Technologie Lasso v praxi: malý notebook FSC s brutálním grafickým výkonem

  7:37
Jedete na schůzku a vezmete si svůj třináctipalcový notebook na psaní poznámek. Přijedete večer domů a zahrajete si na něm GTA 4. Utopie? Kdepak, realita od AMD.
FSC AMILO Sa 3650

FSC AMILO Sa 3650 | foto: Jiří Zahrádka

Asi každý si rád zahraje nějakou hru, nebo čas od času stříhá video z dovolené. Výkonných notebooků, které to zvládnou bez zadýchání, jsou desítky. Když si je ale chcete vzít na cestu do školy nebo do práce, přijdete na to, že jsou až příliš velké a těžké.

Výkonné komponenty totiž zpravidla dávají výrobci až do 17" obříků. A výdrž? Dvě hodiny jsou často nepřekonatelným stropem.

Zákazníci vyžadující určitou dávku mobility proto volí řešení ve formě výkonného stolního počítače na práci doma a malého lehkého notebooku na cesty. Čím dál tím častějším případem je pak koupě těžkého herního notebooku a malého lehkého netbooku, kterému se zatím ve výdrži vyrovná jen máloco.

popisek Velký test herních notebooků
       Který zvládne i ty nejnáročnější pařby?

popisek Srovnání netbooků vyhrál...
       Pětici nejlepších trpaslíků kraluje Eee

Všechno se ale mění. Můžete mít jeden notebook, který zvládne každodenní pracovní povinnosti stejně dobře jako hru s vysokými nároky na výkon. Umožňuje to technologie Lasso od AMD, která využívá externě připojitelnou grafickou kartu.

Lasso jde svou cestou
Zatímco ASUS se svojí XG Station vsadil na kompatibilitu s jinými notebooky, Lasso od AMD má velice omezené využití. Externí grafika XG Station je totiž připojitelná přes rozhraní ExpressCard, které je součástí mnoha notebooků na trhu. Lasso má vlastní rozhraní a tak s notebookem, který není postaven na platformě AMD a nemá patřičný konektor, již externí grafiku znovu nepoužijete.

ASUS XG
ASUS XG Station

Má to některé výhody a nevýhody. ExpressCard je sice krásně rozšířené rozhraní, maximální datová propustnost je ale nedostatečná. Ve zkratce - je to příliš pomalé na současné grafické karty. A to má XG Station klasický slot PCI pro budoucí rozšíření. S Lassem od AMD (PCI Express) máte sice zaručenou minimální použitelnost s jinými notebooky, poskytuje však slušnou propustnost a externí grafická karta tak může naplno ukázat svůj výkon.

FSC AMILO Sa 3650

Tím už se dostáváme k finálnímu produktu od Fujitsu Siemens Computers. Lasso použil ve své vlastní koncepci s názvem AMILO GraphicBooster, což je v praxi malá nenápadná krabička obsahující grafiku ATI Mobility Radeon HD 3870. No, samozřejmě, že ATI, příznivci konkurenční NVIDIE mají díky fúzi AMD / ATI smůlu. GraphicBooster má dvě nevýhody, zaprvé jej zatím a nejspíše ani v budoucnu nepřipojíte k ničemu jinému, a zadruhé je zmíněná grafika neměnitelná. Co koupíte, to máte, upgrade za novější grafickou kartu uvnitř krabičky není možný.

HD 3870 je ale skutečný trhač asfaltu a není moc notebooků, které by se s jeho výkonem mohly srovnávat. Výkon je podobný jako například u dvojice karet NVIDIA 8700M GT SLI, nebo z novější produkce jako u karty NVIDIA 9800M GS. Obě jsou v současnosti v noteboocích dostupné, na trhu se však takové stroje nácházejí na nejvyšších příčkách, což se odráží na ceně přes 50 000 Kč. Náš testovaný notebook FSC AMILO SA 3650 přitom koupíte v sadě s GraphicBoosterem za cenu okolo 30 000 Kč.

Notebook od FSC s novým designem
Přibližně na podzim uvedlo Fujitsu Siemens nový design své řady AMILO. Někomu se líbí, někomu ne, rozhodně se mu ale nedá upřít originalita a funkčnost. Bílé plasty se špatně fotí, neboť odráží hodně světla od externích blesků, fotografie jsou proto o něco tmavší než obvykle.

FSC AMILO Sa 3650

FSC AMILO Sa 3650


Konstrukce notebooku se 13,3" displejem si občas někde zavrže, vzhledem ke kompaktním rozměrům se ale šasi nikde výrazně neprohýbá a vypadá vcelku odolně. Nejistotu trochu vzbuzuje bílá barva, která snad u každého výrobku časem začne ztrácet na odstínu a mění jej do šeda nebo ještě hůře do žluta. České zastoupení FSC nás však ubezpečilo, že výrobce věnoval výrobě plastů velkou pozornost a plasty si svůj odstín zachovají. Další výhrady nemáme, s lesklými černými plasty pod displejem a jejich snadným zašpiněním od otisků prstů a prachu snad každý už předem počítá.

FSC AMILO Sa 3650

Hmotnost notebooku je značná, k základu 2,44 kg je dobré připočítat ještě 464g adaptér. Za vše může nadměrně veliká baterie s kapacitou 86,5 Wh, která vystupuje z těla notebooku. GraphicBooster má hmotnost 630 gramů a ke svému běhu potřebuje adaptér s hmostností přibližně 400 gramů. Notebook není příliš snadno přenosný, lepší je to s grafikou a výrobce se tím náležitě na svých stránkách chlubí. Vzhledem k tomu, že ale potřebujete externí monitor (grafika nevrací obraz do interního LCD, ale odesílá signál pouze na výstup DVI / HDMI), nejspíše s ní příliš často cestovat nebudete.

FSC AMILO Sa 3650

Zajímavostí je klávesnice odolná proti polití tekutinou, která má u FSC poněkud svéráznou podobu. Podle českého zastoupení je pod klávesnicí přibližně 50ml vanička zachytávající vylivší se kapalinu. Nikde proto nenajdete odtokové kanálky tak, jak to známe u Lenova ThinkPad, některých Dellů nebo HP. Objem 50 ml je hodně málo a i když může někoho zachránit, raději jsme test odolnosti neprováděli. V redakci jsme stejně ani nenašli kapátko.

FSC AMILO Sa 3650

Klávesnici samotnou jinak musíme pochválit, po pár dnech zvykání si nakonec nebyl s ničím problém. Je dostatečně tvrdá, dostatečně široká, Ctrl i Del jsou na svých místech, Enter je dvouřádkový. Jediné rýpnutí si zaslouží snad jen šipky a na ně navazující Page Up / Down, jsou poměrně malé a dost u sebe, pohyb v dokumentech poslepu proto doprovázejí občasné zmatky. Touchpad nabízí rolování ve dvou směrech.

FSC AMILO Sa 3650

Výbava je nadprůměrná...
... a to nejenom vzhledem k ceně. Takto velké notebooky zpravidla nemají rozhraní eSATA nebo DVI, dostatečný je i počet USB portů (2x + 1x kombi s eSATA). Nechybí Firewire, ExpressCard/54, čtečka karet 5 v 1 (s adaptéry pro micro karty až 15 v 1) a trojice audio konektorů. Výčet uzavírá štěrbinová mechanika DVD SuperMulti, specifikace zmiňuje i možnost Blu-ray mechaniky. Je vůbec něco, co na tomto Amilu nenajdeme?

FSC AMILO Sa 3650FSC AMILO Sa 3650FSC AMILO Sa 3650FSC AMILO Sa 3650

FSC AMILO Sa 3650

Konektivitu zajišťuje gigabitový ethernet, WiFi 802.11 a/b/g/n a Bluetooth 2.1. Analogový modem už nenajdeme a nikomu asi nebude chybět.

Displej 13,3" s rozlišením 1280 x 800 má pěkné barvy, dojem kazí jen lesklý povrch. Používat jej lze také na denním světle, ale omezuje náhledové úhly, neboť je v něm vidět mnoho odlesků. S tím však příliš nenaděláme, taková je již doba lesklých displejů. Svítivost 200 nit patří k průměru, odezva 25 ms dokonce k lehčímu podprůměru, ale bez externího displeje si stějně nic moc nezahrajete, takže je to zanedbatelný parametr. Maximální úhel rozevření víka není na cestách zrovna veliký. 

FSC AMILO Sa 3650

Jedinou vážnější poznámku máme k ergonomii, USB porty schované na zadní straně v těsné blízkosti velké baterie nebo hned u výdechu chlazení nejsou příliš praktické. Rovněž audio na přední straně, kde bude překážet kablík od externích reproduktorů, není to pravé ořechové. Ale dost už kritiky, pojďme se nechat ohromit výkonem.

Grafický výýýýkon


Ano, je to tak, je ho skutečně hodně. Horší je to s propustností paměti a výkonem procesoru AMD, v tomto ohledu je ztráta na Intel poměrně markantní.

1. AMILO GraphicBooster
Grafika ATI Mobility Radeon HD 3870 uvnitř nenápadné krabičky bez problémů předčí kdejaký desktop a většinu dnešních notebooků. Má šířku sběrnice 256 bitů, což je první indicie, jak rozpoznat dámu od obyčejné holky. Další poznávací znamení - počet unifikovaných procesorů pro výpočty vertex / pixel pipilenes je 320. Jen tak pro porovnání s hojně rozšířeným Radeonem 2600 nebo HD 3650 je to třikrát tolik (!). Výroba probíhá 55nm výrobním procesem a návrh byl optimalizován pro nižší spotřebu. Potřebujete k ní 90W zdroj a doporučujeme dobrý přístup k chladnému vzduchu. Hodně topí.

FSC AMILO Sa 3650

FSC AMILO Sa 3650FSC AMILO Sa 3650FSC AMILO Sa 3650

V následující tabulce jsou již vidět výsledky benchmarků, vlevo pro GraphicBooster, vpravo pro grafiku vestavěnou v notebooku. I když je orientována na co nejnižší spotřebu pro úspory baterie a nejspíše byste od ní očekávali výkon nula nula nic, velice dobře zvládne i méně náročné / starší hry a v klidu drží krok i s nejnovější integrovanou grafikou od Intelu (GMA 4700).

Benchmark Externí grafika  Integrovaná grafika 
3DMark05 12 103 3 054
3DMark06  7 763  1 576 

Vyšší hodnota znamená vyšší výkon

Pokud to srovnáme s nejvýkonnější grafikou, kterou jsme zatím v redakci měli - tzn mobilní verzi NVIDIA 9600M GT v MacBooku Pro, máme zde nárůst výkonu o výborných 31 %. V praxi to znamená, že si zahrajete na rozlišení 1024 x 800 Call of Duty 4 na vysoké detaily a problémy nebudete mít ani s nejnovějšími hrami.

3DMark06
3DMark06

3DMark05
3DMark05


popisek Velký test herních notebooků
       Který zvládne i ty nejnáročnější pařby?

popisek Výkon, krása a špičkové zpracování
       Recenze nového MacBooku Pro 

2. Procesor
AMD dodalo do testované verze procesor ZM-82, což je jeho nejvyšší řada procesorů pro notebooky. Jde o čip z řady Turion X2 Ultra, který je součástí platformy Puma. Puma sama o sobě je dost rozevlátá a patří do ní prakticky cokoli, co AMD vyrábí. Na zahraničních serverech se proto o procesorech Ultra píše jako o "pravé Pumě". Více informací naleznete v boxu v tomto článku

Ať již jde o jakoukoli Pumu, na Intel výkonem nemá. Procesor taktovaný na 2,2 GHz s 2 MB L2 cache podal v benchmarku Sandra tyto výsledky:

Benchmark:   CPU FPU
Skóre: 15 994 MIPS 12 995 MFLOPS

CPU je hodnota pro operace v pevné řádové čárce, ve zkratce označuje výkon pro všechny běžné aplikace. FPU označuje výkon v operacích v plovoucí řádové čárce, což znamené pro tabulkové procesory, CAD apod.

AMD se neurazí, pokud prohlásíme, že je to velmi málo výkonný procesor. Společně s nízkou propustností paměti zabíjí vysoký potenciál grafické karty. I tak je celkový výkon notebooku velmi slušný, jen by zkrátka mohl být v současné době ještě lepší.

Sandra CPU
Výkon CPU

Sandra FPU
Výkon FPU


3. Propustnost paměti...
... o celkové kapacitě 3 GB je slaboučkých 2182 MB/s. Při připojení externí grafiky se ještě nepatrně sníží na 2020 MB/s. Obě hodnoty jsou aritmetickým průměrem tří měření. Nová platforma Montevina od Intelu dosahuje v tomto testu hodnot přes 3000 MB/s. Poznáte při práci, především pod operačním systémem Vista. Měřeno v programu HWiNFO32.

4. Pevný disk
320GB HDD s 5400 otáčkami za minutu podal velmi slušný výkon, přístupová doba je v průměru 17,5 ms a průměrná rychlost při čtení dat činí 51,4 MB/s. Měřeno v programu HDTach.

Dobrá cena, dobrý výkon... V čem je problém?
Samozřejmě, že bez problémů by to nebylo ono. Cena, design a zpracování, výkon - vše jsme hodnotili kladně. Jak již bylo řečeno, grafika však bohužel docela topí, takže aktivní chlazení pracuje v zátěži na maximum. Vše se projevuje ve zvýšené hlučnosti celého systému. V běžném provozu je hlučný i samotný notebook, uslyšíte jej třeba jen v méně rušné kanceláři. V zátěži je i bez externí grafiky velmi hlučný. 

Pokud toho budete mít dost, můžete zapnout funkci ztišení větráčku, otáčky se pak sníží na přijtelnou hodnotu (výrobce udává pod 26 dB, což nám ale přijde hodně optimistické). Tím, že notebook sníží otáčky, se procesor už nedokáže uchladit tak v pohodě jako předtím a postupně se začnou zahřívat plochy pro opření zápěstí. Není to tragédie, kloubům ale zvýšená teplota při psaní určitě neprospěje.

Zároveň s aktivací této funkce sníží procesor svůj maximální takt a dojde také k omezení výkonu některých dalších částí, odezva pod Windows Vista je potom velmi laxní a na spouštění programů nebo přepnutí mezi aplikacemi si budete muset počkat.

V souvislosti s nízkým výkonem procesoru a velkou kapacitou baterie, která tvoří značnou část hmotnosti z jinak váhově přijatelného šasi, jsme očekávali extrémní výdrž na baterie. Ani v tomto ohledu notebook nepotěšil. Maximální výdrž, když notebook jen nečinně stojí s minimálním podsvícením displeje a není zatížen žádnou aplikací, jsme nadměřili 4 hodiny a 51 minut. V zátěži prezentované přehráváním hudby ve WMP se zapnutou vizualizací a maximálním jasem displeje, spadla výdrž na 3 hodiny a 11 minut. Průměrně se lze tedy dostat na časy okolo 4 hodin, což s 87Wh baterií není mnoho. HP dokáže se 150Wh udělat 24 hodin. WiFi byla zapnutá jen při testu v zátěži.

Závěr
Nechceme malovat čerta na zeď, ale externí grafiky jsou možná slepou uličkou vývoje. Na ASUS XG Station jsme čekali tak dlouho, až nám zastaral, Lasso od AMD zase vypadá poněkud nedotaženě. Velkým záporem je nemožnost zobrazení výstupu grafiky na interním LCD, k čemu je pak nízká hmotnost GraphicBoosteru na cesty zůstává záhodou. Problémem je také zvýšená hlučnost, hlavně při hraní her byla až udivující. Bohužel Amilo v tomto ohledu nepotěšilo ani při běžném používání bez externí grafiky.

Co vypadá jako naděje pro hráče, kteří už nechtějí neohrabaný desktop a zároveň je obtěžuje synchronizace dat mezi hlavním a přenosným počítačem, je již zmíněná Montevina (platforma Intel Centrino 2). U ní je možnost přepnout interní grafiku pro úsporu energie za druhou výkonnější, která si poradí třeba se střihem videa. Zaprvé nemusíte nic připojovat, na nic myslet a nic dodatečně řešit, a zadruhé to funguje. Žádné sliby, žádné výmluvy s ovladači ani nejasná budoucnost. Duální grafiky zkrátka fungují a mají budoucnost. Podobnou funkci má mít i Puma, v praxi jsme se ještě s takovým notebookem nesetkali.

Jedinou otázkou tedy je, jestli se k tomuto řešení budou souběžně dodávat také externí grafiky, nebo jsou již dnes mrtvou záležitostí. Tipujeme druhou možnost.

K samotnému notebooku máme skutečně výhrady jen v oblasti hlučnosti, zklamala rovněž výdrž. Výkon procesoru je podprůměrný, ale natolik vysoký, abyste si zahráli novější hru. Displej, zpracování, klávesnici a především cenu hodnotíme kladně. Za 30 000 Kč notebook s vyšším grafickým výkonem nenajdete. A navíc k němu FSC přidává na první půlrok záruku na mechanická poškození - tedy vady vzniklé během např. náhodného pádu.

Specifikace FSC AMILO Sa 3650
  • chipset AMD 780G + SB700
  • paměť 2 + 1 GB, PC6400, max 4 GB
  • disk 320 GB, 5400rpm
  • grafika ATI MR HD 3200, integrovaná; ATI MR HD 3870 externí "GraphicBooster"
  • displej 13,3", 1280 x 800, glare, 200 nit
  • rozhraní: 2+1 USB, combo eSATA, DVI-I, Lasso, ExpressCard/54, Firewire, 3x audio, čtečka až 15v1 
  • další komunikace: WiFi 802.11 a/b/g/n, gigabitový ethernet, Bluetooth
  • další: webkamera
  • baterie 86,5 Wh
  • rozměry: notebook 318 x 235 x 36,5 až 41 mm; grafika 180 x 130 x 33,5 mm
  • hmotnost: notebook 2,44 kg + 464 g adaptér; grafika 630 g + 382 g adaptér
  • operační systém Windows Vista
  • cena od 21 000 Kč v konfiguraci bez GraphicBoosteru, s GB od 30 000 Kč s DPH

FSC AMILO Sa 3650


  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 28 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Nyní startuje naposledy

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. března 2024  15:36

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 28 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...