Žižkovský vysílač

Žižkovský vysílač | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Začíná druhá televizní revoluce. Přichází nová generace TV vysílání

  • 247
Již v létě začne oficiální provoz nového televizního standardu pro pozemní vysílání DVB-T2. Ten poběží několik let souběžně se stávajícím vysíláním, než bude současné DVB-T postupně vypnuto.

Minulý týden se na ministerstvu průmyslu a obchodu jednalo o budoucnosti digitálního pozemního vysílání. Vyšel z něj návrh Strategie zemského digitálního vysílání, který půjde příští týden do připomínkového řízení.

Z něj vyplývá, že se ještě letos začne s oficiálním vysíláním ve formátu DVB-T2 a až do konce roku 2020 poběží toto vysílání souběžně se současným standardem.

DVB-T2

Přenosová kapacita DVB-T2 kanálu je až 40 Mbit/s, v reálném provozu se však počítá spíše s 30 Mbit/s. Vejdou se do něj zhruba čtyři kanály v plném HD rozlišení (8-11 Mbit/s), nebo kolem 12 kanálů v rozlišení standardním (cca 2,5 Mbit/s).

„Důvodem je snaha o sociálně citlivý přístup, který by co nejvíce odpovídal běžné výměně televizních přijímačů v domácnostech za nové inovované technologie. Navržený postup respektuje i mezinárodní souvislosti a očekávaná rozhodnutí na úrovni EU (v průběhu první poloviny tohoto roku), např. stanovení data uvolnění kmitočtů pásma 700 MHz,“ vysvětluje se v tiskové zprávě délka přechodové fáze.

Pozemní digitální vysílání využívá více než 60 procent českých domácností.

Nový standard DVB-T2 již nějakou dobu běží v testovacím provozu, z nějž vyplývá, že bude využívat kódování obrazu s označením HEVC.

HEVC

HEVC (případně H.265) je standard videoformátu schválený Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) v lednu 2013. Formát snižuje datový tok při zachování porovnatelné obrazové kvality v porovnání s předchůdcem H.264. Předpokládá se jeho nasazení do UHDV/UHDTV, kde se počítá s rozlišením až 8K (7 680 × 4 320). Za vývojem HEVC stojí společnosti ISO/IEC Moving Picture Experts Group (MPEG) a ITU-T Video Coding Experts Group (VCEG). Kodek podporuje Ultra HD rozlišení na nejnovějších televizních přijímačích, tabletech a mobilních telefonech.

„DVB-T2 s kodekem HEVC se postupně stává standardní součástí nově uváděných modelů televizních přijímačů na českém trhu. Ověřování kompatibility vysílání s televizními přijímači je také součástí nynějšího testování,“ uvedla loni při zahájení testu živého vysílání v DVB-T2 Petra Miterová z tiskové zastoupení Českých radiokomunikací.

K příjmu DVB-T2 je tak třeba mít patřičně vybavený televizor, případně set-top box, který kompresní formát HVEC a DVB-T2 podporuje. Podle studie společnosti Grant Thornton citované ČTK vyjde přechod na DVB-T2 české domácnosti do konce roku 2020 na 20,8 miliardy korun.