Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


TECHeKONOM: Fidel zakázal ve vší tichosti prodej počítačů na Kubě

  5:00aktualizováno  5:00
Počítače na Castrově Kubě je nyní možné zakoupit pouze oproti vládou vydanému certifikátu; Červ Červivec se nezdá svojí zákeřností; Google experimentuje se superpočítačem; Nová komprimační technika představena.

CASTRO ZAKÁZAL PRODEJ POČÍTAČŮ NA KUBĚ - Kubánská vláda schválila tajně, ve vší tichosti, zákon zakazující prodej osobních počítačů soukromým osobám. Počítače je tak nyní možné nakupovat pouze oproti zvláštnímu certifikátu, vydanému Castrovou vládou. Tiskový mluvčí kubánské vlády, Luis Fernandez, vše svaluje na údajné sankce proti Kubě. "Kdyby nebylo sankcí, měl by počítač na Kubě každý," nechal se Fernandez slyšet.

GOOGLE EXPERIMENTUJE - Vyhledávač Google experimentuje se superpočítačem. 500 vyvoleným testerům je nabízena možnost využívat speciální toolbar lištu, jež umožní přistupovat k extrémně rychlým službám vyhledávače. Počítač testerů je na oplátku používán další stranou, a pokud uživatel na PC zrovna nepracuje, je jeho výkon využit ve prospěch serveru Folding@Home, jenž se věnuje výzkumu lidského genomu. Server Folding@Home provozuje Stanfordská univerzita.

NOVÁ KOMPRIMAČNÍ TECHNIKA PŘEDSTAVENA - Americký výrobce Pulsent včera prezentoval svoji novou komprimační techniku, která je schopna komprimovat filmy rychlostí 1,1 MBit/sekundu. Vedle výrobců komprimační techniky, jakými jsou Microsoft, Real Networks či DivX, tak na toto pole přibyl další.

ČERV ČERVIVEC SE NEZDÁ - Český vir, jenž dostal do vínku jméno "Červivec", se díky nepozornosti adresátů vesele šíří po internetu. Největší vlna náporu již polevila, ale dokud byli adresáti neinformováni, červíky ve většině případů spustili. Dost postižených dokonce ani netušilo, že je napadeno virem. Dozvěděli se to až poté, co byl urgováni osobou, které následně e-mail se subjektem "Cervici" také přišel.

OHLÉDNUTÍ ZA CeBITem - Hannoverský veletrh CeBIT navštívilo letos téměř 700 tisíc návštěvníků, přičemž loni byl jejich počet o zhruba 150 tisíc vyšší. Účastnilo se na 8 tisíc vystavovatelů a celková obsazená plocha se ze 432 tisíců m2 zmenšila na 424 tisíc čtverečních metrů. Po krizi v technologickém sektoru se začíná veletrh pozvolna měnit a pomalu vzniká odborný veletrh z produktového.

PRVNÍ HOLLYWOODSKÝ FILM V DivX FORMÁTU - Vůbec poprvé se na internetu objevil oficiální film, za nímž stojí Sony Pictures, komprimovaný formátem DivX. Zatím se sice jedná o upoutávku na film "xXx", jenž se objeví v létě. Nasazení kodeku v Hollywoodu je ovšem prvním velkým "hollywoodským" úspěchem DivXu a Sony je vůbec první větší společností, která si výhody používání DivX kodeku plně uvědomuje.

NEJLEPŠÍ INTERNETOVÉ STRÁNKY MĚST VYHLÁŠENY - V rámci konference "Internet ve státní správě a samosprávě", konající se v Hradci Králové, byly včera vyhlášeny nejlepší internetové stránky měst a obcí. Z měst vyhrála Praha, v kategorii obcí dominovaly Pozlovice (okres Zlín).
Čtvrtého ročníku soutěže Zlatý erb se zúčastnilo 242 měst, obcí a regionů, což je oproti loňsku o 80 procent více.

VIRY VLONI - DOPOSUD NEJHORŠÍ ROK - Společnost ICSA, monitorující výskyt a počet virů, zveřejnila své výsledky za uplynulý rok. Resumé - z tisíce počítačů bylo celých 113 infikováno virem. Do průzkumu bylo dotazováno 300 společností, čítajících nejméně 500 počítačů a dvě LAN sítě.
Průzkum byl proveden již osmý rok v řadě a z výsledků je vidět, že rok uplynulý byl opět co do počtu napadení horší než předchozí.

DOBRÉ VYHLÍDKY PRO SATELITNÍ NAVIGAČNÍ SYSTÉM GALILEO - Satelitní projekt Galileo, který je doposud v přípravě a který by měl konkurovat americkému systému GPS (Global Positioning System), má podle všeho velké šance na úspěch. Doposud bylo do satelitního systému Galileo investováno více než 3,4 miliardy eur. Spuštění navigačního systému v roce 2008 by mělo navíc přinést na 100 tisíc nových pracovních míst.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Policie ani nevyjela a unesené dítě našli. Bezpečné město podle Huawei

Kužník Jan: Huawei helma pro nevidomé.

Navigační přilba pro nevidomé, pátrání po zmizelém dítěti bez nasazení policistů v terénu, rychlý internet v 85...

Bál se druhý pilot promluvit? Proč Sověti sestřelili let KAL 902

Letoun KAL 902 na hladině zamrzlého jezera

(2. díl) Před 40 lety sovětští stíhači sestřelili let korejských aerolinek KAL 902, který zabloudil nad sovětské území....

Jediné místo na světě, kde si sami postavíte iPhone. Stačí vědět, co koupit

Kužník Jan: SEG e-market ve městě Šen-čen (Shenzhen).

Největší tržiště s elektronikou na světě. Ve čtvrti Huaqiangbei ve městě Šen-čen seženete úplně všechno. A slovo...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz