Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Telecom spoléhá na digitální domácnost

  12:44aktualizováno  12:44
Nový smysl pevné telefonní lince a větší příjmy pro Český Telecom má přinést projekt Digitální domácnost, který včera představila firma na veletrhu moderních technologií Invex v Brně.

Jediný dálkový ovladač má řídit domácí centrum zábavy, které bude fungovat jako televize, bude umět přijímat e-maily, budou se na něm hrát hry. Do sítě se připojí přes pevnou telefonní linku. A to vše má přijít brzy.

„Nebavíme se o vzdálené budoucnosti, ale o příštím roce,“ slibuje šéf Telecomu Gabriel Berdár. „Vlastně všechny služby už v nějaké podobě samostatně existují,“ dodává Berdár, jehož syn si na výstavišti chystané služby vyzkoušel. „Děti jsou nejlepší kritici. Ke všemu přistupují intuitivně a neberou si servítky. Mnohdy doma rozhodují o výběru služeb spojených se zábavou,“ říká Berdár.

Telecom některé služby Digitální domácnosti nabízí už dnes, ale ve složitější podobě. „Lidi nezajímají technologie, proto je s tím nemá cenu zatěžovat. Budou mít prostě doma jen to, co chtějí. Například jen kino, e-mail a hry nebo kompletní menu,“ vysvětluje Berdár.

Cena služby podle Berdára nemá být nijak závratná, i když přesná částka zatím nebyla stanovena. Slovy šéfa Telecomu by mělo jít o pár set, maximálně několik tisíc korun měsíčně, měřeno množstvím a druhem využívaných služeb. Počáteční investice do potřebného vybavení sice může jít do stovek tisíc korun, například v případě velkých domácích kin, ale běžný uživatel vystačí s několika tisíci za standardní televizor připojený do sítě. Telecom uvažuje také o tom, že stejně jako telefonní přístroj nebo počítač bude možné si domácí zařízení dlouhodobě pronajmout nebo pořídit na splátky.

Ve chvíli, kdy se člověk začne pohybovat mimo domov, bude mu jako ovladač sloužit jeho mobilní telefon. Stačí poslat textovou zprávu a otevřou se dveře od garáže, zatopí se před víkendem ve vymrzlé chatě nebo se vyvětrá ložnice. „Pro zákazníky to je první výsledek provázání služeb Telecomu a Eurotelu,“ říká Berdár.

Z Digitální domácnosti kromě stahování filmů, hudby nebo her Telecom už dnes nabízí nepřetržitý dohled nad byty prostřednictvím telefonní linky. Za tuto službu domácnosti měsíčně zaplatí 208 korun a v případě varianty zahrnující výjezd zásahové jednotky 476 korun za měsíc.

MF DNES, ciz

Autoři:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

Forbes, Time i VanityFair. Apple koupil magazínový on-line servis

Aplikace Texture.

Aplikace obsahující přes dvě stovky magazínů přechází po akvizici pod Apple. Servis zahrnuje tituly jako People, Vogue,...

S blockchainem proti nucené práci. Nový projekt má pomoci milionům lidí

Takových sekáčů třtiny jako Generoso už na Kubě mnoho není.

Celosvětově pracuje dle odhadů v podmínkách nucené práce až 25 milionů lidí. Právě těm by mohl pomoci nový projekt,...

Najdete na iDNES.cz