Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tak to tu ještě nebylo: MP3 karabina pro aktivní život

aktualizováno 
Je to bílé, ale iPod to není. Má to sponu, ale karabina to také není. A ač se to nosí i na krku, náhrdelník vypadá zcela jinak. Tak takovou hádanku si pro nás připravila korejská společnost MPIO. Už víte, co na vás čeká?

Musíme ale uznat, že složitá hádanka to nebyla. Především pokud jste se podívali i na doprovodnou fotku. Každému pak bylo jasné, že řešením je MP3 přehrávač od společnosti MPIO označený jako FY700.

Tato novinka zaujme nejen svým šarmem, ale také nekonvenční konstrukcí a ryzí jednoduchostí. A to jak vzhledovou, tak i ve smyslu ovládání. Na trhu se s touto krabičkou setkáte hned ve třech verzích kapacitních (512 MB, 1 GB a 2 GB) a čtyřech barevných (bílé tělo + oranžové, modré, šedivé doplňky či černé tělo s šedými doplňky).

S tímto přehrávačem udělal korejský výrobce doslova šibalský krok do světa módních přehrávačů. Bílá barva evokuje luxus, neotřelé řešení s výměnnými koncovkami zaujme a rozumná cena jen příjemně překvapí. MPIO FY700 snad i díky těmto vlastnostem vyhrálo nejednu cenu za inovaci a design.

Vzhled - kouzelný i bez jablíčka

A není divu. Novince se kolem sebe podařilo vytvořit podobné konkurenční vakuum, kterým se může pochlubit snad jen nejmenovaný americký výrobce s nakousnutým jablíčkem. Tento přehrávač byl okamžitě po představení terčem všech výrobců falsifikátů a Asii zaplavily podobné, leč méně okouzlující napodobeniny.

mpio

Model FY700 je minimalista. Jeho tělo nesoucí rozměry 93 × 52 × 15 mm a váhu 29,5 gramu (bez baterie) jej řadí do zlatého středu. Není ani velký, ale ani malý. Své ovládací prvky hrdě vystavuje na obdiv a svou spodní část propůjčuje nejrůznějším koncovkám - od obyčejné záslepky, přes šňůrku na krk až k roztomilé závěsné karabině.

mpio

Takové řešení se nám velice líbí i přesto, že jsme poprvé spatřenému uchu karabiny uštědřili nespočet potutelných úsměvů. Po připnutí MPIA na poutko otrhaných levisek nám ale tvář zkameněla a nezbývalo nám než uznat, že tento způsob nošení přehrávače je více než šikovný. Kritičtí ale budeme na nepříliš pevné usazení koncovek a jednoduchou možnost zcizení takto zavěšeného přístroje.

mpio mpio

Jiné designové výstřelky si novinka odpustila. Její tělo je kompaktní, ozvláštněné šedivým patvarem skrývajícím některá tlačítka a malým monochromatickým displejem, jež dokáže zobrazit 128 × 64 obrazových bodů a čtyři řádky textu. Zvláštně působí i trojice kulatých kláves seřazených pod sebou. Jako celek vyzařuje přehrávač osobité kouzlo.

Zadní část přehrávače ukrývá otvor pro přichycení volitelné spony na opasek, zámek výměnných koncovek a především nenápadný kryt jedné AAA baterie, bez které můžete ve sluchátkách bedlivě naslouchat snad jen vsugerovanému mořskému šumu. Délka přehrávaní přitom záleží na kvalitě zakoupené baterie, výrobce však udává až 20 hodin provozu.

Horní strana pomůže s přenosem dat pomocí miniUSB portu (2.0), zašťouchnout sem můžete i přiložená sluchátka (jak jinak, než bílá) ve formě špuntů do uší a pokud si potrpíte na skutečný mořský šum, stačí touto stranou vystavit přehrávač mořské hladině a stisknout klávesu REC na levém boku přehrávače. O vše ostatní se postará vestavěný mikrofon.

Ovládání - toto sem, toto tam, už to mám...

Přehrávač spustíte delším podržením klávesy Přehrát/Pauza. Při pohybu v nabídce slouží tato klávesa i k potvrzování stejně jako tlačítko Vpřed, jehož stiskem se noříte do hloubi adresářové struktury tak dlouho, než narazíte na spustitelný soubor. Opačnou funkci má tlačítko zpět, k listování ve svislém seznamu použijete klávesy +/-.

mpio mpio

Velmi šikovná je funkční klávesa F, která nabízí během listování v menu kontextovou nabídku umožňující přehrání či smazání souboru. Použitelnější je ale v režimu přehrávání, kde lze pomocí ní jednoduše a velmi rychle přenastavovat režim přehrávání, zapnout/vypnout 3D zvukový efekt či změnit zvolenou ekvalizační křivku. Jejím delším podržením se přepnete do módu rádia a naopak.

mpio

Klávesa REC na levém boku aktivuje po jejím krátkém stisku nahrávání záznamu. Kvalitu nahrávání můžete nastavovat v závisloti na vstupním signálu (mikrofon, rádio) a velmi oceňujeme funkci VOR, která automaticky aktivuje záznam podle síly okolního zvuku. Její citlivost můžete přizpůsobit výběrem prostředí, ve kterém se nacházíte.

mpio

Nejvyšší kvalita záznamu má poměrně slabý bitrate 48 kbps. Záznam se ukládá ve formátu MP3 či WAV (dle zvolené kvality) a při jeho přehrávání můžete pomocí klávesy REC označovat část souboru určeného k opakování (A-B). Citlivost mikrofonu je přitom plně dostatečná na nahrávání rozhovoru i v hlučnějším prostředí.

Nastavení od A do Z

Během přehrávání pak běžné ovládací prvky zastávají standardní funkce, do nabídky se vracíte klávesou M. Pokud ji přidržíte déle, nabídne vám MPIO veškeré možnosti nastavení.

Z pohledu přehrávání hudby vám nabídne možnost úpravy pětipásmového ekvalizéru, volit můžete i režim přehrávání (náhodné, opakovat vše, opakovat jednu skadbu) a zapnout lze i 3D efekt, který nám ale přijde zcela zbytečný.

Nastavení rádia umožní volbu pásma, mono/stereo módu či velikosti kroku při ladění (50, 100 kHz). Pomocí této nabídky lze ukládat i jednotlivé stanice, k dispozici máte celých 20 pozic. Spolehnout se můžete i na jejich automatické obsazení, MPIO v takovém případě ale není příliš úspěšné. Na RDS bohužel zapomeňte, vítaná je ale možnost záznamu rádiových stanic.

Přizpůsobit můžete délku podsvícení displeje či čas, po kterém se přistroj vypne. Přehrávač nabídne i volbu zobrazovaných informací a rychlosti samotného přehrávání. Samozřejmostí je podpora českých ID3 tagů a i přesto, že jsme v nabídce systémových jazyků češtinu nalezli, MPIO si neustále stojí za anglickým jazykem.

Praktické zkušenosti - pro sportovce jako dělaný

Pro připojení k počítači poslouží přiložený datový kabel (USB - miniUSB) a přehrávač se přihlásí jako externí disk. Díky podpoře Mass Storage tak nepotřebujete žádné ovladače. K dispozici jsme dostali 1 GB verzi, samozřejmě se jedná o flash paměť.

Soubory stačí pouze nahrát do rootu přehrávače a po jeho spuštění pracovat s běžnou adresářovou strukturou. Přehrávač si poradí s formáty MP3, WMA (DRM) a OGG. Pokud jsou však hudební soubory nebo adresáře označeny atributem “jen pro čtení“, přehrávač je nerozpozná a nepřehraje (atribut je nutné odškrtnout a pak již vše funguje tak jak má ). Mrzí nás i neintegrovaný USB port a související nutnost použití kabelu.

Při přehrávání hudby jste dostatečně informování o názvu skladby a zobrazuje se i délka přehrávaného songu včetně velikosti jeho datového toku. Neustále vidíte i pozici skladby v indexování paměti přehrávače, stav baterie a zvolený režim přehrávání. V případě rádia se zobrazí pouze frekvence stanice a pozice, na které je uložena.

Ovládací prvky si žádají silnější stisk, svým vzhledem ale evokují odolnost vůči vodě. Pokud rádi běháte a budete mít přehrávač připevněný jako karabinu, nemusíte se asi běžné přeháňky příliš obávat. Ovládací prvky lze uzamknout pomocí posuvníku Hold na levé straně přístroje.

Dodávaná sluchátka vypadají velmi jednoduše, avšak jejich zvuk je překvapivě kvalitní. I takto malé špunty dokáží ve vašem sluchovodu vykouzlit slušné basy a jejich podaní nikterak neztrácí na barvitosti. Pokud sáhnete po kvalitnějších sluchátkách, budete se zvukovým výstupem více než spokojeni.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
  • osobní šarm
  • minimalistický přístup
  • výměnné koncovky
  • kvalitní sluchátka
Proč ho nekoupit?
  • nedostatky v konstrukci
  • neintegrovaný USB port
  • cena
Kdy?
březen 2006
Za kolik?
cca 4 000 Kč za 1 GB verzi

Přehrávač MPIO FY700 je velmi jednoduchý přístroj mířící k nenáročným uživatelům. Jeho hlavní předností je bezesporu vzhled s neotřelým řešením výměnných koncovek. Oceňujeme i nadstandardní funkce jako je automatické spouštění záznamu (VOR) a široké možnosti nastavení.

Výtky směřujeme k nutnosti použití externího kabelu a nepříliš pevnému zámku zmiňovaných výměnných zakončení přehrávače. Za 1 GB verzi si výrobce nechá zaplatit téměř čtyři tisíce korun, poloviční kapacita ušetří vaší peněžence přibližně pětistovku.

 

 

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Zní fantasticky. Slyšeli jsme prototyp prvního soundbaru Sennheiser

Prototyp prvního soundbaru společnosti Senhneiser, modelu Ambeo Soundbar

Známý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu CES 2018 prototyp svého prvního soundbaru. Způsob, jakým...

Chcete poslouchat a ne vybírat? Spotify spustilo aplikaci Stations

Novou aplikaci Stations od Spotify si zatím oficiálně nenainstalujete ...

Nová bezplatná hudební aplikace Stations neumožňuje spustit konkrétní skladbu, album nebo interpreta. Posluchač si...

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Najdete na iDNES.cz