Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


TECHeKONOM: Společnost Diderot od minulého týdne v konkurzu

  5:00aktualizováno  5:00
Diderot je od 29. března v konkurzu; Microsoft kritizuje na svých stránkách Unix, a jeho server je na něm přitom provozován; Závažná díra ve Windows 2000 a NT objevena. Microsoft mlčí; Sexu na webu je méně. Alespoň podle renomovaného průzkumu; Reklama na webu roste; TOP10 virů v březnu;
SPOLEČNOST DIDEROT V KONKURZU - Diderot, vydavatel stejnojmenné knižní i CD-ROM encyklopedie, je od 29. března v konkurzu. Ten byl vyhlášen na majetek dlužníka - Diderot, s. r. o. - a v Česku poměrně populární encyklopedie tak zřejmě vyšla naposledy. Donedávna ovšem nic nenasvědčovalo tomu, že by se společnost Diderot, s. r. o. v konkurzu měla ocitnout. Jisté náznaky přišly až se stěhováním společnosti, kdy tato nebyla několik týdnů k zastižení. Dalším jevem mohlo být zrušení všech poboček Diderotu, mimo pražské. Společnost Diderot v nedávné době také čelila kritice za to, že dostatečně neinformovala zákazníky o omezení platnosti encyklopedie. Ta byla funkční pouze do konce roku, aby se poté vyrojila řada nespokojených nákupčích, kterým po novém roce CD-ROM s encyklopedií za několik set korun přestal fungovat. Uživatelé tak byli společností nuceni k nákupu nové verze encyklopedie. Usnesení o prohlášení konkurzu na společnost Diderot, s. r. o. je možné si přečíst na stránkách www.justice.cz. Portál Diderotu, který se doposud tváří jakoby se nic nestalo, je k nalezení zde.

SEXU NA WEBU JE MÉNĚ - Z průzkumu Pensylvánské státní univerzity vyplynulo, že "sex" již není zdaleka tak vyhledávaným slovem na internetu jako v minulosti. Podle průzkumu je v současné době dotazů na webové stránky týkající se sexu či pornografie něco přes osm procent. V roce 1997 byla slova směřující k vyhledání explicitního obsahu téměř v 17 procentu případů.
Výzkum také dokázal obměnu skladby uživatelů internetu. V roce 1997, který je s letošním rokem porovnáván, byli uživatelé internetu tvořeni především ze studentů. V současné době je internet mnohem dostupnější a ve většině případů je využíván k jiným aktivitám, než hledání slov s obsahem "sex" v názvu.

BEZPEČNOSTNÍ DÍRA VE WINDOWS 2000 A NT - Slovenský programátorský tým objevil v operačních systémech Windows 2000 a Windows NT bezpečnostní díru, umožňující útočníkovi proniknutí do počítače a získání administrátorských práv. Chyba byla nahlášena týmem sdružujícím se pod serverem Anticracking.sk již 6. března, Microsoft se k ní však doposud nevyjádřil a tak byla chyba zveřejněna. Na stránkách Anticracking.sk je možné stáhnout zazipovaný soubor, který chybu spočívající v problému s funkcí Session Manager (smss.exe) napravuje.

ANTIUNIXOVÝ SERVER MICROSOFTU SÁM "JEDE" NA UNIXU - Jeden ze serverů Microsoftu, na kterém běží kampaň vyzývající uživatele k přechodu z Unixu na Windows 2000, sám běží na Unixu. Server hostující pod doménou wehavethewayout.com je provozován pod serverovým software Apache.
Po zveřejnění informací behem včerejšího dne, server již žádné unixové známky nevykazoval. Běžel pod Internet Information Server (IIS) 5.0.

VIRY - TOP10 V BŘEZNU - Podle serveru Kaspersky.com, patřícímu stejnojmennému výrobci antivirových programů, se jevil jako nejaktivnější v měsíci březnu červ Klez.E, který figuroval v téměř šedesáti procentech všech napadení počítačů. Klez následoval již několik měsíců úspěšně šířící se vir BadtransII. V první desítce nejaktivnějších virů se umístily ještě Trojan.PSW.Gip, Sircam, Zircon, Hybris, Tecata, Magistr, CodeRed či červ Gibe.

REKLAMA NA INTERNETU I NAVZDORY RECESI ROSTE - Statistika analytické firmy Forrester Research dokazuje, že zájem o internetovou reklamu stále roste. Průzkum byl proveden v Británii, kde reklama celkově (v tištěných i obrazových médiích) klesala. Výdaje v internetové reklamě se ovšem zvýšily o celých 28 procent na 174 miliónů USD. Celkový reklamní trh v Británii poklesl o 3,4 procenta. Největší výdaje za webovou reklamu pocházely z finančních institucí. Tyto výdaje ukrojily čtvrtinu trhu s internetovou reklamou. Po finančnících následují výrobci spotřebního zboží.
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz