Technologie RDRAM ještě neřekla poslední slovo

Uvedení čipové sady Intel Granite Bay pro dvoukanálové DDR měl znamenat definitivní konec pro RAMBUSem vyvinuté RDRAMy. Tento konec však opět nepřišel a tak se majitelé motherboardů pro 16 bitové RIMMy mohou veselit a radovat.

Po nedávném uvedení čipové sady Intel 7205 (Granite Bay) pro dvoukanálové DDR by se mohlo zdát, že technologii RDRAM odzvonilo. Ale není tomu tak. Tento druh pamětí ještě ani zdaleka neřekl své poslední slovo. Analytici se zjevně v některých svých soudech unáhlili a možnosti technologie RDRAMů podcenili.

Jisté jsou tedy dvě věci. Vzhledem k licenční politice společnosti RAMBUS nedojde k masovému rozšíření RDRAMů. Nicméně, paměti tohoto typu stále poskytují největší datovou propustnost pro procesory Pentium 4 a ještě nějaký ten pátek poskytovat budou.

Dokladem toho je uvedení RDRAM pamětí PC1200 firmou OCZ Technology. Jistě, nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby se nejednalo o moduly 16 bitové. To znamená, že jsou zpětně kompatibilní se základními deskami založenými na čipových sadách i850, i850E a také například SiS658.

V současné době jsou běžně k dispozici RDRAM PC1066 (pracovní frekvence 1066 MHz), které jsou 32 bitové (jeden modul má 232 pinů) a také moduly 16 bitové (pracovní frekvence 1066 MHz a jeden modul má 184 pinů).

S frekvencí 1200 MHz byly do současné doby k dispozici pouze paměti 32 bitové. Háček je v tom, že 32 bitové RDRAM nelze nainstalovat do motherboardu, který je osazen sloty pro 16 bitové RIMMy. Takže kdo potřeboval datovou propustnost 4.2 GB/s, neměl jinou možnost, než zakoupit také nový motherboard. To vzhledem k ceně motherboardu a samotných 32 bitových paměťových modulů nebyla malá investice (cca 10.000,- Kč plus).

ilustrační fotoRDRAM PC1200 (1200 MHz) podle údajů výrobce přinášejí vyšší datovou propustnost (4.8 GB/s) než klasické 32 bitové RIMMy pracující na frekvenci 1066 MHz. Moduly jsou opatřeny heatsinkem, který slouží k rovnoměrnému odvodu tepla a také zabraňuje rušivým interferencím.

Je zřejmé, že cílovým zákazníkem budou hlavně osoby toužící po stále vyšším a vyšším overclockingu, ale najdou se jistě i tací, kteří ocení vyšší výkon bez nutnosti nákladného upgradu. Celkový úspěch na trhu se ale nejvíce bude odvíjet od přístupu výrobců čipsetů a základních desek.



Uvedení čipové sady Intel Granite Bay pro dvoukanálové DDR měl znamenat definitivní konec pro RAMBUSem vyvinuté RDRAMy. Tento konec však opět nepřišel a tak se majitelé motherboardů pro 16 bitové RIMMy mohou veselit a radovat.