Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tatra má nové vojenské vozy, chce vyzbrojit vietnamskou armádu

aktualizováno 
Česká automobilka Tatra Kopřivnice představila nová armádní vozidla a chce se podílet na přezbrojování vietnamské armády. Plánuje společný podnik s firmami ve Vietnamu.

Ve Vietnamu by se podle zástupců společnosti mohlo ročně smontovat až 500 vojenských nákladních vozů. Na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně to řekl generální ředitel Tatry Ronald Adams. Z "Tatrovky" letos vyjede asi 2300 nových strojů. Pro Vietnam by firma u nás mohla vyrábět podvozky a kabiny, zbytek stroje by se dával dohromady přímo ve Vietnamu.

Podle šéfa automobilky by spolupráce s vietnamskou armádou neměla být problémem už jen proto, že většina vysokých vietnamských důstojníků studovala v někdejším Československu.

Celý projekt je však teprve v rané fázi a zatím není jasné, zda by vietnamská armáda provozovala nejnovější Tatry T 815-7, které automobilka představila na brněnském veletrhu, nebo některé starší modernizované vozy. 

S tatrami má plno zkušeností i česká armáda. - více zde

Osvědčily se v bojových misích v Evropě i na Středním východě. O české vojenské náklaďáky je ve světě zájem. Jen letos je bude testovat britská a americká armáda.

Tatra T 815-7 4x4


Novou tatru nezastaví ani prostřelené kolo

Nový vůz nese označení T 815-7. Na silnici dosáhne rychlosti až 110 km/h. Díky přídavnému pancéřování (lze doplnit pancéřové plechy, dveře i pancéřovaná skla) může vůz poskytnout balistickou ochranu třídy 1 až 2. To znamená odolnost proti střelám ráže 9 mm Luger (celoplášť,  olověné jádro, ogivál).

Řada T 815-7 je přizpůsobena extrémním bojovým i terénním podmínkám. Hodí se nejen pro přepravu osob, ale i citlivého vojenského materiálu, přepravníků munice, elektronického zařízení apod. Má odpružení všech polonáprav vzduchovými vaky, které umožňují zvýšit světlost nebo naopak snížit výšku vozidla.

Poháněna jsou všechna kola s uzávěrkami diferenciálů. Vůz nezastaví ani defekt pneumatiky či celého kola. Konstrukce totiž umožňuje tzv. dokráčení (dojezd) i s jedním poškozeným kolem. Pochopitelně nechybí ani dohušťování pneumatik za jízdy. Výhodný je i malý poloměr zatáčení.

"Konstruktéři se zaměřili na větší ochranu osádek i před projektily větších ráží. Výhodou nové řady aut je, že se bez problémů vejdou do letadel C 130 Herkules, které jsou nejrozšířenějšími dopravními prostředky ve výzbroji armád NATO," uvedl ředitel obranných programů a speciálních projektů Jan Vala.

Podle tiskové zprávy veletrhu budou nové tatry vybaveny buď vzduchem chlazenými motory značky Tatra s manuálními převodovkami, nebo kapalinou chlazenými zahraničními motory a automatickými převodovkami. Tatra T 815-7 pojede na jednotné palivo NATO JP/F34, což je velmi výhodné pro možnost použití v cizích armádách.

Aktuální zprávy z veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně naleznete zde.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Totalita začala 25. února 1948, zatýkání demokratů už o dva dny dříve

Demise nekomunistických ministrů na záběru z amerického filmového týdeníku "The...

Nejdříve ovládli komunisté bezpečnostní složky, potom celou republiku. Vítězství komunistů se datuje dnem 25. února...

Ruská televize ukázala boje v Sýrii, ale bylo to video z české hry

Ruská televize si spletla hru a realitu.

Ruská státní televize vydávala video z počítačové hry Arma 3 za záběry z ruského působení ve válkou zmítané Sýrii. Není...

Samohybný minomet PRAM-S Armády ČR je dědictvím po zbrojní velmoci ČSSR

Samohybný minomet PRAM-S

V poslední dekádě studené války byl v Trenčíně stvořen samohybný minomet PRAM-S, který se měl stát výzbrojí minometných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz