Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šest technologických trendů, které byste letos neměli minout

Řešení starých problémů i příchod nových příležitosti. Tak by se daly jednoduše popsat letošní trendy nejen v oblasti výpočetní techniky a digitálních technologií. Rok 2022 by se mohl stát rokem, kdy se dokončí část digitální transformace, kterou vyvolala celosvětová pandemie.

Kvantový počítač | foto: GoogleTechnet.cz

1 Nedostatek (nejen) čipů

Koronavirová pandemie narušila jak výrobu, tak dodavatelsko-odběratelské vztahy a logistiku. Systém just-in-time, kdy se počítalo s minimálními skladovými zásobami, některé firmy nyní přehodnocují. Pokud k tomu přičteme zvýšenou poptávku po čipech různých druhů, máme na světě krizi, která bohužel patrně letos ještě zcela neskončí. Zatímco před covidem rostl trh s polovodičů rychlostí asi 5 procent ročně, během covidové pandemie se poptávka zvýšila asi o 20 procent.

I když se už i vlády snaží různými programy a pobídkami nastartovat výrobu, je to běh na středně dlouhou trať. Nemuselo by to ovšem být tak hrozivé. Například šéf Intelu Pat Gelsinger při své nedávné návštěvě Malajsie, kde chce firma rozšířit svou továrnu, řekl, že předpokládá, že nedostatek čipů bude trvat až do roku 2023. Potvrzuje to i ekonomický ředitel firmy Nvidia známé výrobou sofistikovaných grafických čipů, který se v polovině ledna nechal slyšet, že by se situace v jejich oblasti měla zlepšit do v druhé poloviny letošního roku.

2 Metaversum a virtuální realita

Virtuální světy, kde se lidé mohou setkávat a žít jakýsi druhý život, nejsou zase až takovou novinkou. Velký impulz dostaly díky Facebooku, který loni představit svůj koncept Metaversa a rovnou svou mateřskou společnost nechal přejmenovat na Meta. Nejen tato firma vidí příležitost v tomto přechodu z 2D do 3D internetového světa, kdy se vytvoří virtuální prostředí, kde lidé udržují sociální kontakty pomocí svých avatarů a nebojí se utrácet reálné peníze za digitální věci. Ať jsou to virtuální pozemky, oblečení, šperky nebo umění či zábava, případně vzdělávaní a další. Rozvoj této oblasti umožňuje zvýšený výkon počítačů, ale i mobilních telefonů a stále větší dostupnost náhlavních souprav, či chcete-li setů, pro virtuální realitu.

Uživatele by mohl tento druh virtuálního prostředí lákat i proto, že umožní simulaci lidské interakce bez nebezpečí nakažení a firmám by zase mohl nabídnout prostředí, kde mohou nejen propagovat svou značku a produkty, ale také nechat uživatele virtuálně vyzkoušet podobu movitých i nemovitých věcí. Přesně pro tento prostor se také hodí nejnovější fenomén v podobě NFT, tedy dokladu o vlastnictví nějaké digitální položky.

3 Digitální zdraví

Právě pandemie urychlila digitalizaci zdravotnictví a také umožnila mnohem více přenést starost o zdraví člověka z ordinací domů. Nositelná elektronika umožňuje sledování osobního zdraví v podstatě každému a v posledních několika letech se trh výrazně rozšířil o řadu domácích zdravotních zařízení, která monitorují krevní tlak, srdeční tep, obsah kyslíku v krvi, EKG, kvalitu spánku a dokonce i neurologické poruchy.

Do oblasti péče o zdraví tak i dík tomu mohou vstupovat mnohé systémy strojového učení, které se mohou naučit včas vysledovat zdravotní problémy a následně na ně upozornit. Jejich zapojení zároveň pomáhá snižovat vliv lidské chyby při vyhodnocování dat, jako jsou například rentgenové snímky.

Další rozvoj také čeká telemedicínu, tedy vzdálenou komunikaci s lékařem. Již zmíněné virtuální světy navíc mohou v této oblasti přinést větší pocit důvěry v lékaře.

4 Umělá inteligence

Byť je zatím reálná umělá inteligence mimo dosah našich schopností, některé systémy strojového či hlubokého učení již jsou natolik pokročilé, že se jí mohou přibližovat. A to vyvolává stále větší pozornost a snahy o regulaci, což je logické. Státy se tak připravují třeba na nástup samořiditelných aut, nebo automatických sledovacích systémů. V roce 2022 se dá očekávat, že se otázky etiky a umělé inteligence dostanou z abstraktních rámců do reálné praxe.

Vedle toho budou systémy strojového učení stále častěji nasazovány při analýze velkých dat a teprve s výsledky, či vyfiltrovanými daty pak budou seznamování uživatelé. To se bude odehrávat jak na vědecké úrovni, tak i v běžném životě. Tady může umělá inteligence například pomáhat sledovat náladu v pracovním či studijním kolektivu a pomoci tak jejich lídrům ve vedení. Zvláště v době hybridní práce, kdy část lidí pracuje z domova, to může být velice užitečné.

5 Soukromí a bezpečnost

Jak se prohlubují příkopy ve společnosti i mezi různými státy, bude stále více nabývat na důležitosti ochrana soukromí a digitální bezpečnost. Ruku v ruce s tím jde i rozvoj různých chytrých technologií typu chytrého domova (smart home), kterém nám pomáhají a zjednodušují život. Právě ony se mohou stát dvířky, kterými může útočník proklouznout, pokud se jejich správě nebude uživatel dostatečně věnovat.

Lidé i společnosti budou muset vynakládat stále větší prostředky a úsilí k tomu, aby si udrželi svá obchodní či soukromá tajemství a aby nepřicházeli o svá data či finance. Zvětší se tak tlak na jednotlivce, který bude muset zvládnout odolat digitálním útokům na něj samotného i na něj jako zaměstnance, který má přístup do firemní sítě.

6 Kvantové počítače

Jedním z hesel posledních let se stal blockchain, který výrazně propagovaly kryptoměny. V následujícím období by mohlo toto slovo minimálně doplnit výraz kvantové počítače. Již nyní se objevují aplikace, které využívají kvantové principy a v následujících letech se dá očekávat jejich výrazný rozvoj. Právě v roce 2022 by se mohlo dojít k tomu, že kvantové systémy začnou svou dlouhou cestu nasazení v oblastech náročných na výpočetní výkon. Vyvolají tak mimo jiné i další obavy o prolomení bezpečnostních systémů.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 26 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 26 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...