Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Temelín pojede na ruské i americké palivo. Byli jsme u toho

aktualizováno 
Temelínské reaktory začnou od roku 2010 používat palivové soubory od dvou různých výrobců. Část paliva bude pocházet od americké společnosti Westinghouse, část od ruské firmy TVEL. V současné době probíhá v Temelíně série testů. Přinášíme reportáž.

V Plzni se testuje maketa palivového souboru. Je to skutečný palivový soubor se vším všudy s jedinou výjimkou. Palivové pruty neobsahují uran. | foto: Rosťa Jančar, Rosťa Jančar,  Technet.cz

Jaderný průmysl obvykle pracuje pod pokličkou tajemství a moc toho novinářům neukáže. Domácí firma ŠKODA JS udělala výjimku a seznámila novináře ze zemí, které provozují reaktor typu VVER 1000, se svou aktuální zakázkou na soubor testů hydraulické kompatibility amerického a ruského paliva.

V Plzni se testuje maketa palivového souboru. Je to skutečný palivový soubor se vším všudy s jedinou výjimkou. Palivové pruty neobsahují uran. Tablety paliva, které simulují jeho hmotnost, jsou zhotoveny z olova. V kazetě tudíž není žádný jaderný materiál. Pro věrohodný průběh zkoušek je důležité, že všechny ostatní vlastnosti palivového souboru jsou naprosto shodné.

Popopis konstrukce nového palivového souboru pro Temelín
Palivový soubor TVSA má zdokonalenou konstrukci na základě praktických zkušeností z provozu, přestože byl vyvinutý relativně nedávno (poprvé byl použit v roce 1998). Pro Temelín byla vyvinuta verze TVSA-T. S vlastnostmi nového paliva seznámil novináře Alexej B. Dolgov, specialista útvaru vývoje jaderného paliva pro reaktory VVER 1000 ze společnosti TVEL.Reportáž o letošní
modernizaci JETE  si přečtěte zde.
Reportáž o tom, jak funguje Temelín najdete zde .

Jak vypadá místo testování

Nový ruský palivový soubor TVSA-T pro jadernou elektrárnu Temelín Nový ruský palivový soubor TVSA-T pro jadernou elektrárnu Temelín
V Plzni se budou provádět od prosince letošního roku do března 2008 srovnávací hydraulické zkoušky makety palivového souboru. Měření se zde dělají proto, že v areálu firmy je k dispozici unikátní zkušební zařízení - hydraulická smyčka, které dokáže simulovat reálné podmínky v provozovaném reaktoru. Na ní byly v letech 1993 až 1994 provedeny i hydraulické zkoušky palivového souboru pro Temelín od firmy Westinghouse. Výsledky hydraulických zkoušek těchto dvou palivových souborů bude tedy možno naprosto přesně srovnat. Současně se uskuteční i zkoušky pádu řídicích tyčí (klastrů) pro regulaci výkonu reaktoru.

Po ukončení měření bude maketa převezena zpět do Ruska, kde projde důkladnou kontrolou. Na podzim roku 2008 bude tato maketa dodána do jaderné elektrárny Temelín k přípravě personálu, který se musí naučit s palivovým souborem nového typu správně zacházet (správně s ním manipulovat při zavážce a výměně paliva). Bude rovněž prověřena správná součinnost všech potřebných zařízení elektrárny s novým palivem.

Rusky mluvící novinář se opakovaně divil, že testy budou probíhat čtyři měsíce a zajímal se o možnost urychlení diagnostiky. Zástupce společnosti TVEL mu odpověděl, že vše je pečlivě plánováno a že urychlení není možné.


Čím se liší palivové soubory dodavatelů z USA a Ruska

Temelín Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna v Temelíně v současnosti používá jaderné palivo (palivové soubory) od americké firmy Westinghouse. Tato firma má bohaté zkušenosti především s palivem pro západní typy reaktorů, které mají palivové soubory se čtvercovým průřezem a liší se i v některých dalších detailech. Palivové soubory pro tlakovodní reaktory ruské konstrukce mají průřez šestiúhelníkový. Na fotografiích vidíte palivové soubory Westinghouse v temelínském skladu čerstvého paliva a při zavážení do reaktoru (fotografie pochází z dřívějších reportáží).

Jaderné palivo v palivových souborech od americké firmy Westinghouse při provozu v blocích jaderné elektrárny Temelín neodolávalo provozním podmínkám dostatečně a to způsobovalo jeho nežádoucí deformace a provozní obtíže. Palivové soubory bylo nutno měnit častěji, než se předpokládalo, a proto také nebylo možno plně využít potenciál výroby energie v reaktoru. Nyní používají oba temelínské reaktory v části zavážky modernizované americké palivo, podrobnosti o něm najdete např. v tomto článku.
Nový ruský palivový soubor TVSA-T pro jadernou elektrárnu Temelín Nový ruský palivový soubor TVSA-T pro jadernou elektrárnu Temelín
Soubory nového zdokonaleného paliva TVSA-T od ruské společnosti TVEL jsou pevnější, jejich mechanická konstrukce je odolnější (s úhelníky ze zirkoniové slitiny ve všech rozích šestihranu). Podle výrobce by neměly nastat po jejich zavezení do reaktoru žádné potíže. Palivo TVSA úspěšně prošlo zkouškami v ruské Kalininské jaderné elektrárně, která má obdobné parametry jako reaktory v Temelíně. V současné době se v Kalininské elektrárně zkouší několik variant konstrukce paliva TVSA.

Jak vypadá palivový prut

Nové palivo TVSA-T pro JE Temelín Nový ruský palivový soubor TVSA-T pro jadernou elektrárnu Temelín
Pruty  jsou hermeticky uzavřené tenkostěnné trubice ze slitiny zirkonia, obsahující tablety jaderného paliva (popis prutu vidíte na levém schematu). Tablety jsou v trubicích uloženy téměř bez vůle a jsou obrobeny s vysokou tvarovou přesností. Koncovky trubic jsou po naplnění heliem zavařeny.

Při štěpné reakci se v palivu vyvíjí teplo a také horké plyny. Pruty a celá konstrukce palivového souboru jsou mechanicky, tepelně a hydraulicky namáhány. Teplem se pak ohřívá voda v primárním okruhu jaderného reaktoru. Po vyhoření paliva v palivovém souboru se kazeta z reaktoru odstraní a nahradí novou při pravidelné obměně části paliva podle předem stanoveného harmonogramu odstávek.

Nové palivo TVSA-T pro JE Temelín Nové palivo TVSA-T pro JE Temelín
Pruty drží v souboru distanční mřížky, rozmístěné v pravidelných rozestupech. Otvory v těchto mřížkách proudí souborem chladicí voda. Mřížky jsou v palivovém souboru dvojího typu - jeden typ mřížky upevňuje pruty, druhý typ svými výčnělky vodu promíchává. Oba typy mřížek, uložené na sobě, mají celkovou výšku 35 mm.

Nové palivo TVSA-T pro JE Temelín Nový ruský palivový soubor TVSA-T pro jadernou elektrárnu Temelín
Z pohledu strojaře je palivový soubor mechanická konstrukce  šestihranného tvaru s jaderným palivem o délce zhruba čtyři a půl metru. Její tuhost fixuje pruty s jaderným palivem tak, aby odolaly teplotním a hydraulickým podmínkám při provozu reaktoru. Celková hmotnost souboru je přibližně 750 kg. Palivové soubory jsou v reaktoru uloženy velmi těsně s mezerou pouhé dva milimetry. Na levém obrázku vidíte schema palivového souboru a na pravé fotografii soubor, který budou testovat ve společnosti ŠKODA JS a.s.

Nové palivo TVSA-T pro JE Temelín Nový ruský palivový soubor TVSA-T pro jadernou elektrárnu Temelín
Konstrukce souboru je vyrobena ze slitiny zirkonia, kovu, který lépe vyhovuje podmínkám jaderné reakce než dříve používaná nerezová ocel. Uvnitř palivového souboru pro reaktor o výkonu 1000 MW v Temelíně je paralelně uloženo 312 prutů s palivem o délce 3,7 metru. (Palivový soubor pro reaktor 440 MW v Dukovanech má jen 129 prutů o délce 2,5 metru, a váží přibližně 340 kg). Na levém obrázku je popis souboru a na pravé fotografii je pohled shora na soubor.

Vylepšení pro Temelín

Nový ruský palivový soubor TVSA-T pro jadernou elektrárnu Temelín Nové palivo TVSA-T pro JE Temelín
Spodní kotevní mřížka, sloužící k upevnění prutů s palivem, umožňuje jejich výměnu a snižuje vibrace prutů při provozu. Na pravé fotografii vidíte místo, kde je spodní kotevní mřížka, vpravo je její schema.

Nové palivo TVSA-T pro JE Temelín Nový ruský palivový soubor TVSA-T pro jadernou elektrárnu Temelín
Nový ruský palivový soubor TVSA-T pro jadernou elektrárnu Temelín Nový ruský palivový soubor TVSA-T pro jadernou elektrárnu Temelín
Palivový soubor pro Temelín má snímatelnou hlavici, umožňující kontrolu těsnosti a případnou výměnu palivových prutů. Na obou levých obrázcích je snímatelná hlavice, na obou pravých záběrech vidíte detaily.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Je budoucnost ve dřevě? Vědci z něj vytvořili nečekaně odolný materiál

Dřevo pevné jako železo? (ilustrační foto)

Dřevo je levný a užitečný materiál, ovšem nepříliš tvrdý, což ho pro některá využití diskvalifikuje. Vědci nyní ale...

Prožijte znovu přílet olympioniků ve speciálně „pomalovaném“ letadle

Letoun A330-200 korejských aerolinií s olympijskými motivy dosedá na plochu...

V půl druhé dosedl na plochu letiště Václava Havla letoun Airbus A330-200 s našimi olympioniky na palubě. Přistání jsme...

Najdete na iDNES.cz