Výstaviště LVCC v Las Vegas, kde probíhá CES i letos

Výstaviště LVCC v Las Vegas, kde probíhá CES i letos | foto: Kužník, Nývlt

Technologie vás musí bavit, říkají výrobci na největší světové výstavě elektroniky

  • 0
Internet a dotykové ovládání v téměř každém spotřebiči, rychlejší a bezpečnější přenosy dat, televizory s trojrozměrným obrazem, čtečky elektronických knih, nižší spotřeba a v neposlední řadě nižší cena. To budou hlavní témata letošního veletrhu spotřební elektroniky CES v americkém Las Vegas.

Na první pohled to vypadá, že by se tento rok CES vůbec nemusel konat. Vše podstatné bylo řečeno vloni a teď už se budou představovat jen pokroky v dříve představených nápadech. Možná však CES letos víc než kdy jindy ukazuje, jak se lidstvo přizpůsobilo novým technologiím a jak mu to změnilo myšlení. A především, jak digitální technologie zcivilněly. Žít s technologiemi má být prostě zábava.

Přirozené ovládání

Zábava má být přirozená. Klávesnice a myši či gamepady asi jen tak rychle nezahodíme, ale měly by přinést zase o něco vyšší ergonomii. Navíc jim budou konkurovat další způsoby ovládání, které tyto nemoderní zařízení budou chtít obejít.

Ovládání hlasem se zatím masově neujalo. Ale dotykové displeje nabízejí stále větší škálu možností včetně větší flexibility.

Relativní novinkou je pak řízení systémů vlastním pohybem. U Nintenda Wii si uživatelé vyzkoušeli, že to funguje a může to být i legrace. Microsoft zase vloni projektem Natal ukázal, že ani nemusejí být instalovány speciální senzory, ale stačí stereoskopická webkamerka.

Systém Natal

Že se zatím jedná o ovládání her? Nenechte se mýlit, firmy mají s pohybovým ovládáním větší plány. Více o nasazení Natal čtěte v článku Natal má nahradit TV ovladače.

Ruku v ruce v ovládacím hardware musí jít softwarová výbava. Jenže vytvořit menu a možnosti nastavení, ve kterých se člověk neztratí a neutopí, ale které jej intuitivně dovedou k cíli, není jen tak jednoduché.

Uvidíme, jak se s tím vším výrobci letos poperou.

Bez internetu ani ránu

Internet je jedním ze stěžejních témat letošní výstavy CES, i když se o tom nemluví. Prolíná se do všech oblastí, které se v Las Vegas představují. Bez připojení se neobejdou dopravní prostředky, ale ani televizor či rádio a pronikat bude i do bílé techniky. Výrobci nám prostě chtějí zprostředkovat přístup na celosvětovou počítačovou síť vždy a všude.

Zanedlouho nebude moci zůstat bez připojení žádné přenosné zařízení s alespoň trochu rozumnou velikostí displeje.

Do popředí zájmu se dostávají jednoduché přenosné displeje typu MID, které s sebou může člověk nosit doma i venku. Více o MID čtěte v článku MID Design 2008: Vyberte vítěze studentské soutěže o nejlepší design mobilního zařízení

Dell chystá vlastní MID

Přes domácí síť nebo samostatně přes mobilní či Wi-Fi operátory MID displeje zprostředkují internet a nabídnou dotykové ovládání.

Vlastně sem patří i téma digitální domácnosti a kompletního prošpikování bytů a domků elektronikou. Její nastavení by mělo být zase o něco jednodušší a měla by být i levnější.

Lidé by se tak podle výrobců neměli obejít bez domácí sítě se serverem a úložištěm dat. Měli by mít přístup k údajům a obrázkům z domova i na cestách a prakticky vše ovládat digitálně z jednoho přenosného zařízení - od vytápění, přes televizi až po zavírání oken.

Diskutovat se ale bude i o možnostech přístupu k vysokorychlostnímu internetu a pokořování dalších rychlostních hranic, především u bezdrátových systémů.

Čteme elektronické knihy

Letošek má být rokem, kdy se naplno rozjede čtení knih, novin a časopisů přes elektronické čtečky. Firmy nabídnou jejich flexibilnější a především levnější podobu. I když se nyní nakladatelé začínají obávat podobného efektu jako při nástupu digitalizované hudby, tento trend asi jen tak nezastaví. Především ve Spojených státech nachází stále více příznivců.

Všechno do třetího rozměru

Minulý rok CES objevil třetí rozměr a nyní jej hodlá plně rozvinout. Televizory, monitory, grafické karty a spousta dalších zařízení spojených s reprodukcí či zaznamenáváním obrazu nyní budou podporovat trojrozměrné zobrazování. I když to stále má do reálné 3D simulace daleko, příjemný je alespoň pokles cen takových systémů.

3D Vision

Set pro sledování trojrozměrného obrazu 3D Vision

Ekologie a spotřeba

Úspory mohou být přirozené a nemusejí člověka bolet. Žít více ekologicky pomohou nejen zařízení vyráběné bez použití závadných látek, ale také přístroje s lepším využitím energie. Notebooky a mobilní zařízení tak déle vydrží běžet na baterie a domácí systémy budou v běžném i pohotovostním režimu ještě více úspornější.

Ne nadarmo se CES letos prezentuje jako ekologický veletrh, který například nabízí expozici Udržitelná planeta nebo je účastníkem programu WasteWise (Inteligentní likvidace odpadu).

Česko reprezentuje jedna firma

Stejně jako loni se bude na akci podle ČTK prezentovat jablonecká společnost ALBUMteam se svým kapesním digitálním albem na stahování a prohlížení digitálních fotografií.

Asociace spotřební elektroniky CEA, která CES 2010 pořádá, očekává kolem 110.000 návštěvníků ze 140 zemí, což je zhruba stejně jako loni. Jak uvádí ČTK v předchozích letech před ekonomickou krizí byla návštěva téměř o třetinu vyšší. Více než 2500 vystavovatelů bude na veletrhu prezentovat 20 000 nových produktů z 30 různých technologických kategorií.

Na 250 konferencích se představí 800 odborníků z různých oborů. Mezi tradiční řečníky patří šéf Microsoftu Steve Ballmer, prezident Nokie Olli-Pekka Kallasvuo, šéf automobilky Ford Alan Mulally nebo ředitel Intelu Paul Otellini.

Všechny články týkající se z CES najdete v této rubrice.

Podrobné zpravodajství přímo z místa konání zajišťují naši zpravodajové Jan Kužník a Václav Nývlt.