do kapsy. Záleží na situaci, co vám v danou chvíli přijde výhodnější.

Podle Steva Jobse je iPad "tím nejlepším způsobem, jak prohlížet web", což je do určitě míry pravda. Sem tam se ovšem potkáte s nějakým tím "ale", například:

  • "ale když si chcete že stránky zkopírovat text, připravte se na minutu pečlivého piplání",
  • "ale pokud chcete vyplnit nějaký formulář nebo pracovat s drag and drop, rádi si sednete k počítači s klávesnici a myší",
  • případně s iPadem, "ale když narazíte na stránku s flashem, doufejte, že nebyl důležitý."

Pokud vám někdo řekne, že tabletem zcela nahradil svůj počítač, nemusíte mu moc závidět: nejspíš ani na počítači nedělal nikdy nic komplexního. Tablety jsou fantastické prohlížeče, ale jejich snadná použitelnost a intuitivní ovládání mají své meze.

Čtení knížek a novinek

Do tabletu si můžete stáhnout aplikace pro čtení snad všech představitelných formátu elektronických knih. Mnohé magazíny navíc nabízejí vlastní aplikaci. Někdy jde o jakž takž zkopírovaný standardní obsah, jindy o bezmála obdivuhodné výtvory.

O nedostatek obsahu se bát nemusíte. Něco je zadarmo, něco za peníze, nakupovat můžete knihy, předplatné i aplikace.

iPad - Dictionary
iPad - Epicurious

Pro někoho je tablet ideálem čtecího zařízení: snadno se ovládá, zvládá barvy i video. A můžete si na něm číst i ve tmě. Příznivci klasických čteček elektronických knih naopak upřednostňují e-ink, který se více podoba knize, lépe se čte a nezatěžuje oči (protože nevyzařuje). Více čtěte v článku o čtečce Kindle a o tom, proč je méně někdy více. Tablety ale mnohem lépe zvládají čtení PDF oproti dejme tomu čtečce Kindle.

Pokud si tablet kupujete jen kvůli čtení, poohlédněte se možná po jednoúčelové čtečce s elektronickým inkoustem. Pokud využijete multimediální zařízení i jinak, z tabletu budete (minimálně zpočátku) unešeni.

Displej tabletu Samsung Galaxy Tab 8.9

Přenosné kino

Minulý měsíc jsem chtěl rodičům ukázat videa Matta Hardinga, se kterým jsem dělal rozhovor. Protože jsme byli příjemně usazení u krbu, zdálo se nejjednodušší ukázat je na mobilu. Trvalo několik minut, než mi došlo, jak absurdní je dívat se v místnosti se 40palcovou obrazovkou na dvanáctkrát menší obrázek. Ale pohodlnost zvítězila.

A právě pohodlnost mluví pro tablet při sledování videa, sólo nebo s ostatními. Není to lepší zážitek, než na obrovské LCD televizi, ani to není ultramobilní zařízení. Je to velmi pohodlný a příjemný kompromis.

Pokud jste jako doma ve světě Apple, sáhnete přirozeně po iPadu, pokud ve světě Google, tak po Androidu.

Tablet se hodí jako multimediální zařízení zejména na cesty: ať už jako individualizovaná alternativa k multimediální nabídce v letadle či autobuse, nebo jako zabavení dětí na zadním sedadle. Můžete si nainstalovat různé přehrávače, a tablet tak skousne celou řadu formátů.

Androidí tablety jsou v tom přeci jen trochu flexibilnější, iPad zase nabízí snadnou synchronizaci s iTunes. Tak to ostatně bude v mnoha oblastech. Pokud jste ve "světě Apple", sáhnete přirozeně po iPadu, pokud ve "světě Google", tak po Androidu.

Aplikace slibují velký potenciál

Pokud může něco z tabletu udělat vysoce použitelné zařízení pro různorodé obory a profese, pak jsou to zcela jistě aplikace. Pro Android i iOS vznikají desetitisíce aplikací, mezi kterými najdete kromě standardních utilit a multimediálních prohlížečů také skutečně skvosty. A to ať už jde o nákladné tabletové verze programu pro profíky nebo povedené freeware utilitky pro snadné čtení a psaní.

Tablet nabízí tisíce dalších aplikací.

Možnost instalace různých aplikací umožní přizpůsobit si tablet více k pokrytí vašich každodenních potřeb a nálad. Ne, že by to zcela kompenzovalo nedostatky tabletu při psaní dlouhých textů nebo obtížnost práce ve více aplikacích. Na druhou stranu, některé aplikace vám umožní opravdu snadno a pohodově objevit nové možnosti a nové obzory.

Psaní poznámek a úpravy dokumentů

Několik lidí, se kterými jsem tablety probíral, mi tvrdilo, že jim jejich placatý miláček zcela nahradil notebook či netbook. Teoreticky to nevylučuji, ale v praxi bych to doporučoval jen hypermobilním nadšencům (v Americe se jim přezdívá road warrior). Pro ostatní by to byl krok směrem k menšímu pohodlí a horší ergonomii.

Tablet a hry

Většina lidí si asi tablet nepořídí kvůli hrám. Přesto jsou to právě hry, které dominují obchodům s aplikacemi. Zřejmou nevýhodou je absence hardwarových tlačítek: virtuální ovladač je jen těžko nahradí. Úspěšné tituly proto využívají především výhod tabletů, tedy akcelerometru a velké dotykové obrazovky. Objevilo se mnoho originálních titulů, například dobrodružství s pavoukem v hlavní roli.

Na tabletu se skvěle hrají hry, kdy prstem kreslíte dráhu, rozmísťujete střílny ve strategiích, hrajete karty. Skvěle se daří hrám na postřeh a logickým rychlíkům. Vznikají ale i velké hry pro náročnější. Za úspěchem, který ohrožuje už i tradiční výrobce přenosných herních konzolí od Sony a Nintenda, ale stojí zejména cena aplikací. Ta se obvykle pohybuje v rozmezí dvaceti a stopadesáti korun.

Když mi do USA přišel kufr s třídenním zpožděním, byly tablet a Kindle jediná zařízení, kterým po dlouhém letu zbyla nějaká šťáva. Vyzkoušel jsem si tedy, nakolik tablet (v mém případě Samsung Galaxy Tab 10.1) nahradí můj notebook. Byl skvělý, když přišlo na brouzdání, a fantastický, když došlo na mapy (kombinace Google Earth, Google Maps a Google Navigace). E-maily a chat byly také použitelné, myslím, že všichni příjemci ocenili moji náhlou stručnost.

Displej tabletu Samsung Galaxy Tab 8.9
Displej tabletu Samsung Galaxy Tab 8.9

Existují kancelářské balíky pro tablety, a do budoucna se dá očekávat jejich vylepšené ovládání.

Ale tablet rozhodně nenahradil notebook, když přišlo na tvorbu obsahu: ať už šlo o úpravu dokumentu, doplnění PowerPointové prezentace, nahrání fotek do článku apod. Všechno se nakonec nějak zvládlo, ale o pohodlí se v případě pokročilejších úkonů mluvit nedalo. I proto někteří výrobci vymýšlí způsoby, jak tablet nenápadně doplnit o hardwarovou klávesnicí. Nejdále se asi dostal Asus se svým Sliderem.

Jsou lidé, kteří na svém tabletu píší poznámky, zápisky a články. Já to bez hardwarové klávesnice neumím. S jedinou výjimkou. Na tabletu se mi velmi pěkně a pohodlně tvoří myšlenkové mapy.

E-mail na tabletu vyřídíte, ale dopis dá zabrat

Používáte-li Gmail, Hotmail nebo další z e-mailů, které mají svou vlastní aplikaci pro tablety, budete e-mailem na placičce nadšení. Přinejmenším jejich čtení je velmi pohodlné, a takové jednoduché protřídění mailů došlých o víkendu dělám často na tabletu. Nesvádí mne to totiž k psaní dlouhých odpovědí.

Displej tabletu Samsung Galaxy Tab 8.9

Psát na tabletu cokoli delšího než pět vět je pro mne totiž ztráta času. To už se mi vyplatí jít k počítači, kde napíšu mail pohodlněji všemi deseti na skutečně klávesnici. Je možné, že vazba na hardwarovou klávesnici se týká právě lidí, kteří píšou všemi deseti. U nich jsem alespoň vypozoroval větší skepsi k on-screen klávesnicím.

Displej tabletu Samsung Galaxy Tab 8.9

Hledám vhodnou polohu

Možná si ani u počítače příliš nelámete hlavu s tím, jak u něj sedíte (ležíte, klečíte, choulíte se). U tabletu si s tím tedy asi taky starosti dělat nebudete. Pravdou ale je, že na dlouhodobé používání je tablet ergonomickým oříškem. Jde přímo proti ideálu desktopového pracoviště (klávesnice na stole, monitor v úrovni očí).

Prakticky jsem našel tři vhodné polohy:

  • na křesle v polosedě či pololeže (v té byl mimochodem tablet předváděn i Stevem Jobsem blahé paměti)
  • na břiše v leže, tablet před očima jako knížku
  • u stolu, ideálně ve spojení s nějakou elegantní šikmou plošinkou (příslušenství nebo Smart Cover)

Ale ergonomicky tablety nejsou žádný zázrak. Naštěstí to tolik nevadí, protože málokdy budete pracovat osm hodin v kuse na tabletu (což u PC není výjimka, ale každodenní realita).

Cestování - tablet vám budou závidět

Ať už jedete autobusem do Brna nebo letíte do New Yorku, tablet bude vaším věrným a schopným společníkem. Podíváte se na film, projdete poštu a napíšete pár odpovědi (odejdou poté, co se připojíte k internetu).

Displej tabletu Samsung Galaxy Tab 10.1
Samsung Galaxy Tab
10" tablet Samsung Galaxy Tab a mobil Samsung Galaxy S druhé generace

Spolucestujícím ukážete fotky Prahy (pozor, netýká se cesty do Brna), zahrajete si nějaké ty hry a podíváte se do kalendáře, co vás čeká. V Kindle si přečtete a opoznámkujete knížky a naučíte se nějaká slovíčka ve výukové aplikaci. Pokud máte navíc k dispozici wi-fi nebo 3G připojení, jste v konzumaci prakticky neomezeni.

Takže koupit, nebo nekoupit?

Samsung Galaxy Tab 8.9

Zda se drahá placička skutečně hodí právě vám, to si musíte rozhodnout sami. Kromě finanční zátěže zvažte, jak bude zapadat do vašeho denního režimu, a jak si porozumí s ostatními nástroji ve vašem arzenálu, především s mobilem, notebookem nebo čtečkou.

Tablet je přesně ta věc, kterou v žádném případě nepotřebujete, ale když ji máte, rádi se jí pochlubíte. A pokud ještě k tomu najdete něco, co vám tablet usnadní a v čem vám život zpříjemní, je možné, že tenkému lákadlu neodoláte.