Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


TechEd 2004 - Vývojářský svátek v Amsterodamu

aktualizováno 
Microsoft uspořádal za přispění čtyř „platinových“ sponzorů (Dell, HP, Intel a SAP) již tradiční setkání, jež sice nijak nepřekvapuje svou koncepcí, ale představuje dobrou příležitost získat informace přímo od pramene.

Konference TechEd, velkolepá sešlost pro všechny příznivce technologií Microsoftu, patří již ke každoročnímu koloritu IT scény. Letošní evropskou odnož TechEdu hostilo amsterodamské konferenční a výstavní centrum RAI. Díky zářivě oranžovým lodním pytlům, jež obdrželo necelých sedm tisícovek registrovaných účastníků, bylo jasně znát, že jste v Nizozemí a voda číhá na každém kroku. 

Pohled první: Témata

Přestože organizátoři akce se snaží z pochopitelných důvodů zachytit co možná nejširší škálu témat tak, aby vyhověli všem účastníkům, každý ročník samozřejmě více či méně akcentuje určité oblasti dle aktuálního vývoje. Samotné přednášky byly oficiálně rozděleny do několika skupin (bezpečnost, architektura, vývoj, databáze atd.), velmi zhruba je lze nicméně rozčlenit na dva hlavní tematické okruhy: problematiku vývojářskou a administrátorskou.

Oblasti administrace dominovalo několik přednášek zaměřených na zcela nový MS ISA Server 2004, jehož uvedení na trh je záležitostí těchto dnů. Kromě přehledu základních novinek byly k dispozici i ukázky typických implementací. Do podobného soudku patřily přednášky o dlouho očekávaném ServicePacku 2 pro Windows XP, ale našly se i další zajímavosti, jako je boj s útoky typu social engineering (sociotechnika), pojednání o šifrách a heslech či detailnější ukázky implementace PKI a čipových karet.

Hlavní produktové novinky  Řada Microsoft Express - uživatelský nenáročné a snadno zvládnutelné vývojové nástroje. Platformu podporuje řada dodavatelů obsahu, např. Amazon, eBay nebo PayPal.

Visual Studio 2005 (betaverze) - k novinkám této verze patří např. rozšiřující komponenta Visual Studio Team Architect Edition. Betaverze je ke stažení na lab.msdn.microsoft.com/vs2005/

Microsoft MapPoint - služba vznikla ve spolupráci s mobilním operátorem TeliaSonera. MapPoint má zlepšit způsob, jímž podniky řídí své mobilní prostředky/zaměstnance.

Sekci, která byla označena jako messaging, pochopitelně dominovaly příspěvky o MS Exchange Serveru 2003. I zde byla hodně akcentována bezpečnost a na své si přišli fandové mobilních klientských řešení. Se zabezpečením infrastruktury poměrně těsně souvisely též zajímavá představení chystaných služeb Windows Update Services (podstatně rozšíří existující SUS) či Security Configuration Wizard. Příznivcům či uživatelům opravdu velkých řešení byly určené informace o službách SMS 2003 či chystané MOM 2005. Opravdu na své si mohli rozhodně přijít vývojáři a databázoví specialisté. Chystaný MS SQL Server 2005 byl servírován ve všemožných úpravách, a přestože je k dispozici v prozatím dosti surové betaverzi, návštěvníci konference si mohli prakticky osahat nové možnosti v podobě řady cvičení v sekci „hands-on-labs“.

Poměrně napilno měli i programátoři: Visual Studio ve verzi 2005 rovněž postupuje mílovými kroky vpřed, programovací jazyk C# chystá různá rozšíření, běhové prostředí MS. Net nabízí řadu novinek a také webové řešení ASP. Net směřuje k nové verzi. I v oblasti programování byl kladen poměrně velký důraz na bezpečnost, respektive na tvorbu bezpečného kódu. V kurzu byla také mobilní řešení pomocí .Net Compact Frameworku.

Nemohly samozřejmě chybět ani přednášky věnované pokročilým nasazení MS Office, správě dokumentů s využitím technologií SharePoint (opět v nejnovější verzi); velmi zajímavý blok prezentací byl zaměřen na rovněž poměrně nový fenomén v podobě využití virtuálních PC pro testovací i provozní účely. Právě zde v tichosti nahradily produkty MS Virtual PC 2004 a MS Virtual Server dříve běžně prezentovanou technologii VMware. Z partnerů se přes noc stala konkurence.

TechEd v číslech

Na konferenci TechEd Europe 2004, která se konala v Amsterodamu 29. 6.-2. 7., se podílelo 146 vystavovatelů, sponzorů a partnerů společnosti Microsoft. Podle údajů pořadatele navštívilo akci více než 6 500 účastníků především z řad vývojářů.

Pohled druhý: Osobnosti

Konference TechEd představuje mimo jiné také jedinečnou příležitost setkat se s lidmi, na něž běžně nenarazíte. Za účelem přednesení svých příspěvků a případně též účasti v sekci „Ask the expert“ totiž přijíždějí odborníci, jejichž zkušenosti jsou doslova k nezaplacení. Zájemci s nimi mohou konzultovat speciální témata, která by marně hledali v literatuře či na internetu. Letošní evropské setkání v tomto ohledu pochopitelně nebylo výjimkou.

Mezi tradiční a populární účastníky vývojářských konferencí Microsoftu patří dvojice John Craddock a Sally Storey, jež shodou okolností asi měsíc před TechEdem realizovala jeden ze svých seminářů i v Praze. Pokud se zabýváte do větší hloubky administrací sítí Windows pomocí technologie Active Directory, právě s touto dvojicí máte možnost proniknout do těch opravdu nejtajemnějších zákoutí celé technologie. Velmi zajímavé jsou v podání Craddocka a Storeyho rovněž přednášky o záludnostech upgradu správcovských domén Windows z verzí NT 4.0 či 2000 na novější.

Střípky z TechEdu 

-S platformou Windows Mobile pracuje už více než 380 000 profesionálních vývojářů. 

-Nezávislí prodejci softwaru začínají ve větší míře vyvíjet podniková řešení postavená na Microsoft Office System. Například MS Office Information Bridge Framework je základem pro systémy umožňující integrovaný přístup k datům rozptýleným v prostředí firmy.

- Vývojářům pracujícím s řešeními Microsoftu je určen nově uvedený systém Codezone Network, v rámci kterého bude sdílet odborné vědomosti i zdrojové kódy.

- Windows CE ve verzi 5.0 by pro partnery Microsoftu měly být k dispozici včetně zdrojového kódu. Majitelé licence (např. výrobci hardwaru) budou moci kód dále upravovat a dodávat své vlastní verze operačního systému. Windows CE 5.0 by měly nově obsahovat také technologii Direct3D Mobile, která by měla usnadnit běh graficky bohatších aplikacích také na této platformě.

Naprostý opak serióznosti, vědeckosti a jemného anglického humoru předchozí dvojice představovala show Steva Rileyho, jenž svojí vizáží i nespoutaným projevem výrazně připomíná herce Woodyho Harelsona. Tento odborník na bezpečnost přednáší o ISA Serveru, publikování služeb na internetu, návrhu demilitarizovaných zón či bezpečnosti klientských počítačů. Mnohem větší užitnou hodnotu má v jeho případě ovšem osobní setkání s možností klást přímé otázky; tehdy ustoupí do pozadí jeho exhibiční sklony a dočkáte se skutečně fundovaných odpovědí.

Velkou výzvou pro každého administrátora či programátora MS SQL Serveru je setkání s dámou jménem Kimberly L. Trippová, jež v Amsterdamu vedla jeden z celodenních předkonferenčních seminářů. Kdo se zúčastnil některé z jejích pokročilejších přednášek, byl překvapen fundovaností a řadou podnětů pro vlastní praxi a další studium.

Ve spojení s MS SQL Serverem je namístě také zmínit Richarda Waymirea, jehož příspěvky byly často určeny nejnáročnějším zájemcům. Na své si přišli jak znalci tohoto produktu z řad vývojářů, tak třeba tvůrci webových stránek, pátrající po bezpečnostních rizicích propojení webových aplikací s databázovým serverem.

Opravdovou lahůdkou bylo v každém případě i setkání s Markem Russinovichem, autorem špičkové knihy o hlubinách systému Windows, zakladatelem firmy Winternals a provozovatelem webu Sysinternals.com. Tento odborník zavede návštěvníky své prezentace do oblasti jádra operačního systému, předvede řešení problémů při zavádění (bootování) Windows pomocí debuggování a ukáže i praktické využití mnoha užitečných utilit, jichž je současně autorem.

Za pozornost určitě stály i příspěvky velmi přesvědčivého a vtipného Rafala Lukawieckiho. Mezi tématy, o nichž přednášel, nechyběla třeba problematika implementace síťového protokolu IPv6. Pro zájemce o bezpečnost byla de facto povinná jeho přednáška zaměřená na šifrovací algoritmy, jejich implementaci do reálných systémů a existující slabiny. Právě tento příspěvek patřil letos dle našeho názoru mezi absolutně nejlepší z celého letošního TechEdu. Na závěr výběru zajímavých přednášejících stojí za to zmínit ještě Alaina Lissoira, autora dvou knih a řady zajímavých článků z oblasti administrace systémů Windows pomocí skritpovacích jazyků a souvisejících postupů.

A co za rok?

Příští ročník evropského setkání se bude konat na stejném místě, tedy v amsterdamském RAI centru v tradičním období na přelomu června a července. V této souvislosti snad jen pokus odpovědět na otázku, pro koho má smysl zaplatit ne zrovna drobných 1 500-–2 500 eur registračního poplatku (dle včasnosti úhrady a vztahu s Microsoftem)?

Pokud řešíte specifické problémy a hodili by se vám experti shromáždění pěkně pohromadě, je TechEd akcí k nezaplacení, neb mnoho jiných příležitostí zastihnout tolik fundovaných odborníků na jednom místě prostě není. Právě zde se nachází největší hodnota celé akce. Kromě toho záplava zajímavých přednášek dává samozřejmě možnost dobrého výběru právě toho tématu, jehož si žádáte nejvíce. Informace o chystané tuzemské variantě této akce najdete na adrese www.teched.cz.

Nové stránky Computerworld.cz.
Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Facebook koupil technologii, která změní podobu jeho živých videí

Facebook

Live videa jsou na Facebooku populární a největší sociální síť je chce vylepšit, aby srovnala krok s konkurencí....

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz