Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tatra má nové vojenské vozy, chce vyzbrojit vietnamskou armádu

aktualizováno 
Česká automobilka Tatra Kopřivnice představila nová armádní vozidla a chce se podílet na přezbrojování vietnamské armády. Plánuje společný podnik s firmami ve Vietnamu.

Ve Vietnamu by se podle zástupců společnosti mohlo ročně smontovat až 500 vojenských nákladních vozů. Na veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně to řekl generální ředitel Tatry Ronald Adams. Z "Tatrovky" letos vyjede asi 2300 nových strojů. Pro Vietnam by firma u nás mohla vyrábět podvozky a kabiny, zbytek stroje by se dával dohromady přímo ve Vietnamu.

Podle šéfa automobilky by spolupráce s vietnamskou armádou neměla být problémem už jen proto, že většina vysokých vietnamských důstojníků studovala v někdejším Československu.

Celý projekt je však teprve v rané fázi a zatím není jasné, zda by vietnamská armáda provozovala nejnovější Tatry T 815-7, které automobilka představila na brněnském veletrhu, nebo některé starší modernizované vozy. 

S tatrami má plno zkušeností i česká armáda. - více zde

Osvědčily se v bojových misích v Evropě i na Středním východě. O české vojenské náklaďáky je ve světě zájem. Jen letos je bude testovat britská a americká armáda.

Tatra T 815-7 4x4


Novou tatru nezastaví ani prostřelené kolo

Nový vůz nese označení T 815-7. Na silnici dosáhne rychlosti až 110 km/h. Díky přídavnému pancéřování (lze doplnit pancéřové plechy, dveře i pancéřovaná skla) může vůz poskytnout balistickou ochranu třídy 1 až 2. To znamená odolnost proti střelám ráže 9 mm Luger (celoplášť,  olověné jádro, ogivál).

Řada T 815-7 je přizpůsobena extrémním bojovým i terénním podmínkám. Hodí se nejen pro přepravu osob, ale i citlivého vojenského materiálu, přepravníků munice, elektronického zařízení apod. Má odpružení všech polonáprav vzduchovými vaky, které umožňují zvýšit světlost nebo naopak snížit výšku vozidla.

Poháněna jsou všechna kola s uzávěrkami diferenciálů. Vůz nezastaví ani defekt pneumatiky či celého kola. Konstrukce totiž umožňuje tzv. dokráčení (dojezd) i s jedním poškozeným kolem. Pochopitelně nechybí ani dohušťování pneumatik za jízdy. Výhodný je i malý poloměr zatáčení.

"Konstruktéři se zaměřili na větší ochranu osádek i před projektily větších ráží. Výhodou nové řady aut je, že se bez problémů vejdou do letadel C 130 Herkules, které jsou nejrozšířenějšími dopravními prostředky ve výzbroji armád NATO," uvedl ředitel obranných programů a speciálních projektů Jan Vala.

Podle tiskové zprávy veletrhu budou nové tatry vybaveny buď vzduchem chlazenými motory značky Tatra s manuálními převodovkami, nebo kapalinou chlazenými zahraničními motory a automatickými převodovkami. Tatra T 815-7 pojede na jednotné palivo NATO JP/F34, což je velmi výhodné pro možnost použití v cizích armádách.

Aktuální zprávy z veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET v Brně naleznete zde.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Pomáhal ženě s kočárkem, zasáhli ho bezhlavě střílející sovětští vojáci

Pomník obětem střelby 25. srpna 1968 na prostějovském náměstí.

Bylo 25. srpna 1968, dvě minuty po osmé večer a nezvykle klidný průběh okupace se i zde proměnil v krveprolití. Vojáci...

USA budují samostatné vesmírné síly proti hrozbě ze strany Číny a Ruska

Navrhovaná loga pro Space Force.

Pentagon připravuje vznik Vesmírných sil (Space Force), šesté plnohodnotné složky Ozbrojených sil Spojených států....

Bránit se nesměli, tak alespoň Rusům rušili radiové spojení a propagandu

Ozbrojená hlídka čs. vojáků u jednoho z vojenských útvarů odkud bylo rušeno...

Oficiálně českoslovenští vojáci sovětské okupaci bránit nesměli. Nebyla šance na úspěch a následky by byly strašlivé....

Najdete na iDNES.cz