Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Téměř polovina softwaru v Čechách je kradená

aktualizováno 
Česká republika se loni zařadila mezi dvacet zemí světa s nejnižší mírou počitačového pirátství a to přesto, že téměř polovina počítačových programů byla pořízena nelegálně. Česká pobočka BSA nyní eviduje 598 případů porušování autorských práv k softwaru.

Téměř polovina počítačových programů byla loni v České republice pořízena nelegálně. Vyplývá to ze zprávy sdružení Business Software Alliance (BSA) na veletrhu Invex. Ztráty, které výrobcům způsobilo užívání programů bez licencí, činily 106 milionů dolarů (asi 2,8 miliardy korun). Česká republika se přesto za rok 2003 zařadila jako jediná z regionu střední a východní Evropy mezi dvacet zemí světa s nejnižší mírou počítačového pirátství. Aliance nyní eviduje 598 případů porušování autorských práv k software.

Od začátku roku přibylo 88 nových kauz. Více než šest desítek případů skončilo odsouzením pachatele. BSA eviduje v tuzemsku 154 pirátů, domácích uživatelů a v poslední době zaregistrovala i rostoucí počet nelegálního užívání programů v domácnostech a mezi mladistvými. Odborníci radí několik způsobů, jak se vyhnout možným potížím při nákupu software.

Uživatelé by především měli důvěřovat svým instinktům a ověřovat si pravost originálních nosičů dat. Lidé by si měli všímat etiket, ukládat si účtenky a pokusit se získat i adresu prodejce. Pozor je třeba dávat na takzvané záložní kopie, kompilace a při obchodech s dodavateli ze zahraničí. Nelegální užívání či distribuci software může soud potrestat vězením až na pět let a pokutou do pěti milionů korun. Zároveň se obvykle zabavuje počítač i příslušenství. V Česku již dostal jeden z počítačových pirátů 2,5 roku nepodmíněně.

BSA je volné sdružení významných světových výrobců software. Působí ve více než 60 zemích. Na globální úrovni má 16 členů, například Apple Computers, Autodesk, Microsoft či CNC. V tuzemsku existuje jako volná platforma, které se od roku 1998 účastní jednotlivé pobočky členských firem.

Autoři:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Najdete na iDNES.cz