Mobilní telefon s otevřenou aplikací na dálkové sledování krevního cukru...

Mobilní telefon s otevřenou aplikací na dálkové sledování krevního cukru diaBetty. Vpravo je glukometr, tedy přístroj na měření krevního cukru. | foto: OZP

I u nás je konečně „telemedicína“. Ale jen pro některé těhotné

  • 3
V České republice je dostupný nový program preventivního sledování zdravotního stavu pacientů na dálku. Pojišťovna OZP nastávajícím matkám s těhotenskou cukrovkou nabízí možnost hlídání hladiny krevního cukru přes mobilní aplikaci, takže nemusí na pravidelné kontroly k lékaři.

Takzvaná telemedicína se považuje za jeden z nejdůležitějších trendů ve zdravotnictví. Díky ní by si pacienti i lékaři měli ušetřit významnou část času stráveného preventivními prohlídkami. Zdravotní údaje pacientů by se zároveň měly dostat k lékařům s minimálním zpožděním, aby mohli reagovat na případné komplikace.

Taková je alespoň teorie. V praxi se však u nás nikdy nepoužila s výjimkou programu pro dálkovou kontrolu pacientů s kardiostimulátorem či kardioverterem u několika set pacientů. Potenciál telemedicíny je ovšem zřejmě mnohem širší - jak snad budeme moci zjistit v Česku.

Od letošního května je konečně k dispozici další „vlaštovka“. Tentokrát jde o systém, který těhotným pacientkám a jejich lékařům pomáhá ušetřit čas a předcházet problém při porodu či ve vývoji dítěte. Má totiž zjednodušit a zpřesnit sledování stavu nastávajících matek s těhotenskou cukrovkou. Týká se ovšem jenom pacientek Oborové zdravotní pojišťovny (OZP).

Nic úplně nezvyklého

Systém používá samé osvědčené a většině z nás dobře známé technologie. Nastávající matky dostanou při návštěvě lékaře dostane glukometr (nástroj na měření cukru v krvi), do telefonu si pak nainstaluje aplikaci, a poučení, jak vše používat. Ještě v ordinaci se oba přístroje spárují a spojení se vyzkouší. (V případě prvních zkoušek dokonce půjčoval provozovatel služby těhotným i telefon, pokud to bylo zapotřebí.)

Další měření už si provádí matka sama doma, data se ideálně po měření (či až je telefon na signálu) přenáší na servery provozovatele a k lékaři. Ten má k údajům přístup také v aplikaci nebo přes webové rozhraní.

Nezvyklé je snad jen to, že jak přístroj na měření cukru, tak samotná aplikace, jsou považovány za „zdravotnické prostředky“, proto podléhají kontrole a schvalování. V případě přístroje panují obavy z toho, aby měření byla opravdu přesná, což u zdravotních pomůcek (měřáky tlaku atp.) pro domácí použití není samozřejmě. V případě aplikace se řeší i takové záležitosti jako je nakládání se soukromými údaji atp. Systém také vyžaduje, aby administrace klientů pojišťovny byla celá on-line, ale to je i z jiných důvodů celkem jasný trend.

Výhody jsou asi dobře představitelné. Pacientky si pochvalovaly, že nemusí na pravidelné návštěvy k lékaři. To je nezanedbatelná časová úspora, hlavně samozřejmě pro matky s vícero dětmi, a tak není divu, že reakce pacientek v rámci pilotního programu jsou v podstatě pouze pozitivní.

I na straně lékařů svou roli časová výhoda: „Když vše funguje, systém ušetří čas oběma, protože pacientka přijde jenom dvakrát,“ říká diabetoložka Dagmar Bartášková z nemocnice v Motole, která se systémem pracovala v rámci pilotního programu. „Chce to ideálně, aby žena o programu věděla předem, a co nejdříve ho začala využívat, ať úspora času stojí za to.“

Proč pro těhotné?

Těhotenská cukrovka se může zdát podivnou první volbou pro zavádění telemedicíny, protože jde o aplikaci pro poměrně malou skupinu pacientů (byť jich stále přibývá). Pro ilustraci, rok trvající pilotní zkoušky se zúčastnily jen čtyři pacientky (OZP oslovila 1 200 nastávajících matek, z nichž cca 140 souhlasilo s účastí, a z nich čtyři skutečně těhotenskou cukrovkou trpěly).

Podíl rodiček trpících těhotenskou cukrovkou

Provozovatel systému ve spolupráci z pojišťovnou už dříve prováděl první praktické zkoušky systému s pacienty trpícími cukrovkou II. typu, což je na pohled mnohem větší a tedy medicínsky i obchodně zajímavější skupina. Ale v praxi se ukázalo, že pacienti o používání přístroje neměli příliš veliký zájem, a do praxe se tedy tato služba nedostala.

Pacientům je samozřejmě těžko vidět přímo do hlavy, ale zřejmě se jim příliš nelíbila představa, že jim lékaři a pojišťovna vidí nezprostředkovaně přímo „do těla“, aniž by nad tím měli jakoukoliv moc. Možná to brali jako porušování soukromí, možná také nechtěli, aby lékař věděl o každém jejich prohřešku proti životosprávě - v každém případě nebyli příliš ochotni systém používat.

Volba matek s těhotenskou cukrovkou byla tedy nakonec racionální snahou o nalezení vhodné skupiny pacientů pro testy. Zástupci provozovatele si pochvalují, že jejich odezva je mnohem pozitivnější a ochota větší, než tomu bylo v případě předchozím.

Kromě časové úspory by podle nás roli mohli hrát ještě dva faktory: za prvé je těhotenská cukrovka jen přechodná, takže pacientce nehrozí, že ji někdo bude „sledovat“ do konce života. A za druhé nemoc představuje riziko pro dítě. A pro zdraví svých dětí jsme stále ochotní udělat často více než pro zdraví vlastní (a také se od nás jako od rodičů společensky očekává).

Jen to ilustruje, že vidina spontánního prosazování „lepších“ technologií je často jen optimistickou iluzí. O úspěchu či neúspěchu rozhoduje celá řada faktorů, z nichž vnímání uživateli je samozřejmě jeden z nejdůležitějších. Nejde také jen o to, co dotyční získají (v tomto případě čas navíc a také větší jistotu, že jejich případné zdravotní problémy ošetřujícímu lékaři neuniknou), ale také co tím ztratí (v tomto případě moc nad přístupem k údajům o jejich zdravotním stavu a nepřímo také životosprávě).

V každém případě dálkové sledování krevního cukru u pacientek s těhotenskou cukrovkou má být pro provozovatele i pojišťovnu jen první krok na pole telemedicíny. V tomto ohledu malý počet uživatelek není velkou nevýhodou, a postupně se mají přidávat další služby.

O těhotenské cukrovce

Co je těhotenská cukrovka?

Metabolická porucha, která vzniká u malé části těhotných. Projevuje se jako jiné typy cukrovky zvýšenou hladinou cukru v krvi, která je zase důsledkem snížené citlivosti na inzulín, kterého tělo nevyrobí dost. V podstatě se nemocným v krvi hromadí „přebytečný“ cukr, který tělo nezpracovává.

Co může způsobit?

Pro samotnou matku je to nepříjemná, ale ne zásadní komplikace - těhotenská cukrovka po porodu obvykle rychle zmizí (můžete to brát ale jako varování, těhotenská cukrovka naznačuje náchylnost k cukrovce obecně). Nebezpečnější je pro průběh těhotenství: dítě si totiž přebytečný cukr z krve matky ukládá do tuků, a tak velmi rychle přibírá. Což může komplikovat porod, navíc mají takové děti sklony k obezitě a cukrovce II. typu.

Jak častý je to problém?

Týká se řádově jednotek procent žen, ale je tu varovný trend: výskyt těhotenské cukrovky se během patnácti let více než ztrojnásobil.

Jak se zjišťuje těhotenská cukrovka?

Měří se dvěma testy – na začátku těhotenství a mezi 24. -28. týdnem těhotenství. Ve 24. – 28. týdnu je to zátěžový test, kdy těhotná vypije nalačno sladký nápoj a měří se cukr v krvi. Množství vypitého cukru odpovídá zhruba dvěma plechovkám Coly.

Jak se těhotenská cukrovka léči?

Dietou. Těhotná by měla omezit sacharidy na 250-300 g na den. Těžší případy inzulinem.

Informace: V článku jsme opravili nepřesnou informaci o programu dálkového sledování údajů kardiologických pacientů, který stále pokračuje, a kterého se už účastní více než 500 osob. Za omyl se omlouváme.