Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Technologické novinky se veletrhu CeBIT vyhnuly

aktualizováno 
Přestože byl letošní CeBIT, zejména s ohledem na dlouho očekávané oživení světové ekonomiky, považován za významný, z hlediska odvětví IT jako celku bylo skutečných technologických novinek jako šafránu. O to více pozornosti se dostalo novým produktům v oblastech spotřební elektroniky a „spotřebního IT“, byť se obvykle nejednalo o revoluční řešení.

CeBIT bývá často označován jako největší veletrh informačních a telekomunikačních technologií. Jakkoliv to může být pravda co do počtu vystavovatelů a celkové obsazené plochy, zdá se, že jeho význam coby místa, kde jsou ohlašovány technologie a představovány převratné novinky, v posledních letech klesá. Naopak roste význam jiných veletrhů, jakým je například americký CES (Consumer Electronics Show), či menších akcí typu IDF (konference pořádaná Intelem), které jsou zaměřeny výhradně na odbornou veřejnost a profesionály.
Absence většího množství zásadních novinek byla nejzřetelnější v oblasti PC technologií a hardwaru. AMD představilo rychlejší model procesoru Athlon 64 FX-53 taktovaný na 2,4 GHz a soustředilo se především na podporu ochranné „antivirové“ funkce NX, součásti technologie Data Execution Prevention (DEP), která je implementována v rodině procesorů Athlon 64.
DEP bude poprvé představena ve druhém Service Packu pro Windows XP a měla by znemožnit šíření některých druhů virů. Spekuluje se ale také o tom, že po její aktivaci nemusí správně fungovat některé „regulérní“ programy – uživatel tak bude muset vytvořit seznam aplikací, které jsou z „ochrany“ vyjmuty.

Pronikání PC
Intel se soustředil na téma digitální domácnosti – zejména pronikání PC technologií do oblasti spotřební elektroniky či AV techniky pro automobily. Zajímavý byl prototyp vozu BMW řady 7, který byl vybaven upraveným Tablet PC, faxem, tiskárnou a bezdrátovými rozhraními GPRS, UMTS a WLAN.
Dalším tématem byly již dříve představené platformy Grantsdale a Alderwood - tedy nové čipsety určené pro Pentium 4 „Prescott“ s paticí LGA 775. Zejména integrovaná platforma Grantsdale, která obsahuje výkonný grafický akcelerátor, podporu zvuku 7.1, integrované WLAN s funkcí softwarového AP a další novinky, byla představena coby ideální základ pro PC, jež je středem digitální domácnosti. Intel žel poněkud opomíná obrovský tepelný výkon nových procesorů P4 a s tím spojenou nutnost intenzivního a nezřídka hlučného chlazení, které se k vizi „digitální domácnosti“ příliš nehodí.

Buďte všichni flash

Zajímavé novinky ze světa flash pamětí přinesla, stejně jako minulý rok, tisková konference společnosti SanDisk. Patřilo mezi ně zejména zahájení prodeje SD karet s kapacitou 1 GB za cenu 450 eur (ty byly oznámeny již před rokem – při jejich výrobě je využita technologie „stohování“ paměťových čipů, aby bylo možné potřebnou kapacitu vtěsnat do malých rozměrů SD karty).
Stejně tak byl zahájen prodej mini SD karet (jejich funkční 16MB vzorky byly k dispozici již na minulém CeBITu) s kapacitou až 256 MB. Zcela novým flash formátem (již oznámeným ale na CeBITu poprvé ukázaným široké veřejnosti) jsou miniaturní karty TransFlash (viz CW 12/2004) využívající technologii starších MMC karet. Tyto v současné době nejmenší paměťové karty (15x11x1 mm) jsou podobně jako MiniSD určeny pro mobilní telefony. Maximální kapacita je prozatím 128 MB.
SanDisk představil taktéž tři nové USB flash disky. Malý Cruzer Mini, miniaturní Cruzer Micro, který lze s přídavným modulem použít též jako MP3 walkman, a zejména odolný Cruzer Titanium vybavený rychlou flash pamětí a titanovým pouzdrem, které údajně vydrží tlak 1 000 kg.
Novinkou je i čtyřgigabajtová CompactFlash karta za 890 eur (ta je vybavena přepínačem, který ji může rozdělit na dva dvougigabajtové oddíly pro kompatibilitu s FAT16).

Křížová výprava LCD

Samsung představil na tiskové konferenci nový 57“ LCD televizor s fantastickými parametry – rozlišení 1 920 x 1 080, jasem 600 cd/m2 a kontrastem 1 000:1 (premiéru měl i velký 80“ plazmový displej). Velkoplošné LCD TV představili jak renomovaní výrobci spotřební elektroniky (45“ model Sharp LC-45GD1E s plným HDTV rozlišením, 32“ a 26“ Panasonic), tak i značky z oblasti IT (iiyama).
Zajímavý způsob využití špičkových OLED displejů představila společnost Leadtek, která uvedla nové 3D brýle X-Eye, jež k zobrazení využívají dvou miniaturních OLED s rozlišením 800 x 600 bodů, svítivostí 150 cd/m2 a kontrastem 100 : 1.
Mezi trendy, jež stojí za zmínku, patří jistě i pokračující pokles cen DLP projektorů, které se staly alternativou pro domácí kino.

Sítě a bezpečnost

Bezpečnost je a už asi napořád zůstane evergreenem sítěmi propojeného světa IT.
Nemalý důraz na bezpečnost v síťovém prostředí klade společnost Cisco Systems, která v Hannoveru představila rozšíření své rodiny inteligentních přepínačů Catalyst. Nové bezpečnostní funkce zahrnují ochranu před širokým spektrem útoků včetně krádeže identity a zneužití adresy. Celá produktová řada je nyní vybavena správcovskými funkcemi Cisco Smartports.
Z podobného soudku je i SecuritySwitch 6200, který byl vystaven jen o kousek dál na stánku společnosti 3Com, aby demonstroval její bezpečnostní strategii.
Zajímavý přístup k posílení síťové ochrany představuje zařízení Network VirusWall 1200 od společnosti Trend Micro určené k detekci síťových virů, které je navíc vybaveno nástroji pro kontrolu rizikových síťových zařízení náchylných k virové nákaze. Představeno bylo společně s novým produktem Trend Micro Vulnerability Assessment, který dovoluje správci selektivně izolovat riziková zařízení od zbytku sítě.

CeBIT si v každém případě zachovává punc největší světové výstavy informačních a komunikačních technologií a rozkládá se na několika čtverečních kilometrech. Vždyť jen projít halu 1 od stánku ke stánku znamená napochodovat přes 40 kilometrů.

O CeBITu jsme psali také v následujících článcích:

CeBIT 2004: Propojování planety Země úspěšně pokračuje

CeBIT 2004: Multimediální polibky z Dánska

CeBITová nadílka digitálních fotoaparátů (díl I.)

CeBITová nadílka digitálních fotoaparátů (díl II.)

CeBIT 2004: budoucnost plná extrémů

CeBIT 2004: Hudební downloady roztančí Evropu

První využití tekuté čočky v digitálním fotoaparátu

CeBIT 2004: digitalizace a miniaturizace

CeBIT 2004: Jak se nám bude žít v digitálním světě

Podrobnou reportáž naleznete v týdeníku Computerworld.

Přečtěte si také:

Aktuální události v IT * Reportáž z CeBITu * Test: správa a sledování sítě * Využití sítí SAN * Test 10GB přepínačů * SIP: Velké výhody i technické problémy * GFP: Optimalizované ukládání dat na Sonetu *



Autor:



Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...



PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

Novinky od Nestu: teplotní senzor i chytrý zvonek

Videozvonek od Nestu.

Firma Nest, specializující se na chytrou domácnost, představila trojici nových produktů. V rámci bezpečnosti zveřejnila...

Najdete na iDNES.cz