Televize právě teď a tady

Je televize vaší drogou? Asi si myslíte, že není. Ale zkuste si vzpomenout, kdy jste se naposledy pohádali o to, který pořad se bude sledovat. Rychle a elegantně přeměnit váš počítač s USB rozhraním na televizi vám umožní přístroj, který v sobě skrývá i USB rozbočovač.
Kolikrát vás již napadlo, že monitor, na který se denně díváte, by se dal využít i pro sledování televize nebo videa? Ti co neodolali, se již možná chlubí svou grafickou kartou s TV tunerem nebo jiným zařízením, které dokáže převést analogový signál (z antény) na digitální, kterému rozumí monitor.

Námi testovaný Grand USB TV, není žádná počítačová karta komunikující s počítačem přes PCI, AGP nebo jiné sloty. K jeho komunikaci s počítačem plně postačí volný USB port. Pokud žádný volný nemáte, nemusíte zoufat. Toto zařízení totiž slouží jako USB rozbočovač se dvěma USB výstupy. Další vlastností tohoto zařízení je příjem rozhlasového vysílání. Tuto funkci však nabízí jen některé verze. Které to jsou se případně dozvíte na obalu.

Vybavení

Dálový ovladač a tělo přístrojeK samotnému přístroji je přibalen návod, CD ROM s programovým vybavením, USB kabel, napájecí zdroj a dálkové ovládání s dvěmi bateriemi. Marně jsme hledali alespoň symbolickou TV anténu nebo kabel pro připojení k anténní zásuvce. Při případné koupi tedy musíte počítat s další nezbytnou investicí, která vám umožní správný chod zařízení. Krabička ve které se „střeva“ zařízení nachází, je poseta vstupními nebo výstupními konektory. Na zadní straně naleznete napájecí konektor, S-VHS videovstup. Dále vstup pro video , pro levý a pravý zvukový kanál a pro anténu. Levý bok je vyhrazen USB. Jsou tu vedle sebe dva konektory typu A - pro další zařízení a jeden typu B, který se používá pro komunikaci s počítačem. Přední strana je narušena pouze infračerveným vstupem, jenž přijímá informace vyslané z dálkového ovladače. Přijímač zvládá televizní normy NTSC, PAL i SECAM. Shrneme-li to, k samotnému tělu přístroje můžete připojit několik zařízení s různými výstupy. Z přístroje však vede jediný výstup přes USB přímo do počítače.

Nároky na systém a instalace

Bez problémů lze Grand USB TV provozovat, pokud je počítač vybavený minimálně procesorem Intel Pentium 166 MMX, operačním systémem Windows 98 a USB portem. Po vložení Instalačního CD se objevila nabídka skládající se z pěti částí. První umožňovala instalovat podpůrné programové vybavení pro samotný přístroj, druhá část nabídky menu obsahovala program Image Folio, což je relativně povedený grafický editor, třetí část obsahuje program pro práci s videem, který se jmenuje VideoWorks. Poslední dvě položky nabídky jsou ovladače DirectX ve starší verzi 6.0 a možnost prohlédnout si samotný obsah CD. V manuálu jsme našli upozornění, které nás nabádalo k tomu, abychom nejdříve nainstalovali programové vybavení a teprve poté samotný přístroj přes USB k počítači připojili. Samotná instalace probíhala bez větších problémů. Po jejím ukončení, nám na základní ploše ve Windows přibyla nová ikona s jednoduchým názvem USB TV. Bylo nutno ještě připevnit anténu a poté následovalo ladění programů. Práce s se sytémem, je z počátku poněkud složitá, ale rychle se naučíte, co musíte udělat, abyste dostali kýžený výsledek. Vadilo nám, že se program občas z neznámých důvodů zhroutil a bylo potřeba restartovat celý počítač.

Ovládání

Takto vypadá televiznín obrazovka na počítači.Přístroj spolu s programovým vybavením se ovládá buď pomocí dálkového ovládání a tlačítek, které jsou na těle přístroje umístěny, nebo pomocí softwarového ovladače. Při ladění programů, je potřeba vybrat správnou TV normu, pak tuner postupně „projede“ všech 125 kanálů v pásmu UHF i VHF. Grand USB TV se v režimu příjmu a zobrazování televizního signálu chová jako klasická televize. Na ovladačích jsou i podobné funkce - přepínání programů, hlasitost a další. Navíc jsou však zabudovány možnosti záznamu videa nebo pořízení snímku z aktuálního programu.

Záznam

Záznam videa se spustí  stiskem jedné klávesy či tlačítka. Přístroj dokáže nahrát videosekvenci z televizního vysílání nebo z připojené kamery či jiného přístroje, který disponuje výstupem schopným komunikace s některým z rozhraní zařízení. Stačí nastavit délku záznamu nebo prostor na pevném disku, kterým může disponovat a spustit nahrávání. Videozáznam se ukládá ve formátu AVI. Podporovaná rozlišení jsou 640 x 480 při 9 - 15 snímcích za sekundu, 352 x 288 při 25- 30 snímcích za sekundu, 320 x 240 při 30 snímcích za sekundu, 176 x 144 a 160 x 120 také při 30 snímcích za sekundu. Podobné je to se záznamem jednotlivých snímků, které lze pomocí TWAIN přenést přímo do grafického programu. Kvalita záznamu závisí především na kvalitě vstupního signálu. Z našich testů vyplývá, že s kvalitním příjmem dosáhnete velice dobrých výsledků.

Co s ním?

Tento přístroj má jednu malou vadu - nejde provozovat bez připojení k elektrickému zdroji. Ke svému provozu potřebuje 7,5V. Pokud naleznete transformátor, který má podobné výstupní hodnoty a může být připojen do zdířku pro automobilový cigaretový zapalovač, stane se váš notebook s tímto zařízením částečně přenosnou TV. Jinak je to poměrně zajímavý produkt, který vám může zpříjemnit volné chvíle a navíc vám přidá jeden USB port. Rozhodněte se sami zda to za cenu 5505 korun stačí.

Produkt zapůjčila firma KOBE.