Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Téměř 300 tisíc domácností může přijímat digitální pozemní TV

  10:31aktualizováno  10:31
Nedávno zveřejněný výzkum společnosti GFK ukázal, že si lidé stále častěji kupují systémy pro příjem digitálního vysílání integrovaný v televizním přijímači.
Digitální televize proniká do českých domácností

Digitální televize proniká do českých domácností | foto: Profimedia.cz

V České republice se do letošního srpna prodalo 289.000 set top boxů, které slouží pro příjem digitálního televizního vysílání. Výrazně v poslední době, i díky nižším cenám, roste prodej televizních přijímačů se zabudovaným digitálním tunerem, kterých se prodalo 68.000. Více než polovina těchto přístrojů přitom našla kupce za prvních sedm měsíců letošního roku. Třetím nejvíce pořizovaným zařízením se staly DVD přehrávače s integrovaným digitálním přijímačem. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK Praha.

Podle novely několika mediálních zákonů by v České republice mělo letité analogové vysílání skončit mezi 10. říjnem 2010 a koncem roku 2012. Prvním regionem, kde byly analogové vysílače vypnuty, bylo letos v srpnu Domažlicko. Televizní diváci nyní mohou přijímat digitální pozemní vysílání kromě Domažlicka také na Ústecku, v Praze, Brně a na Ostravsku. Řádným zemským digitálním vysíláním je v současnosti pokryta zhruba polovina obyvatel České republiky.

Robert Stránský ze společnosti GfK Praha dnes ČTK řekl, že zatímco ještě loni měly set top boxy na trhu 93procentní podíl, tak letos se tento ukazatel snížil na 58 procent. "Ke snížení podílu tohoto segmentu došlo v důsledku výrazného nárůstu odbytu televizorů schopných přijímat digitální vysílání bez přídavného zařízení, jejichž podíl vzrostl z pěti procent v loňském roce na 27 procent v prvním pololetí 2007," uvedl.

Vyšší prodej těchto televizorů byl podle něj podpořen zejména výrazným poklesem ceny. Zatímco v roce 2006 musel zákazník za LCD nebo plazmový televizor s vestavěným přijímačem digitálního vysílání zaplatit více než 41.000 korun, v letošním roce to bylo necelých 27.000 korun. Klesla ovšem i průměrná cena set top boxů, a to na 1829 korun z loňských 2380 korun.

Nejvyšší poptávka po digitálních přijímačích byla letos v srpnu, kdy v některých regionech začalo vypínání analogového vysílání. Například na Domažlicku nejvyšší prodejnost vykázaly samostatné set top boxy, které zde tvoří více než 80 procent trhu. V prvním pololetí se jich na Domažlicku prodalo 635 a letos od ledna do srpna již 8044. Téměř 5000 set top boxů přitom lidé na Domažlicku nakoupili v srpnu. "Ostatní produktové segmenty se pohybují pouze na úrovni několika set prodaných kusů, ovšem i tak se v meziročním srovnáním opět jedná o mnohonásobný nárůst," podotkl Stránský.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Tento týden přibyly čtyři vysílače DVB-T2. Jižní Čechy však stále chybí

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci února 2018

České radiokomunikace spustili další dva vysílače přechodové sítě DVB-T2. Nové vysílání také nyní mohou chytat zájemci...

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz