Krátké zprávy

Vizualizace dalekohledu Kepler

Vizualizace dalekohledu Kepler | foto: NASA.gov

Teleskop Kepler je znovu plně funkční a v rukách NASA

  • 1

Jak jsme psali o víkendu, teleskop Kepler se po sedmi letech provozu dostal do ochranného „nouzového režimu“. Nehrozila přímo bezprostřední ztráta teleskopu, ale protože optimalizační mechanismy během „nouzového režimu“ nepracují na sto procent, spotřebovává se v něm rychle palivo, a tím omezuje maximální možné trvání mise.

Už během neděle se ovšem podařilo situaci stabilizovat, píše NASA ve své zprávě, a nouzový stav tak trval zřejmě zhruba tři dny, od 7. do 10. dubna. Zatím se podle všeho nepodařilo přesně zjistit, jaká byla příčina potíží, ale teleskop se podle všeho znovu mohl pustit do práce. Na nejbližší dni má naplánované další hledání planet u jiných hvězd, které tedy nabralo několikadenní zpoždění.

Teleskop Kepler je ve vesmíru už od roku 2009, a má na svém kontě objev tisícovky potvrzených a zhruba čtyř tisíc zatím nepotvrzených explanet (tedy planet mimo Sluneční soustavu). Protože má vážný poškozený systém stabilizace, NASA už chtěla misi před několika lety ukončit. Inženýři z letového střediska Kepleru ovšem přišli s velmi chytrým systémem stabilizace dalekohledu s pomocí nejen hodně poškozeného interního systému, ale také pomocí trysek a tlaku slunečního světla. Prodloužená mise, označovaná jako K2, je zatím naplánována do prosince 2016 podle stránek vedení mise.