Tak trochu jiný čipset: NVidia nForce2 pod lupou

aktualizováno 
Čipovým sadám nVidia nForce2 jsme se na Technetu v minulých dnech příliš nevěnovali. Možná tak trochu neprávem a proto dnes svojí chybu (alespoň částečně) napravujeme a přinášíme vám detailnější pohled na tento nadějný a velice výkonný čipset.

NVidia to zkouší na poli čipových sad pro základní desky už delší dobu a tak nForce2 (jak sám název napovídá) není zdaleka prvním, a zřejmě ani posledním počinem tohoto mamutího výrobce grafických čipů. Při pohledu do historie to ale jaksi pořád nebylo ono. Jednou chyběl výkon, podruhé lepší grafické jádro a jindy zase přízeň kupujících.

V dnešní době se na čipové sady s integrovanou grafickou kartou hledí úplně jinak a dá se říci, že u mnoha kupujících přicházejí pomalu, ale jistě, do obliby (nebo do módy - jak kdo chce). Z toho nVidia těží a nejenom ona - vzpomeňme čipsety Intelu s integrovanou grafickou kartou, tedy s Extreme Graphics.

Kalkulace a záměr kupujících je přitom zřejmý. Mít vše integrováno v jedné součásti - a hlavně, za jedny peníze. V danném případě tak odpadne starost s výběrem grafické karty a také, s jejím placením. Ušetřené prostředky tak mohou být investovány do takových součástí počítače, které není nikdo ochoten do základní desky integrovat - ať už se jedná o kapacitou větší, nebo rychlejší pevný disk, či podobné neskladné zařízení.


Základní informace

NForce2 je čipset spolupracující výhradně s procesory AMD. Jakási varianta nebo obdoba tohoto čipsetu pro procesory Intel neexistuje, a pokud někdy podobný čipset od nVidie existoval, měl specifické zaměření a účel (například v herní konzoli X-Box od Microsoftu).

Dalším významnou, v pravdě základní informací, je integrované grafické jádro uvnitř čipsetu. (Kdo by také od nVidie čekal něco jiného, než že si do vlastního čipsetu zabuduje vlastní grafický čip, že). V případě nForce2 je však situace o to zajímavější, že existuje i varianta bez integrované grafické karty. Která je sama o sobě nepatrně levnější.
Dá se říci, že tato varianta je vhodná zejména pro tu skupinu zákazníků, která tak ja ko tak chce moderní, výkonný a plnohodnotný grafický akcelerátor a je přesně srozumněna s tím, k jakému účelu bude počítač převážně používán (náročné 3D hry atd.).


Ještě dodám, že hlavním konkurentem nForce2 jsou čipsety VIA Apollo KT400 a KT333, které byly do nedávna označovány za nejvýkonnější řešení pro procesory AMD.


Stručný technický popis

NVidia nepřijala normální označení čipsetů, jejichž dvě klasické části se dělí na "NorthBridge" a "SouthBridge". Marketingové oddělení zapracovalo, a tak u nForce2 najdeme místo "NorthBridge" název "IGP" (Integrated Graphics Processor) a "SPP" (což je  System Platform Processor). Tuto papírovou inovaci ponecháme raději bez komentáře a půjdeme dál. Stejně tak, jako jsou k dispozici dva druhy Northbridge, i Southbridge (nVidií pro změnu nazývané Media & Communications Processors) má dvě alternativy: MCP a MCP-T. Liší se podle toho, jaké nadstandardní funkce podporují, přitom MCP-T je co do vybavení bohatší. U obou však nechybí podpora USB 2.0, ATA/133 a Ethernet MAC.

nForce2 SPP (bez integrovaného grafického čipu)

nforce2 igp

Jak je vidět z následujícího obrázku, téměř celý IGP zabírá grafické jádro. U původního nForce čipsetu se jednalo a GeForce2 MX. V danné případě se jedná o plnohodnotný GeForce4 MX (včetně AA, nView a dalších součástí). Čip je taktovaný na 250 MHz a tento takt odpovídá GeForce4 MX420, což je vůbec nejpomalejší varianta z GF4 MX.

nForce2 schéma

Z toho vyplývá, že od integrované grafiky nelze čekat žádné zázraky. Ani od výkonu, ani od pokročilých zobrazovacích funkcí. Nicméně na obhajobu nForce2 je třeba říci, že se vlastně jedná o jeden z nejrychlejších integrovaných grafických čipů (ne-li o nejrychlejší) vůbec. Paměť je sdílená s tou systémovou, tedy s RAM. Nechybí ani podpora AGP 8x a jiné milé "blbůstky" a jejichž užitečnosti a přínosu vyššího výkonu se teprve budeme moci přesvědčit.

Dalším důležitým vylepšením je oficiální podpora rychlejší systémové sběrnice pro nejnovější procesory AMD Athlon XP 2700+ a 2800+, které pracují se 166 MHz FSB, tedy 333 MHz efektivně.

NForce2 podporuje paměti DDR266, DDR333, i mírně neoficiální DDR400. Zajímavá je i práce s pamětí pomoci tzv. "DualDDR", jež je nástupce "TwinBank" technologie z původního čipsetu nForce (neplést s Dual Channel a pokud možno, paměti párovat a používat moduly stejného výrobce a stejné velikosti).

Na své si přijdou i overclockeři, neboť nForce2 podporuje změny FSB a jiných frekvencí v krocích po 1 MHz. A tak záleží už jen na výrobci motherboardů, co vše uživateli umožní.


Výkon

Na internetu se již objevilo několik velice zajímavých srovnávacích testů, ve kterých proti sobě stanuly čipsety nVidia nForce2 a Via KT400. Za všechny přinášíme následující ukázku z http://www.amdmb.com, který dostatečně vypovídá o potenciálu nForce2 v kombinaci s procesory AMD.

KT400 vs nForce2 v Quake III Arena

 

Motherboardy s nForce2 na palubě už představilo mnoho výrobců základních desek a tak je určitě z čeho vybírat.Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Po grafických kartách přichází nedostatek nejvýkonnějších čipů Intel

Core i7 logo

Je to jen pár měsíců, co skončil dlouhodobý nedostatek nejvýkonnějších grafických karet od AMD a Nvidia a přichází...

Facebook uvádí svůj první kus hardwaru. Přes Portal si můžete volat

Facebook Portal v bílé

Společnost Facebook přestavila dvě komunikační zařízení, Facebook Portal a Facebook Portal+.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz