Tak trochu jiný čipset: NVidia nForce2 pod lupou

aktualizováno 
Čipovým sadám nVidia nForce2 jsme se na Technetu v minulých dnech příliš nevěnovali. Možná tak trochu neprávem a proto dnes svojí chybu (alespoň částečně) napravujeme a přinášíme vám detailnější pohled na tento nadějný a velice výkonný čipset.

NVidia to zkouší na poli čipových sad pro základní desky už delší dobu a tak nForce2 (jak sám název napovídá) není zdaleka prvním, a zřejmě ani posledním počinem tohoto mamutího výrobce grafických čipů. Při pohledu do historie to ale jaksi pořád nebylo ono. Jednou chyběl výkon, podruhé lepší grafické jádro a jindy zase přízeň kupujících.

V dnešní době se na čipové sady s integrovanou grafickou kartou hledí úplně jinak a dá se říci, že u mnoha kupujících přicházejí pomalu, ale jistě, do obliby (nebo do módy - jak kdo chce). Z toho nVidia těží a nejenom ona - vzpomeňme čipsety Intelu s integrovanou grafickou kartou, tedy s Extreme Graphics.

Kalkulace a záměr kupujících je přitom zřejmý. Mít vše integrováno v jedné součásti - a hlavně, za jedny peníze. V danném případě tak odpadne starost s výběrem grafické karty a také, s jejím placením. Ušetřené prostředky tak mohou být investovány do takových součástí počítače, které není nikdo ochoten do základní desky integrovat - ať už se jedná o kapacitou větší, nebo rychlejší pevný disk, či podobné neskladné zařízení.


Základní informace

NForce2 je čipset spolupracující výhradně s procesory AMD. Jakási varianta nebo obdoba tohoto čipsetu pro procesory Intel neexistuje, a pokud někdy podobný čipset od nVidie existoval, měl specifické zaměření a účel (například v herní konzoli X-Box od Microsoftu).

Dalším významnou, v pravdě základní informací, je integrované grafické jádro uvnitř čipsetu. (Kdo by také od nVidie čekal něco jiného, než že si do vlastního čipsetu zabuduje vlastní grafický čip, že). V případě nForce2 je však situace o to zajímavější, že existuje i varianta bez integrované grafické karty. Která je sama o sobě nepatrně levnější.
Dá se říci, že tato varianta je vhodná zejména pro tu skupinu zákazníků, která tak ja ko tak chce moderní, výkonný a plnohodnotný grafický akcelerátor a je přesně srozumněna s tím, k jakému účelu bude počítač převážně používán (náročné 3D hry atd.).


Ještě dodám, že hlavním konkurentem nForce2 jsou čipsety VIA Apollo KT400 a KT333, které byly do nedávna označovány za nejvýkonnější řešení pro procesory AMD.


Stručný technický popis

NVidia nepřijala normální označení čipsetů, jejichž dvě klasické části se dělí na "NorthBridge" a "SouthBridge". Marketingové oddělení zapracovalo, a tak u nForce2 najdeme místo "NorthBridge" název "IGP" (Integrated Graphics Processor) a "SPP" (což je  System Platform Processor). Tuto papírovou inovaci ponecháme raději bez komentáře a půjdeme dál. Stejně tak, jako jsou k dispozici dva druhy Northbridge, i Southbridge (nVidií pro změnu nazývané Media & Communications Processors) má dvě alternativy: MCP a MCP-T. Liší se podle toho, jaké nadstandardní funkce podporují, přitom MCP-T je co do vybavení bohatší. U obou však nechybí podpora USB 2.0, ATA/133 a Ethernet MAC.

nForce2 SPP (bez integrovaného grafického čipu)

nforce2 igp

Jak je vidět z následujícího obrázku, téměř celý IGP zabírá grafické jádro. U původního nForce čipsetu se jednalo a GeForce2 MX. V danné případě se jedná o plnohodnotný GeForce4 MX (včetně AA, nView a dalších součástí). Čip je taktovaný na 250 MHz a tento takt odpovídá GeForce4 MX420, což je vůbec nejpomalejší varianta z GF4 MX.

nForce2 schéma

Z toho vyplývá, že od integrované grafiky nelze čekat žádné zázraky. Ani od výkonu, ani od pokročilých zobrazovacích funkcí. Nicméně na obhajobu nForce2 je třeba říci, že se vlastně jedná o jeden z nejrychlejších integrovaných grafických čipů (ne-li o nejrychlejší) vůbec. Paměť je sdílená s tou systémovou, tedy s RAM. Nechybí ani podpora AGP 8x a jiné milé "blbůstky" a jejichž užitečnosti a přínosu vyššího výkonu se teprve budeme moci přesvědčit.

Dalším důležitým vylepšením je oficiální podpora rychlejší systémové sběrnice pro nejnovější procesory AMD Athlon XP 2700+ a 2800+, které pracují se 166 MHz FSB, tedy 333 MHz efektivně.

NForce2 podporuje paměti DDR266, DDR333, i mírně neoficiální DDR400. Zajímavá je i práce s pamětí pomoci tzv. "DualDDR", jež je nástupce "TwinBank" technologie z původního čipsetu nForce (neplést s Dual Channel a pokud možno, paměti párovat a používat moduly stejného výrobce a stejné velikosti).

Na své si přijdou i overclockeři, neboť nForce2 podporuje změny FSB a jiných frekvencí v krocích po 1 MHz. A tak záleží už jen na výrobci motherboardů, co vše uživateli umožní.


Výkon

Na internetu se již objevilo několik velice zajímavých srovnávacích testů, ve kterých proti sobě stanuly čipsety nVidia nForce2 a Via KT400. Za všechny přinášíme následující ukázku z http://www.amdmb.com, který dostatečně vypovídá o potenciálu nForce2 v kombinaci s procesory AMD.

KT400 vs nForce2 v Quake III Arena

 

Motherboardy s nForce2 na palubě už představilo mnoho výrobců základních desek a tak je určitě z čeho vybírat.

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Stůl, který s vámi vyroste. Může u něj sedět dítě a dospělý stát

Elektrický polohovatelný stůl Stell SOS 3000

Vyzkoušeli jsme stůl, u kterého může dospělý odpoledne stát a večer se klidně vsedě učit prvňáček. Trend...

Nový MacBook Air bude mít konečně Retina displej

Apple MacBook Air

Před 10 lety Steve Jobs představil první „odlehčený“ notebook Applu, první Macbook Air. V úterý 30. října 2018 jeho...

Veletrh výpočetní techniky CeBIT končí. Není o něj zájem

Arnold Schwarzenegger otevřel veletrh CeBIT 2009

Německý veletrh CeBIT končí. Letošní ročník byl poslední. Akce se potýkala s klesajícím zájmem vystavovatelů i...

Najdete na iDNES.cz