Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Takhle bude vypadat konec světa. Čtyři scénáře, jak vymře lidstvo

aktualizováno 
Dokážete si představit, jak by vypadal poslední den lidí na Zemi? Dokumentaristé BBC se o to pokusili a na výsledek jejich práce se můžete podívat ještě dnes večer na ČT1 a nyní s námi exkluzivně na Technetu.

Tak tenhle experiment se ošklivě nepovedl... | foto: BBC

Konec světa - to zní hodně drsně, že? A také už trochu zprofanovaně. Dokumentaristé z BBC Three se rozhodli, že nám tento "významný den" trochu přiblíží. V dokumentárním dramatu ukazují, k čemu nejhoršímu by během jednoho dne mohlo dojít.

A je konec...

Tento článek vychází z dokumentu BBC Den konce světa, který můžete zhlédnout dnes od 20:00 na stanici ČT1. Ve článku prozradíme některé dějové zvraty filmu - proto nečtěte dál, pokud se chcete nechat překvapit. Článek vydáváme v rámci naší spolupráce s Českou televizí.


Film "Den konce světa" (v originále "End Day") bychom zařadili někam mezi sci-fi a dokument. Částečně bychom jej mohli přirovnat k filmům, jako je Drtivý dopad, Armagedon... a v jistém smyslu i k Lola běží o život nebo Na hromnice o den více. Jeden jediný den si totiž v kůži doktora Howella prožijeme čtyřikrát. A nečekejte žádné změny k lepšímu.

Mega-tsunami

Prvním živlem, který zemskou populaci ohrozí, je voda. V důsledku sopečné erupce se na ostrově La Palma utrhne masiv horniny a způsobí megatsunami, která se žene směrem k východnímu pobřeží Ameriky. Tedy na jednu z nejpočetnějších populací na světě.

Předpověď počasí?150m vysoká vlna150m vysoká vlnaZatímco doktor Howell se snaží dostat se z Londýna do New Yorku, kde má odstartovat kontroverzní vědecký pokus, přes Atlantik se valí vlna nebývalých rozměrů. O její nebezpečnosti nás informují vědci z BBC, které vidíme při různých příležitostech na televizních obrazovkách. Takto k nám promlouvají odborníci, kteří sci-fi proměňují v dokument: "Megatsunami má na délku stovky kilometrů, takže se neroztříští o pobřeží, ale jednolitě se valí dál. V tom je její nebezpečnost."

150m vysoká vlna150m vysoká vlnaNebezpečí vlnyA tak zatímco reportéři informují o hrozícím nebezpečí, vláda jedná a evakuuje obyvatele na pobřeží. "Vlna je vysoká asi 150m a rychlostí 800 km/h se blíží k pobřeží USA," přicházejí přesnější informace. Je jasné, že doktor Howell do New Yorku nepoletí.

Nebezpečí vlnyNew YorkNew YorkLidé prchají z města, policejní vrtulníky křižují vzdušný prostor mezi mrakodrapy a nabádají obyvatele, aby vystoupili do vyšších podlaží (bezpečné je prý až padesáté patro). Během tří hodin se samozřejmě nepovedla úplná evakuace.

New York

Katastrofické záběry, započínají záchranářské práce. Vybavuje se vzpomínka na smutné události z New Orleans, kdy nebyla zapotřebí tsunami, aby byl rozsah tragédie podobný. BBC k tomu dodává: "La Palma se zhroutí do severního Atlantiku. Otázka není, jestli se tak stane, ale kdy se tak stane."

New York

New YorkHrozba z vesmíru

"Šance, že se experiment vymkne kontrole a zničí svět, je naprosto zanedbatelná. To už je pravděpodobnější, že na nás spadne meteorit," vtipkuje Dr. Howell o nebezpečnosti experimentu s urychlovačem částic, který se chystá zahájit. Vzbudil se opět do stejného rána, ve stejném pokoji, se stejným budíkem, a opět sáhne po klíči a vyráží na letiště.

A zatím na Blízkém východě hlásí reportér (jak jinak, než reportér BBC) let desítek neznámých předmětů, snad raket. Krátery, které zanechaly, ale na rakety nevypadají.

Klíč...

New York

Ukazuje se, že to, co narušilo zemskou atmosféru a později i povrch, nejsou vojenské rakety, ale úlomky masivního meteoru, který se k Zemi řítí. Systém pro varování před nebeskými tělesy, jejichž dráha koliduje se zemskou, jej nezaznamenal včas, neboť se blíží od Slunce. Teď je však jasné, že jde o reálnou hrozbu. Podle výpočtů by měl dopadnout nedaleko Berlína, a to během několika hodin. Dokument sleduje německou rodinu při evakuaci.

Rodina z Berlína

PátráníZatímco OSN svolalo mimořádné jednání, americká, britská a německá vláda jednají o rychlém protiopatření - chtějí odpálit raketu nesoucí jadernou hlavici, a aktivně se tak pokusit srážce zabránit. Ne všichni vědci však tuto teorii, známou nejen z akčních filmů, ale i z reálných studií, podporují. Naopak, varují, že by mohlo více těles nadělat větší paseku.

 

RaketyRakety

Svět, jak jinak, než v přímém přenosu (z mezinárodní vesmírné stanice) sleduje s napětím, jak se raketa přibližuje k meteoru a jak jej zasáhne. Odklonit jeho dráhu se však nepodaří a Berlín se připravuje na nejhorší. Filmové podání je celkem střízlivé, ale dostatečně sugestivní - co kdyby se to opravdu stalo...

Zásah Berlína

Zásah Berlína

A to už pohotově přispěchá optimistický vědec z BBC: "Otázkou není, zda nás meteorit zasáhne. Určitě nás jednou zasáhne. Jenom nevíme, kdy..."

Smrtící pandemie

Snad nejmrazivější bylo sledovat třetí čtvrtinu dokumentu, ve které se Dr. Howell probudí do Londýna, v němž právě přistálo letadlo z oblasti nakažené neznámým smrtícím virem, který již připravil o život desítky tisíc lidí. Jeden z cestujících zemřel ještě na palubě, ostatní se však rozjeli do svých domovů a nevědomky tak šíří nákazu všude kolem sebe.

 

VirusVirusVláda vyzývá, aby všichni, kdo letadlem letěli, vyhledali neprodleně lékařskou pomoc a zavolali na speciální číslo. Virus se však beznadějně šíří a během několika hodin je jím v londýnské metropoli nakaženo přes tisíc lidí.

"Největší starosti nám dělá moderní letecká doprava. Odletíte z Hongkongu a ani nevíte, že tam řádí epidemie. Vrátíte se do New Yorku, do jednoho z největších měst na světě. Není vám dobře. Přičítáte to únavě z cesty, ale ve skutečnosti šíříte nový virus,“ vysvětluje profesor John Oxford.

Profesor Oxford také připomíná poslední masivní útok pandemie, tzv. španělskou chřipku, která se roku 1918 rozšířila téměř po celém světě a vyžádala si 50 - 90 milionů obětí na lidských životech.

Dále na příkladu jednotky z Jižní Afriky vysvětluje, že karanténa tehdy byla téměř nemyslitelná: "Jak strčit do karantény tisíce vojáků, když skončila válka a oni se chtěli vrátit domů? A tak se vojáci vlakem vypravili domů, napříč kontinentem. Rodiny se doma sešly, pořádaly oslavy a zvaly své známé...“

Virus - karanténa

V 21. století se virus šíří ještě rychleji. Armáda přistoupila k naprosté karanténě a drastickým opatřením v centru města. Ve městě platí výjimečný stav, protože ne všichni poslechli výzvu, aby zůstali ve svých domovech, nevycházeli a sledovali zprávy.

A opět povzbuzení za závěr: "Jsme si jisti, že znovu dojde k pandemii chřipky. Není to science-fiction, ono k ní dojde. Jen nevíme, kdy...“

Ejhle, člověk

A zase se dr. Howell probouzí do posledního dne. Zase vidí v televizi protesty ekologických aktivistů, kteří upozorňují na nebezpečí jeho experimentu.

Urychlovač

"Stavíme urychlovač částic, a chceme nasimulovat podmínky blízké podmínkám při velkém třesku. Není se čeho obávat," slyšíme vědce z TBM. Ale jiní vědci mají vážné obavy - pokud by vznikla černá díra, znamenalo by to definitivní zkázu celé planety. Obavy jim dělá částice "strangelet".  Je to jedna z hypotéz týkající se kvarků a podstaty hmoty. Podle dokumentu je strangelet hmota milionkrát hustší než zlato, jak varuje Dr. Brian Cox.

Urychlovač - obavyUrychlovač - obavyUrychlovač - obavyExperiment se i přes mnohé protesty uskuteční. Vše je připraveno. Dr. Howell vytahuje ten klíček, který jsme během filmu už nesčetněkrát zahlédli, a vkládá jej do zámku.

Zahájení experimentu

"Pět, čtyři, tři, dva, jedna, teď."

Zahájení experimentu

To, co se nepovedlo mega-tsunami, infekcím, meteoritu ani supervulkánu, podařilo se lidem. The End.

Výbuch

Výbuch


Výbuch

Vír

Dokumentaristé se s námi v tomto duchu rozloučí ústy jednoho z filmových vědců, kteří experiment s urychlovačem podporovali: "Všechno, co děláme, je, že opakujeme velký experiment v malém... Ale nic se nemůže stát, můžete spát klidně."

Odkazy:

V původní verzi, kterou odvysílal National Geographic, byla mezi Pandemii a Černou díru zařazena ještě jedna událost - Supervulkán, kterou ČT vysílala zvlášť. O supervulkánu se více dozvíte zde.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

NASA má projekt, který ji naučí odhalovat život na jiných planetách

Jak by mohl vypadat život na jiné planetě v představách umělce.

Americká vesmírná agentura vede projekt, který si vzal za cíl, že bude hledat způsoby, jak odhalit mimozemský život.

Vozítko Opportunity stále mlčí. Písečná bouře na Marsu se mírní

Vozítko Opportunity se prohání po povrchu Marsu od roku 2004. Za tu dobu stihlo...

Už od desátého června nemá NASA s marsovským vozítkem Opportunity žádné spojení. Uspala jej ohromná bouře, která sice...

Let Falconu 9 ukázal, že se sen o opakovaně použitelné raketě splnil

Start rakety Falcon 9.

Sen Elona Muska o opakovatelně použitelných raketách, které zlevní a zefektivní lety do vesmíru, se začíná naplňovat....

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz