Téměř polovina českých firem kontroluje zaměstnancům e-maily a zhlédnuté stránky

  • 10
Ze zveřejněného průzkumu společnosti TNS Interactive vyplývá, že čtení e-mailů či zpětné prohlížení shlédnutých stránek na internetu není v Česku nikterak neobvyklou záležitostí. Lze se bránit, či nezbývá zaměstnanci než se přizpůsobit a tiše mlčet?
Výzkum itMonitor B2B společnosti Taylor Nelson Sofres Interactive (TNS) přinesl zajímavé výsledky při zjišťování, kolik českých společností kontroluje zaměstnancům e-maily či shlédnuté stránky na internetu. Téměř 40 procent dotazovaných IT manažerů podle průzkumů připouští, že v jejich podniku dochází ke kontrole e-mailů. 17 procent firem tak činí pravidelně, téměř 13 procent občas a více než deset procent českých firem zřídka. Naopak, e-maily podle průzkumu nekontroluje téměř 60 procent českých firem.

V rámci průzkumu mapujícího informační technologie v českých podnicích bylo též zjišťováno, zda české společnosti kontrolují přístup svých zaměstnanců na internet. Z výsledků vyplývá, že necelá polovina podniků (46 procent) se o prohlížené webové stránky zaměstnanců nezajímá. 19 procent však prohlížené stránky kontroluje pravidelně a dalších 19 procent tak činí občas.

Průzkum byl proveden na vzorku 500 českých podniků s více než 20 zaměstnanci. Dotazovaní IT manažeři pocházeli z náhodně vybraných firem, tak, aby výsledek byl reprezentativní z hlediska velikosti podniku a typu převažující hospodářské činnosti.

 Z výsledků průzkumu itMonitor B2B tedy vyplývá, že české firmy opravdu dbají na produktivitu práce a k jejímu udržování či zvyšování sahají po doposud nepříliš standardních krocích. Společnosti se však nedopouštějí ničeho protiprávního, a pokud zaměstnanec podepíše pracovní smlouvu v níž bude jasně stanoveno, jak bude prováděna kontrola práce, těžko již může zpětně argumentovat o protiprávním jednání. Na hraně práva je "koukání přes rameno" u počítače, se kterým právě zaměstnanec pracuje. I to je však možné a v jednotlivých společnostech záleží vše na domluvě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Chlebodárce by v tomto případě mohl zjišťovat jakoukoli činnost na počítači, pokud tomu takto není, lze bez rizika soukromé e-maily odesílat například přes některý z e-mailů zdarma.

Původní zprávu společnosti TNS Interactive najdete zde.