Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


TECHeKONOM: Fidel zakázal ve vší tichosti prodej počítačů na Kubě

  5:00aktualizováno  5:00
Počítače na Castrově Kubě je nyní možné zakoupit pouze oproti vládou vydanému certifikátu; Červ Červivec se nezdá svojí zákeřností; Google experimentuje se superpočítačem; Nová komprimační technika představena.

CASTRO ZAKÁZAL PRODEJ POČÍTAČŮ NA KUBĚ - Kubánská vláda schválila tajně, ve vší tichosti, zákon zakazující prodej osobních počítačů soukromým osobám. Počítače je tak nyní možné nakupovat pouze oproti zvláštnímu certifikátu, vydanému Castrovou vládou. Tiskový mluvčí kubánské vlády, Luis Fernandez, vše svaluje na údajné sankce proti Kubě. "Kdyby nebylo sankcí, měl by počítač na Kubě každý," nechal se Fernandez slyšet.

GOOGLE EXPERIMENTUJE - Vyhledávač Google experimentuje se superpočítačem. 500 vyvoleným testerům je nabízena možnost využívat speciální toolbar lištu, jež umožní přistupovat k extrémně rychlým službám vyhledávače. Počítač testerů je na oplátku používán další stranou, a pokud uživatel na PC zrovna nepracuje, je jeho výkon využit ve prospěch serveru Folding@Home, jenž se věnuje výzkumu lidského genomu. Server Folding@Home provozuje Stanfordská univerzita.

NOVÁ KOMPRIMAČNÍ TECHNIKA PŘEDSTAVENA - Americký výrobce Pulsent včera prezentoval svoji novou komprimační techniku, která je schopna komprimovat filmy rychlostí 1,1 MBit/sekundu. Vedle výrobců komprimační techniky, jakými jsou Microsoft, Real Networks či DivX, tak na toto pole přibyl další.

ČERV ČERVIVEC SE NEZDÁ - Český vir, jenž dostal do vínku jméno "Červivec", se díky nepozornosti adresátů vesele šíří po internetu. Největší vlna náporu již polevila, ale dokud byli adresáti neinformováni, červíky ve většině případů spustili. Dost postižených dokonce ani netušilo, že je napadeno virem. Dozvěděli se to až poté, co byl urgováni osobou, které následně e-mail se subjektem "Cervici" také přišel.

OHLÉDNUTÍ ZA CeBITem - Hannoverský veletrh CeBIT navštívilo letos téměř 700 tisíc návštěvníků, přičemž loni byl jejich počet o zhruba 150 tisíc vyšší. Účastnilo se na 8 tisíc vystavovatelů a celková obsazená plocha se ze 432 tisíců m2 zmenšila na 424 tisíc čtverečních metrů. Po krizi v technologickém sektoru se začíná veletrh pozvolna měnit a pomalu vzniká odborný veletrh z produktového.

PRVNÍ HOLLYWOODSKÝ FILM V DivX FORMÁTU - Vůbec poprvé se na internetu objevil oficiální film, za nímž stojí Sony Pictures, komprimovaný formátem DivX. Zatím se sice jedná o upoutávku na film "xXx", jenž se objeví v létě. Nasazení kodeku v Hollywoodu je ovšem prvním velkým "hollywoodským" úspěchem DivXu a Sony je vůbec první větší společností, která si výhody používání DivX kodeku plně uvědomuje.

NEJLEPŠÍ INTERNETOVÉ STRÁNKY MĚST VYHLÁŠENY - V rámci konference "Internet ve státní správě a samosprávě", konající se v Hradci Králové, byly včera vyhlášeny nejlepší internetové stránky měst a obcí. Z měst vyhrála Praha, v kategorii obcí dominovaly Pozlovice (okres Zlín).
Čtvrtého ročníku soutěže Zlatý erb se zúčastnilo 242 měst, obcí a regionů, což je oproti loňsku o 80 procent více.

VIRY VLONI - DOPOSUD NEJHORŠÍ ROK - Společnost ICSA, monitorující výskyt a počet virů, zveřejnila své výsledky za uplynulý rok. Resumé - z tisíce počítačů bylo celých 113 infikováno virem. Do průzkumu bylo dotazováno 300 společností, čítajících nejméně 500 počítačů a dvě LAN sítě.
Průzkum byl proveden již osmý rok v řadě a z výsledků je vidět, že rok uplynulý byl opět co do počtu napadení horší než předchozí.

DOBRÉ VYHLÍDKY PRO SATELITNÍ NAVIGAČNÍ SYSTÉM GALILEO - Satelitní projekt Galileo, který je doposud v přípravě a který by měl konkurovat americkému systému GPS (Global Positioning System), má podle všeho velké šance na úspěch. Doposud bylo do satelitního systému Galileo investováno více než 3,4 miliardy eur. Spuštění navigačního systému v roce 2008 by mělo navíc přinést na 100 tisíc nových pracovních míst.Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Kobaltová mánie opadá. Však pro ni nebylo příliš důvodů

kobalt

Cena klíčového materiálu pro dnešní baterie otočila a v poslední době klesá. Ale katastrofických předpovědí ani tak...

Skvělý nápad zabíjí nedostatky. Osobní cloud WD není pro každého

WD MyCloud Home DUO

Vypadá jako síťové úložiště, ale ne takové, jak jej známe. WD MyCloud Home vám na doma uložené pevné disky zazálohuje...

Praha instaluje chytré lampy, dobijí auto nebo pohlídají smog

Instalace chytré lampy v Karlíně

Na území Prahy stojí již delší dobu několik chytrých lamp. Nový projekt, který se buduje v Karlíně, počítá s lampami,...

Najdete na iDNES.cz