Telefonní linkou potečou filmy

aktualizováno 
Až padesát televizních programů z telefonní zásuvky chce příští rok nabídnout Český Telecom. Na konci školního roku se chystá vstoupit do televizní zábavy a vrátit pevnou linku do hry.
Po svých drátech, které vedou skoro do každé české domácnosti, chce nabídnout nejen internet a volání jako doposud, ale i televizní programy, videopůjčovnu, hudbu, zprávy a další interaktivní služby.

„Mezi ně patří prohlížení internetové pošty, on-line bankovnictví a obchody i přístup na internet pomocí televize,“ říká Vlastimil Sršeň z Telecomu, který už na nové služby získal souhlas od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Využije také zkušenosti své mateřské společnosti Telefónica, která už televizi přes internet spustila ve Španělsku začátkem loňského roku, dnes má asi čtyřicet tisíc zákazníků a nabízí stovku filmů. Obdobným způsobem se má rozrůst internetový portál Telecomu Starzone. Ceny zatím Telecom odmítá sdělit s tím, že nejprve musí dokončit pilotní projekt. Ten se má rozběhnout do konce roku. Podle předběžných informací bude zřejmě televizní vysílání v jednom balíčku s internetem.

Tak to dělá nejen Telefónica, ale i tuzemští kabeloví operátoři. Například UPC prodává podobný mix za necelých dvanáct set korun. Uvažuje se i o tom, že by televize byla samostatně nabízenou službou. Tak to dělá například Lotyšský, Estonský nebo Slovinský Telecom. Například v Estonsku tím místní operátor nahrazuje místa, kde není kabelový rozvod televize.

Co bude potřeba k příjmu?

Televizní programy budou téct přes telefonní linku v digitální podobě, je k nim tedy potřeba vysokorychlostní připojení k internetu a digitální přijímač - krabička označovaná jako Set Top Box, která se připojí k běžnému televizoru. Majitel ji ovládá dálkovým ovladačem, podobně jako třeba videorekordér.

Něco podobného hodlá v listopadu nabídnout spolu s výrobci počítačů i Microsoft. ČeskéWindows Media Centrum bude umět z jednoho dálkového ovládání vybrat nejen televizní program nebo naladit rádio, ale i přehrát DVD, stáhnout film z internetu. Stejně by mělo toto domácí centrum umět na televizi prohlížet internetové stránky, které k tomu budou přizpůsobené. Zpravodajské už má připravené například server iDNES.cz.

Počítač schopný pracovat s Windows Media Centrem už dnes vyrábí třeba Fujitsu Siemens. Podle odhadů Microsoftu by se na vánočním trhu měl objevit za cenu mezi dvaceti a třiceti tisíci. „Zároveň už ale například při zařizování bytu nemusíte kupovat další zařízení, jako hifi věže nebo DVD přehrávače,“ vysvětluje Jiří Grund z Microsoftu.

Zatím není jasné, kolik programů dokáže Telecom nabídnout, ale teoreticky stejně jako kabelové televize. S klasickými televizemi už Telecom vyjednává, zařazení stanic jako hudebního Óčka nebo teleshoppingových programů záleží jen na dohodě.

Mít televizi z telefonní nebo internetové zásuvky jde už dnes. Umožňuje to například společnost Mattes AD, která přes jedinou internetovou zástrčku nabízí za necelých dvanáct set korun ve Frýdku-Místku a Frýdlantu telefonování, vysokorychlostní přístup na internet i sledování televize.

Autor:


Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Rodinné předplatné není pro kamarády. Spotify testuje kontrolu přes GPS

Aplikace Spotify.

Zvýhodněné rodinné předplatné on-line služeb je velmi populární, protože lze ušetřit i velkou část nákladů. Někteří...

Google odstoupil ze soutěže pro Pentagon, jak si přáli zaměstnanci

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Google se odhlásil ze soutěže o poskytování cloudových služeb pro americkou armádu. Vyhověl tak přání zaměstnanců,...

Máte problémy s přihlášením do Facebooku? Nejste sami, je vás 90 milionů

Facebook

Společnost Facebook v pátek oznámila, že kvůli bezpečnostní chybě bylo ohroženo téměř 90 milionů účtů. Hackeři přímo...Najdete na iDNES.cz