Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


TECHeKONOM: Ne KaZaA, ale její uživatelé porušují podle soudu copyright

  5:00aktualizováno  5:00
Podle soudu provozovatel výměnného systému nemůže za to, co si lidé navzájem sdílejí; Internet Explorer 6 má 30 % trhu prohlížečů; Obchodní-dům.cz vloni se stomiliónovým obratem; DVD+RW mechaniky nebudou zřejmě podporovat DVD-R média.

KAZAA BYLA SHLEDÁNA NEVINNOU - Včera při soudním přelíčení holandský soud rozhodl, že provozovatelé výměnného systému KaZaA jsou nevinni a copyright porušují uživatelé programu. Ten tak i nadále bude stažitelný z internetu. Download programu KaZaA byl zakázán již v listopadu loňského roku, aby byl program následně odprodán společnosti Sharman Networks, čímž se zákaz obešel a aplikace byla i nadále nabízena ke stažení z internetu. Za pravdu tak bylo při soudu dáno faktu, že provozovatel neručí za to, co si mezi sebou uživatelé sdílí. Toto rozhodnutí bude důležité pro další soudní stíhání, zejména na americké půdě.

OBCHODNI-DŮM.CZ SE STOMILIÓNOVÝM OBRATEM - Internetový Obchodní-dům.cz dosáhl za uplynulý rok téměř stamiliónového obratu. Objednávky podle ředitele K.D. Marketingu, provozovatele on-line shopu, dokonce za uplynulý rok o několik miliónů přesáhly magickou hranici sta miliónů, zaplaceno bylo však zboží až v roce následujícím, proto je v obratu zaznamenáno "pouhých" 99,5 miliónu korun.

INTEL DRASTICKY SNÍŽÍ CENU MOBILNÍCH PENTIÍ - Výrobce procesorů, Intel, sníží o desítky procent svá mobilní Pentia4 určená pro notebooky. Důvody jsou zřejmé - výrobci počítačů stále častěji sahají k montáži "stolních" verzí Pentií do notebooků. Takovéto procesory sice energii neušetří, jsou však mnohem levnější než mobilní verze. Procesory s těmito čipy na frekvenci 1,6 GHz budou sníženy na 210 USD, 1,7 GHz Pentia4 na 250 amerických dolarů. K úpravě cen by mělo dojít v květnu.

DVD+RW NEBUDOU PODPOROVAT DVD-R MÉDIA - Doposud vyrobené DVD+RW mechaniky nebudou podporovat DVD-R média. A to i přesto, že o kompatibilitě byli zákazníci při koupi DVD+RW mechanik přesvědčováni. Přímo DVD+RW aliancí, která se zavázala, že k podpoře médií DVD-R bude stačit pouze upgrade stávajícího firmware. Podle aliance, mající v oblasti podpory prim, zákrok v podobě nahrání novějšího softwaru stačit nebude a nutné bude změnit specifika DVD-R. Tato média lze nyní sehnat již za několik amerických dolarů, DVD+R či DVD-RW jsou o mnoho dražší.

INTERNET EXPLORER NEJPOUŽÍVANĚJŠÍ BROWSER - Podle průzkumu společnosti StatMarket, je uživateli internetu nejčastěji využívaným prohlížečem Internet Explorer 6.0. Ten má nainstalováno 29,4 procent všech respondentů. Vzhledem k doporučení výrobce - Microsoftu - instalovat právě tuto verzi prohlížeče, lze i nadále očekávat zvyšování podílu na trhu. Zejména proto, že hned za verzí 6.0 skončila podle průzkumu verze IE 5.5, s 19,1 procentem. Jako třetí se umístil IE 5.0, s 16,7 procenty všech uživatelů internetu. Zcela jinak si vede Netscape. Jeho podíl jde neustále dolů, v době průzkumu se pohybovalo rozšíření tohoto prohlížeče mezi deseti procenty. Operu verze 6.X má nainstalováno 6,5 procent uživatelů. Trochu si polepšil linuxový Konqueror, jehož vlastní 1,6 procent respondentů.

 
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: moderní spořič obrazovky i kontrolor SSD disku

Ilustrační foto - notebook

JPEG Saver je spořič monitoru pracující s uživatelovými fotografiemi i dalšími zdroji. Ochranu před malwarem...

Prohlížeč pro tablety skryje vaše surfování, další aplikace vás uspí

Na tabletu lze seriózně pracovat i si užít zábavu.

Všestranný videopřehrávač najde i doplňkové informace, šikovná kalkulačka umí převádět jednotky i měny. Internetový...

Šest novinek v jarním vylepšení Windows 10 Spring Creators Update

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Microsoft vypouští novou verzi Windows 10. Přináší řadu změn, které nejsou sice zcela převratné, ale na druhou stranu...

Najdete na iDNES.cz