Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


TECHeKONOM: Microsoft byl šéfem Sunu přirovnán k drogovému dealerovi

  5:00aktualizováno  5:00
"První dávka heroinu je také zdarma," tvrdí na adresu Microsoftu a jeho .NET technologie šéf Sunu; Start napsteru opět odložen, na vině jsou hudební vydavatelství; Ministerstvo školství zapomnělo na veletrhu Schola Nova na svůj stánek. Ten tak zůstal prázdný; Cena DVD médií jde rapidně dolů.

START NAPSTERU OPĚT ODLOŽEN, TENTOKRÁTE NA PODZIM - Již téměř rok odkládaný start výměnného systému Napster, který má být nyní zpoplatněn, bude opět posunut. Podle CEO Napsteru, Konrada Hilberta, by měl být Napster opět zprovozněn na podzim letošního roku. Vina je podle Hilberta na straně hudebních vydavatelství. Ta prý nejsou stále připravena poskytnout potřebné licence, bez nichž Napster nemůže fungovat.
Napster, jakožto tehdejší nejoblíběnější výměnný systém hudebních nahrávek, byl v původní podobě uzavřen v létě minulého roku.

VÝROBCE DVD-R A DVD-RW DISKŮ ZNATELNĚ SNÍŽIL SVÉ CENY - Pioneer, producent DVD disků, snížil v USA své ceny téměř o polovinu. Za DVD-R zákazník nyní z původních 10 USD zaplatí 5,99 amerických dolarů. Cena přepisovacích DVD-RW disků bude snížena z 19,99 USD na 9,99.
Ceny jsou pro koncového uživatele. Doposud však není jasné, zda se jejich snížení projeví také na evropských trzích.

MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ SI UTRHLO NA VELETRHU OSTUDU - Na probíhajícím veletrhu Schola Nova, si jeden z vystavovatelů, Ministerstvo školství, uřízlo ostudu. Ministerstvo, které veletrh zaměřený na úlohu internetu ve vzdělávání navíc finančně podporuje, se sice se svým stánkem účastnilo, ovšem v altánku chybělo osazenstvo. Podle zodpovědných ministerských úředníků došlo k nedorozumění. Pořadatelé "prý na veletrhu umístili dva stánky, jeden pod názvem resortu a druhý pojmenovaný INDOŠ - Internet do škol."
Inkriminovaný stánek bez "posádky" byl již odstraněn.

ŠÉF SUNU OSTŘE NAPADL MICROSOFT - Scott McNealy, šéf společnosti Sun, zabývající se mimo jiné vývojem programovacího jazyka Java, ostře napadl Microsoft. Na konferenci JavaOne, se nebál McNealy MS přirovnat k drogovému dealerovi, přičemž drogou je myšlena .NET platforma Microsoftu. Ta je podle McNealyho také nejprve zdarma, a v tomto případě se na ní mají nalákat vývojáři, aby poté začal Microsoft za používání .NET platformy vybírat poplatky. McNealy také nabádal vývojáře k testování svých produktů ve více prohlížečích (narážka na Internet Explorer) a využívání jazyka Java, kterýžto jinak náporu Microsoftu neodolá.

IOL NEJVYHLEDÁVANĚJŠÍM INTERNETOVÝM PROVIDEREM - Internet On Line (IOL) byl v únoru nejvyhledávanějším internetovým providerem. Přes společnost patřící Českému Telecomu se připojilo téměř 18 procent internetových návštěvníků některého z monitorovaných tuzemských serverů. Za IOL skončil Czech On Line s téměř 17 procenty, následován společností Tiscali se zhruba 15 procenty internetových uživatelů.
Monitorováno bylo na 200 tuzemských serverů, které navštívilo v únoru přes 2,3 miliónu uživatelů internetu. Průzkum provedla společnost Taylor Nelson Sofres.

DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ ON-LINE NEJDŘÍVE ZA DVA ROKY - Podle Ministerstva financí bude možné podat daňové přiznání elektronickou formou nejdříve za dva roky. Za tuto dobu by měl být přechod na elektronický podpis, který je k podání přiznání i vyřízení jiných dokumentů nezbytný, hotov.
Včera byla poslaneckou sněmovnou přijata novela, jež by měla odstranit poslední administrativní překážky vedoucí k plynulému využívání e-podpisu. Zákon o něm byl v Česku přijat téměř před dvěma lety.

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Netradiční spořiče monitoru, které si zamilujete

Ilustrační foto

Nejen pro milovníky industriálního designu, ale také vyznavače sci-fi, lega či vizuálních efektů jsme vybrali povedené...

Najdete na iDNES.cz